Broskyňa Champion

broskyna champion

Obľúbený druh, ktorý dozrieva v polovici augusta. Je veľmi úrodná. Má veľký plod žltobielej farby ľahko sa oddeľujúci od kôstky. Dužina je biela, stredne pevná, šťavnatá, má sladkokyslú, vynikajúcu chuť.

 Tip – sadenie ovocných stromov:

Prípravné práce môžeme začať už v týždňoch pred zakúpením rastliny. Vykopeme jamu a ak je to potrebné, vykonajme úplnú výmenu pôdy. Rozmer jamy na pôde dobrej kvality musí byť 50x50x50 cm, ale v prípade pôdy zlej, drťovitej kvality, ktorá je príliš pevná, musí byť rozmerov 1x1x1 m.  Naplňme jamu zemou očistenou od pýrovitých burín, zmiešanou so zrelým maštaľným hnojom alebo kompostovou pôdou.  

Do výsadbovej jamy sa odporúča naliať prostriedok na dezinfekciu pôdy proti medvedíkom a pandravám.  Po vykopaní a naplnení, dôkladne polejme jamu, aby sa pôda usadila a niekoľko dní ju nechajme tak, aby ju zrážky ďalej usádzali, resp. aby sa aj spodné vrstvy pôdy naplnili vlhkosťou, čo je zárukou rýchleho zakorenenia.  

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePred vysadením koreň sadeníc postavme do dvoch tretín kmeňa do vody, aby sa strom dobre nasal vodou. Bezprostredne pred vysadením trochu ostrihajme korene, ale neorežme ich príliš. Je dobré, ak sa korene dostanú do zeme zapustené do ílovitej kaše, ale v prípade dobre pokropenej jamy s dobre zhutnenou pôdou sa nemusíme obávať vyschnutia.

Pred zasadením ovocníka v hĺbke 50-60 centimetrov pod hladinou pôdy zapichnime kôl, ktorého časť vyčnievajúca nad zemou je rovnako dlhá ako výška kmeňa. Dôkladnejšie môžeme uchytiť stromček, ak zatlčieme tri kolíky a na troch bodoch ho priviažeme o kmeň. Po zapichnutí kolíka umiestnime stromček do jamy tak, aby miesto štiepenia (ktoré označuje vypuklina na spodku kmeňa) v prípade jablone a hrušky bolo na úrovni pôdy, a v prípade ostatných ovocných stromov vo výške 5-6 cm od úrovne pôdy a aby bolo nasmerované na sever.

Zmes pôdy obohatenú organickou látkou po vrstvách uložíme späť do jamy a každú vrstvu zhutníme pošliapaním a poliatím. Pri sadení k jednej sadenici ovocného stromu uložme 3- 6 kusov sadiacich tabletiek. Pôsobenie tohto druhu umelého hnojiva je 12 mesiacov, preto jeho jediné použitie nás odbremení od starosti doplnenia výživy na dve vegetačné obdobia.


Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.