chryzantemy
Galéria (4)

Chryzantémy

Chryzantémy (Chrysantemum L.) sú kvetiny, ktoré využívame najmä na výzdobu hrobov alebo cintorínov, a ich charakteristickú vôňu sme u nás zvykli spájať so sviatkom Všetkých svätých. Šľachtiteľskou prácou sa však vzhľadová pestrosť chryzantém stále rozširuje a rozrastajú sa aj možnosti ich využitia.

Galéria

Chryzantémy
V poslednom čase začínajú tieto kvetiny mnohých farieb, tvarov a vôní nachádzať uplatnenie aj v iných oblastiach. Slúžia na výzdobu miestností pri rôznych slávnostných príležitostiach, dokonca sa stávajú súčasťou gratulačných kytíc. Ich prednosťou je najmä to, že rezané kvety vydržia v dobrej kondícii pomerne dlho.

Výzdoba okien a balkónov

Žiadané sú aj črepníkové chryzantémy s jedným či dvoma výhonmi a kaskádovité chryzantémy sú popri muškátoch veľmi vhodné na skrášlenie balkónov a okien domácností.

Veľmi pekné sú aj zakrpatené odrody japonského pôvodu, ktorých kvietky majú iba 4 cm priemer. V Amerike sa tešia obľube žltokveté chryzantémy s drobnými kvietkami ponpónkovitého tvaru nazývané Nugety, ale aj ružové M. Clarise, biele Irena a Chicago Pearl, bronzové Fire Bird a mnohé iné. U nás sú vhodné na výzdobu terás a okien.

Prvý rez po vysadení:
a – Králik najväčší (Chrysantemum maximum) – margarétka s jednoduchými kvietkami, b – Lúčovitá chryzantéma, c – Drobnokvetá chryzantéma – ponponkovitá forma, d – Chryzantéma zo skupiny sasankovitých, e – Plnokvetá forma chryzantémy najväčšej.

Rozmnožovanie
Chryzantémy rozmnožujeme vrcholovými odrezkami, ktoré nijako zvlášť neupravujme. Vylamujeme ich z materskej rastliny tak, aby mali aspoň tri vrchné listy.

Odrezky pozapichujeme do malých črepníkov naplnených kompostovou zeminou. Vrcholové odrezky zapichnuté do zeme zakorenia v optimálnych podmienkach asi za tri týždne.

Po dobrom zakorenení zaštipneme hlavnú stonku odrezka nad štvrtým až šiestym listom, aby sme podporili rozkonárenie rastliny. Ak chceme docieliť pevné a veľké kvety, vyštipneme aj bočné výhonky v pazuchách listov.

Presádzanie
Rastliny vyberáme z črepníka i s koreňovými balmi a vysádzame ich do voľnej pôdy v záhrade. Nesmieme pri tom zabudnúť na ich budúce rozmery, preto ich sadíme dostatočne ďaleko od seba. Každú rastlinu podporíme kolíkom.

a – Vrcholový odrezok nepotrebuje žiadnu špeciálnu úpravu. Odstránime iba spodné listy, b – Odrezok zapichneme do kompostovej zeminy v črepníku. a – Chryzantémy po odkvitnutí zrežeme na výšku asi 5 cm od zeme a odložíme na prezimovanie, b – Po vyrašení ponecháme štyri najsilnejšie výhony. Ostatné môžeme použiť na množenie.

Koniec vegetačného obdobia
Po odkvitnutí rastlinám citlivejším na zimu zrežeme výhony asi na päť centimetrov od zeme a zakryjeme ich lístím alebo čečinou. Môžeme ich však aj vybrať zo zeme i s koreňovým balom a uložiť v drevenej debničke do pivnice, kde môžu prezimovať pri 5 – 8 °C teplote.

Chryzantémy vyžadujú päť až šesť týždňové obdobie vegetačného pokoja. Po novom vyrašení ponecháme štyri najsilnejšie výhony a ostatné odstránime.

Odolnejšie kultivary nemusíme vôbec z pôdy vyberať, ale ich môžeme nechať i cez zimu na záhonoch. Asi raz za tri roky (najlepšie koncom marca až začiatkom apríla) ich však treba vybrať zo zeme a koreňový bal rozdeliť na viac trsov, ktoré presadíme na iné miesto na záhone.

Text a kresby: Jozef Pobjecký
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Ivannk says:

    Ako sa dopestujú také husté ,guľaté,nízke,plné kvetov,také ako predávajú pred cintorínmi? Stačí ich len strihať ?A od kedy a kedy ich strihať naposledy,aby mali také kvety?

  2. Ani137 says:

    Pridaj Výšku

  3. Joker355 says:

    A poziadavki na teplo,velkost,

    1. griginko456 says:

      požiadavky sa píšu s tvrdým Y!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! P.S. kreténe

  4. Griginko456 says:

    aj vzhľad podrobnejšie

  5. Anonym says:

    Veľmi dobre napísané. Pomohlo mi to do školy.

  6. Viera says:

    Tohto roku som prvykrát pestovala chryzantémy na rez(sasankovité,ihličkovité),ako ich mám prezimovať?

    1. Anna says:

      Zdravím, mne sa osvedčuje mulčovacia kôra a ak prídu mrazy – zvyčajne po vianociach – tak používam ešte netexovú fóliu. Väčšina rastlín v zime nevymrzne kvôli mrazu, ale kvôli tomu, že kvôli mrazu uschnú korene /platí napríklad aj pre jahody/. Preto zasypať a navrch netex. Anna

  7. Anonym says:

    Dobré spracované pomohlo mi to dosť do školy

  8. lukac says:

    je to lepsie ako ine clanky ale neni tam kedy sadit vrcholce do kedy sa vilamuje alebo kolko krat chybaju datumy a ake su idealne hnojiva

  9. Tamara says:

    Ummm našla som aj lepšie

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.