Chryzantémy

chryzantemy

Chryzantémy (Chrysantemum L.) sú kvetiny, ktoré využívame najmä na výzdobu hrobov alebo cintorínov, a ich charakteristickú vôňu sme u nás zvykli spájať so sviatkom Všetkých svätých. Šľachtiteľskou prácou sa však vzhľadová pestrosť chryzantém stále rozširuje a rozrastajú sa aj možnosti ich využitia.

Chryzantémy
V poslednom čase začínajú tieto kvetiny mnohých farieb, tvarov a vôní nachádzať uplatnenie aj v iných oblastiach. Slúžia na výzdobu miestností pri rôznych slávnostných príležitostiach, dokonca sa stávajú súčasťou gratulačných kytíc. Ich prednosťou je najmä to, že rezané kvety vydržia v dobrej kondícii pomerne dlho.

Výzdoba okien a balkónov

Žiadané sú aj črepníkové chryzantémy s jedným či dvoma výhonmi a kaskádovité chryzantémy sú popri muškátoch veľmi vhodné na skrášlenie balkónov a okien domácností.

Veľmi pekné sú aj zakrpatené odrody japonského pôvodu, ktorých kvietky majú iba 4 cm priemer. V Amerike sa tešia obľube žltokveté chryzantémy s drobnými kvietkami ponpónkovitého tvaru nazývané Nugety, ale aj ružové M. Clarise, biele Irena a Chicago Pearl, bronzové Fire Bird a mnohé iné. U nás sú vhodné na výzdobu terás a okien.

Prvý rez po vysadení:
a – Králik najväčší (Chrysantemum maximum) – margarétka s jednoduchými kvietkami, b – Lúčovitá chryzantéma, c – Drobnokvetá chryzantéma – ponponkovitá forma, d – Chryzantéma zo skupiny sasankovitých, e – Plnokvetá forma chryzantémy najväčšej.

Rozmnožovanie
Chryzantémy rozmnožujeme vrcholovými odrezkami, ktoré nijako zvlášť neupravujme. Vylamujeme ich z materskej rastliny tak, aby mali aspoň tri vrchné listy.

Odrezky pozapichujeme do malých črepníkov naplnených kompostovou zeminou. Vrcholové odrezky zapichnuté do zeme zakorenia v optimálnych podmienkach asi za tri týždne.

Po dobrom zakorenení zaštipneme hlavnú stonku odrezka nad štvrtým až šiestym listom, aby sme podporili rozkonárenie rastliny. Ak chceme docieliť pevné a veľké kvety, vyštipneme aj bočné výhonky v pazuchách listov.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePresádzanie
Rastliny vyberáme z črepníka i s koreňovými balmi a vysádzame ich do voľnej pôdy v záhrade. Nesmieme pri tom zabudnúť na ich budúce rozmery, preto ich sadíme dostatočne ďaleko od seba. Každú rastlinu podporíme kolíkom.

a – Vrcholový odrezok nepotrebuje žiadnu špeciálnu úpravu. Odstránime iba spodné listy, b – Odrezok zapichneme do kompostovej zeminy v črepníku.a – Chryzantémy po odkvitnutí zrežeme na výšku asi 5 cm od zeme a odložíme na prezimovanie, b – Po vyrašení ponecháme štyri najsilnejšie výhony. Ostatné môžeme použiť na množenie.

Koniec vegetačného obdobia
Po odkvitnutí rastlinám citlivejším na zimu zrežeme výhony asi na päť centimetrov od zeme a zakryjeme ich lístím alebo čečinou. Môžeme ich však aj vybrať zo zeme i s koreňovým balom a uložiť v drevenej debničke do pivnice, kde môžu prezimovať pri 5 – 8 °C teplote.

Chryzantémy vyžadujú päť až šesť týždňové obdobie vegetačného pokoja. Po novom vyrašení ponecháme štyri najsilnejšie výhony a ostatné odstránime.

Odolnejšie kultivary nemusíme vôbec z pôdy vyberať, ale ich môžeme nechať i cez zimu na záhonoch. Asi raz za tri roky (najlepšie koncom marca až začiatkom apríla) ich však treba vybrať zo zeme a koreňový bal rozdeliť na viac trsov, ktoré presadíme na iné miesto na záhone.

Text a kresby: Jozef Pobjecký
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. Ako sa dopestujú také husté ,guľaté,nízke,plné kvetov,také ako predávajú pred cintorínmi? Stačí ich len strihať ?A od kedy a kedy ich strihať naposledy,aby mali také kvety?

 2. Pridaj Výšku

 3. A poziadavki na teplo,velkost,

  1. griginko456 says:

   požiadavky sa píšu s tvrdým Y!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! P.S. kreténe

 4. Griginko456 says:

  aj vzhľad podrobnejšie

 5. Veľmi dobre napísané. Pomohlo mi to do školy.

 6. Tohto roku som prvykrát pestovala chryzantémy na rez(sasankovité,ihličkovité),ako ich mám prezimovať?

  1. Zdravím, mne sa osvedčuje mulčovacia kôra a ak prídu mrazy – zvyčajne po vianociach – tak používam ešte netexovú fóliu. Väčšina rastlín v zime nevymrzne kvôli mrazu, ale kvôli tomu, že kvôli mrazu uschnú korene /platí napríklad aj pre jahody/. Preto zasypať a navrch netex. Anna

 7. Dobré spracované pomohlo mi to dosť do školy

 8. je to lepsie ako ine clanky ale neni tam kedy sadit vrcholce do kedy sa vilamuje alebo kolko krat chybaju datumy a ake su idealne hnojiva

 9. Ummm našla som aj lepšie

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.