image 32798 25 v1
Galéria (21)

Túžite mať záhradu, ale máte malý pozemok? Máme pre vás originálne riešenia!

Dôležitým parametrom pri navrhovaní a zakladaní okrasnej záhrady je veľkosť a tvar pozemku. Neznamená to však, že malé stiesnené rozmery sú neriešiteľnou nevýhodou. Vôbec nemusia byť prekážkou na ceste k nášmu vysnívanému malému raju na zemi.

Galéria

Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad
Originálne riešenia do malých záhrad

Prekážky a obmedzenia vedia v mnohých prípadoch podnietiť k šikovným a premysleným riešeniam. Samozrejme, celkový výsledok ovplyvnia požiadavky majiteľov, ich finančné možnosti, svetelné podmienky na konkrétnom mieste či dostupnosť materiálov.

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

Pri malých rozmeroch je táto zásada kľúčová. Namiesto niekoľkých rozličných materiálov úplne postačí vhodná farebná a materiálová kombinácia dvoch, či dokonca len jedného jediného materiálu. Príkladom môže byť kameň vo forme štrku, keď na rôzne plochy použijeme viacero frakcií či odtieňov, no stále zostaneme len pri štrkovom zásype a nekombinujeme ho s lomovým kameňom, bridlicou, tehlou alebo kamennými kvádrami. Doplniť ho však môžeme veľkými okruhliakmi toho istého kamenného druhu. V malom priestore teda kombinujeme minimum materiálov, to je zásada číslo jeden.

UŠETRIME LACNOU RECYKLÁCIOU!

Ďalšia užitočná rada znie: dať použitým materiálom druhú šancu. Ak práve nevytvárame ultramoderný priestor, kde treba nakúpiť všetko nanovo, môžeme vytvoriť originálnu záhradu s puncom originality a patinou histórie. Napríklad na výstavbu vyvýšených múrikov nepotrebujeme najdrahší kameň, niekedy sa stačí poobzerať po okolí a využiť miestne zdroje. Môžeme použiť napríklad kameň zo starej stodoly, ktorú sused rozoberá. Drevené prvky zo starého krovu zasa využijeme na stavbu pieskoviska pre deti. Určite sa oplatí všetko si dobre premyslieť a nebáť sa použiť i to, čo máme po ruke. Aj keď môžeme mať pocit, že je pre nás lepšie a jednoduchšie objednať si nový materiál, zapracovanie toho pôvodného má viacero výhod. Okrem poctivého, originálneho vzhľadu, ktorý spraví našu záhradu jedinečnou, takéto riešenie zaťaží peňaženku len minimálne. Nehovoriac o skvelom pocite z toho, že sme dali zdanlivo nepotrebným veciam druhú šancu.

Rôznofarebné kamenivo odpúta pozornosť od malého priestoru v záhrade.

Dynamickým členením pôdorysu sa môže malá záhrada zväčšiť.

Bylinková špirála z kameňa získaného zo starej stodoly.

Pieskovisko zo starých trámov. Pravouhlé tvary efektívne riešia priestor aj konštrukciu.

ZAČNEME MODELOVANÍM TERÉNU

Prvým a zásadným krokom na ceste k vytúženej záhrade je modelácia terénu. Je to jedna z najpodceňovanejších vecí, a pritom tá najdôležitejšia! Ani na malej ploche sa nemusíme vzdať rôznych výškových úrovní. Práve takáto práca je niekedy jediná možnosť, ako získať plnohodnotný priestor. Hlavne v prípade, ak pri urovnávaní terénu dokážeme využiť na prvý pohľad prebytočnú zeminu.

VYVÝŠENÉ ZÁHONY

Ak sú obložené suchým kamenným múrikom alebo drevom, oceníme to pri údržbe. Vďaka vybudovaniu vyvýšeného záhona do výšky 40 cm môžeme pomocou dostatočne širokej obruby získať aj veľmi estetické a praktické sedenie. Oceníme to pri stiesnených podmienkach, v malých záhradách či na menšej terase – tu nahradíme takýmto spôsobom niekoľko stoličiek a zároveň je terasa chránená alebo ohraničená vyvýšeným záhonom.

SUCHÝ KAMENNÝ MÚRIK

Ako súčasť modelácie terénu môže mať viacero podôb, resp. funkcií. Môže byť stenou, ktorá terasovito oddeľuje výraznejšie výškové rozdiely, alebo obrubou chodníka, ktorá prechádza do malého vyvýšeného záhona oddeľujúceho trávnik od okrasnej výsadby.

ODBORNÍK RADÍ

Kamenné alebo drevené vyvýšené záhony, kamenné múriky a podobné technologicky náročnejšie prvky musíte spraviť ešte pred finálnou úpravou chodníkov, výsadbou rastlín a položením trávnika.

V malom priestore treba modelovať citlivo.

Do malej záhrady vyberáme hlavne trvalky. Majú potrebnú pestrosť a minimálnu výšku.

Viac funkcií v jednom riešení – vyvýšené hranty zakrývajú plot a obsahujú aj výsadbu.

V malej záhrade nemusí byť trávnik dominantný.

Najpraktickejším riešením v malých záhradách sú pravouhlé tvary.

V malej záhrade je dobré vymedziť záhony výraznejším spôsobom.

Andezitové kamene použité ako nášľapné prvky a obruba trávnika.

KOMUNIKÁCIA

Spevnené plochy a dôležité body v záhrade pospájame komunikáciami, chodníkmi, vďaka ktorým sa môžeme v záhrade pohybovať aj v nepriaznivom počasí. Správnym výberom materiálu vieme chodníky oživiť a priniesť do záhradného priestoru zaujímavý farebný alebo materiálový akcent. Klasika je triedený štrkový zásyp. Ideálne je použiť drvené kamenivo menšej frakcie, maximálne s veľkosťou zrna 16 až 22 mm. V malých záhradách, kde nie je miesto na trávnik, vieme pomocou kameniva či štrku vytvoriť zaujímavé a plnohodnotné miesta na relax. Pri použití štrkového zásypu je dôležitou pomôckou vhodne zvolená chodníková obruba. Opäť vychádzame z koncepcie návrhu a zo svojich možností. Dobrou voľbou môže byť kamenná obruba z nepoužitého kameňa, starých tehál alebo prefabrikovaných betónových dielcov rôznych tvarov a farebných kombinácií. Populárnym materiálom je plastový obrubník. Jeho subtílna konštrukcia zabezpečí, že vo finálnej podobe je takmer neviditeľný, no svoju funkciu spĺňa dokonale. Navyše tak veľmi ľahko môžeme vytvárať rovné alebo oblé tvary.

ODPOČINKOVÉ PRVKY Z PALIET

Naším jediným obmedzením býva často fantázia. Niekedy nepredstaviteľné kombinácie sú dnes moderné a mimoriadne účelné. Obľúbeným záhradným prvkom sú drevené palety. Predstavujú relatívne lacný spôsob, ako si vytvoriť zaujímavé sedenie alebo vyvýšené záhony. Starý betónový múrik sa dá zakryť nenáročnou aplikáciou. Vďaka palete zavesenej na starom alebo novom prefabrikovanom plote získame priestor na dodatočnú výsadbu okrasných rastlín. Rovnako aj spomenuté vyvýšené záhony s funkciou dočasného sedenia prinášajú možnosť na odpočinok. Populárne sú pergoly a iné jednoduché zastrešenia. Ich umiestnenie v záhrade oceníme počas horúcich teplých dní.

Trávnatá plocha nie je podmienkou pre farebnú záhradu.

Kvetináče z paliet.

Štrkový zásyp a kameň použitý v záhrade. Ostrohranná drvina na pôchodzne plochy.

Vyvýšené záhony.

DOBRÉ RADY

RASTLINY

V každej záhrade sú rastliny ako čerešnička na torte – je to posledná fáza, no prináša najvýraznejšiu zmenu priestoru. V malej záhrade však musíte byť pri voľbe druhov mimoriadne opatrní. Rovnako tak i pri zostavovaní výsadbového plánu.

MALÉ STROMČEKY SÚ KRAJŠIE

Častou chybou býva nákup rastlín, ktoré síce vyzerajú vo svojej výsadbovej veľkosti roztomilo, ale po rokoch dorastú do svojej dospelej veľkosti a odrazu je v záhrade tesno. Vyberajte si preto výhradne šľachtené odrody okrasných rastlín a nikdy nesaďte základné druhy. Ideálne sú pomaly rastúce ihličnany, ktoré znášajú rez, a pri listnatých stromoch zasa odrody, ktoré majú v názve latinské prívlastky: „nana“, „globosum“ či „gracilis“. Zvoľte si také stromy, ktoré majú korunku navrúbľovanú vo výške 180 cm.

VÝBER TRVALIEK A KROV

Z trvaliek sú vhodné najmä pokryvné druhy. Z kvitnúcich krov si vyberte druhy s jemnou textúrou, aby ste malý priestor aspoň opticky zväčšili: zemolez, zimozeleň, čerkáč, pachysandra, nezábudky, tavoľníky, hebe, azalky. Pri vysádzaní spon zbytočne neprehusťujte a doprajte rastlinám dostatok miesta na rast.

VODA V ZÁHRADE

Samostatnou kapitolou sú vodné prvky objavujúce sa v zastúpení malých vodných plôch. Ich nevýhodou je náročnejšia údržba a potreba technológie na pravidelnú cirkuláciu vody. Veľkým plusom je však relaxačný zvuk vody. Každopádne, ak nemáte v tomto smere praktické skúsenosti, radšej sa obráťte na odborníkov. Zakladanie vodného prvku sa javí ako jednoduchá záležitosť iba na prvý pohľad.

MATERIÁLY

SPEVNENÉ PLOCHY

Ďalším dôležitým krokom pri plánovaní, a to nielen v malej záhrade, je správne umiestnenie spevnených plôch. Pri navrhovaní terasy vychádzajte z funkcie, na akú ju chcete používať. V zásade by mala mať terasa aspoň 20 m2, v prípade, že vám to rozmery pozemku dovoľujú.

DREVO A DREVOPLAST

Na povrch terasy sa ako prvú možnosť pokúste zohnať drevenú palubovku alebo materiály podobné drevu. Hlavným konkurentom prírodných dosiek z tvrdého odolného dreva je lacnejší kompozitný materiál vyrábaný z dreva a polymérov (woodplastic – WPC). Je zaujímavou alternatívou klasickej drevenej terasy. Vyniká hlavne dlhšou životnosťou a menšou náročnosťou na údržbu. Keďže má dokonalý dizajn, na prvý pohľad je veľmi ťažké rozoznať, že nestojíte na drevenej konštrukcii.

KAMEŇ

Vhodnou voľbou na spevnené plochy je aj andezitový štiepaný kameň. Štruktúra kameňa a spôsob jeho ukladania sa postarajú o originálne riešenie.

KAMENNÝ KOBEREC

Vďaka rozvinutej technológii sa do popredia dostávajú špeciálne povrchové úpravy. Jednou z nich je aj liata podlaha z kameniva. Kombináciou epoxidovej živice, tvrdidla a kameniva vzniká jedinečná jednoliata štruktúra.

ROHOŽE

Zaujímavou voľbou, vďaka ktorej sa vyhnete mokrému procesu a komplikovanejším konštrukciám, je použitie gumených rohoží. Sú vyrobené z opotrebovaných recyklovaných pneumatík. Vďaka jednoduchej inštalácii, nenáročnej údržbe, bezpečnému povrchu a zaujímavým farebným stvárneniam sú určené hlavne na miesta, kde sa hrajú deti.

ŠTRK

Najjednoduchším variantom na vybudovanie oddychovej terasy je použitie drveného kameniva. Postačí nenáročná úprava terénu, geotextília proti prerastaniu buriny a následne roznášacia vrstva z kameniva… a nová terasa je pripravená na prevádzku.

Text, vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner :: Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Zdroj: Časopis Urob si sám 2/2016

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje