Príprava bazéna na sezónu
Odzimovanie bazéna by malo prebehnúť v čase, keď sa minimálne nočné teploty vzduchu už nedostávajú trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazéne je medzi 10 až 15 °C. Prvým postupom v sezóne je dôkladná očista.
Galéria
Pred doplnením vody vyčistíme steny a dno bazéna od usadených nečistôt. Na steny použijeme napríklad prípravok Azuro Clear Forte. Neriedený prípravok nanesieme pomocou handry alebo hubky na znečistené miesta a necháme pôsobiť 10 – 15 minút. Potom nečistoty mechanicky uvoľníme handrou alebo kefou, dôkladne ich opláchneme vodou. V prípade silného znečistenia postup zopakujeme. Z vody a z dna bazéna odstránime hrubé nečistoty. Efektívne, rýchlo a kvalitne to zvládneme pomocou bazénového vysávača nečistôt.Filtrácia a ohrievanie
Podľa návodu pripojíme k bazénu hadicami filtráciu a solárny ohrev. Prekontrolujeme a dotiahneme všetky spoje tak, aby nemohlo dôjsť k úniku vody.
Príslušenstvo potrebné na údržbu bazéna – sieťka na dno, sieťkana hladinu, kefa na steny, plavák na chlór, teplomer s magnetom, teleskopická tyč, vysávacia hlava na praktickom držiaku. Foto : Mountfield
Stabilizácia tvrdosti vody
Vodu doplníme nad prítokovú prírubu zberača (skimmera) a nepretržite 24 hodín filtrujeme. Súčasne upravujeme kvalitu vody.
Na dosiahnutie najlepšieho výsledku je nutné pridať prípravok Azuro Ca ihneď po dopustení bazénu. Počiatočná dávka je 100 ml prípravku na 10 m3 (10 000 l) vody. V prípade veľmi tvrdej vody a zvýšeného obsahu iónov železa a mangánu odporúčame dávku zvýšiť až na maximálne 300 ml na 10 m3 vody. Premeriame hladinu tvrdosti vody v bazéne pomocou kvapkového testera tvrdosti vody a upravíme ju pod 18°N.
Na údržbu bazéna sa používajú rôzne chemické prípravky – na chlórovanie a úpravu pH vody, flokulanty na jej čistenie, prípravky proti tvorbe rias ako aj na zazimovanie bazéna. Foto a kresby: Mountfield
Hodnota pH a chlórový šok
Potom prekontrolujeme a upravíme hodnotu pH a nakoniec aplikujte prípravok Azuro Chlor Šok (asi 100 g granulátu na 10 m3). Po 24 hodinách premeriame koncentráciu voľného chlóru (zistíme ju kvapkovým testerom pH a Cl). S ohľadom na namerané hodnoty (obsah chlóru by nemal byť nižší ako 0,3 mg/l) aplikujeme chlórovú tabletu do plávajúceho dávkovača. V prípade potreby zopakujeme šokovú chlorizáciu.
Bazénoví odborníci
Správna príprava bazéna na letnú sezónu uľahčí následnú pravidelnú sezónnu starostlivosť o bazén a zabezpečí kúpanie v krásne čistej vode. Ideálne je, keď sa o bazén postarajú špecialisti. Len tak môže mať majiteľ bazéna stopercentnú istotu, že bazén bude na kúpaciu sezónu pripravený tak, ako má byť. –>
Kam umiestniť bazén?
Základnou požiadavkou pri rozhodovaní, kam umiestniť bazén, je jeho pohodlné využívanie a veľmi citlivý zásah do záhrady, predovšetkým v jeho blízkosti. Dôležité je aj to, či je záhrada už vyrastená, pri staršom dome, alebo sa ešte len bude vytvárať – pri novostavbe. Tieto aspekty sú dôležité predovšetkým pre rastlinnú výsadbu, ktorá by mohla bazén zatieňovať. Bazén by nemal byť zatienený vlastným, ani susedným domom.
Bazén Azuro 405 je kruhový s priemerom 6,4 m a na jeho naplnenie sa spotrebuje 39 m3 vody. Foto: Mountfield
► Bazén by mal byť na maximálne slnečnom mieste – najmenej 10 hodín slnečného osvitu denne.
► Pri bazéne rátajme nielen s určitou spevnenou plochou na jeho obsluhu a prístup k nemu, ale aj s relaxačnou plochou pri výstupe z bazéna, prípadne na umiestnenie ležadiel, ak túto plochu nenahrádza napríklad terasa domu.
► Ak plánujeme aj zastrešenie, za bazénom musí byť dostatok miesta, na ktoré sa zastrešenie bude odsúvať.
► Existujúcu alebo novú rastlinnú výsadbu riešime tak, aby ani v budúcnosti, keď vyrastie, na bazén netienila.
► Ak je to možné, vyberme si radšej bazén zapustený do terénu.
► Bazénovú filtráciu a ostatné technológie umiestňujme do technických miestností domu, nie ďalej ako 15 m od bazéna a nie vyššie ako meter nad bazén.
► Zohľadnime aj ochranu svojho súkromia. Pri bazéne nemusíme byť každému na očiach ako vo výkladnej skrini. Rovnako nepríjemný je prípadný hluk z okolia, preto je ideálne umiestniť bazén ďalej od ulice.
► Súčasti pomocnej technológie, ako napríklad solárne panely alebo tepelné čerpadlo, je lepšie umiestniť na plochy domu (strecha, steny) než v záhrade.
► Správne umiestnenie bazénu je určite rozumné konzultovať nielen s odborníkom z firmy, ktorá vám bazén predáva, ale pokiaľ je to možné, aj so záhradným architektom.
Moderná konštrukcia bazéna Fort Wayne s betónovým dnom sa vyznačuje unikátnym konštrukčným riešením – kombináciou termoplastových obvodových panelov a vinylovej fólie. kresby: Mountfield
Bazén – ako ušetriť?
Aby nebol bazén iba nádržou, ale miestom oddychu s kvalitnou a dostatočne teplou vodou, musíme ho vybaviť potrebnými technickými zariadeniami.
Zastrešenie bazéna
Úlohou zastrešenia je chrániť bazénovú vodu pred znečistením a stratou tepla. Zabraňuje deťom priblížiť sa k bazénu. Umožňuje využívať bazén od jari do jesene. Bazénové zastrešenia sa všeobecne delia na posuvné a prenosné. K výhodám prenosného zastrešenia patrí rýchla montáž a demontáž – konštrukciu postavíme, prehodíme cez ňu plachtu, ktorú ku konštrukcii ľahko prichytíme, pätky konštrukcie potom ukotvíme do zeme.
Nie sú potrebné žiadne zložité stavebné úpravy.
Posuvné zastrešenie predstavuje síce finančne náročnejšie riešenie, ale jeho energetické úspory, čistota vody, bezpečnosť, vzhľad a tvarové možnosti sú na vyššej úrovni než pri prenosných typoch. Posuvné zastrešenie sa skladá z jednotlivých segmentov, ktoré sa pohybujú na koľajničkách takisto vyrobených z odolnej hliníkovej zliatiny. Priehľadné časti sú vyrobené najčastejšie z polykarbonátu. Šírka posuvného zastrešenia sa bežne vyrába do rozmeru 7 m. Väčšie šírky sa riešia pomocou podobných konštrukcií, ako majú zimné záhrady.
Foto: Mountfield
Ohrievanie vody
Jednoduchším riešením sú solárne panely, ktoré využívajú energiu slnečného žiarenia. Slnko u nás svieti priemerne 1 400 až 1 700 hodín v roku, takže z 1 m2 solárneho panelu možno získať až 1 100 kWh ročne. Výhodou solárneho ohrevu je, že zvýši teplotu vody vo vonkajšom bazéne až o 6 °C a bez nároku na zdroje energie predĺži kúpaciu sezónu o niekoľko mesiacov.
Keďže nie každé leto u nás je stále slnečné, z dlhodobého hľadiska je vhodné investovať do tepelného čerpadla. Tieto zariadenia odoberajú teplo z okolitého vzduchu. Dokážu získať zadarmo až 81 percent tepelnej energie, teda štyrikrát viac, než spotrebujú na svoju prevádzku. Dobre fungujú už od vonkajšej teploty okolo 12 °C.
Zapustený bazén Ibiza strednej kategórie je cenovo výhodný. Nosná konštrukcia stien bazéna je z kvalitného pozinkovaného plechu s plastovou vrstvou. Pri jeho stavbe je potrebné vybetónovať dno a dve oporné steny. kresby: Mountfield
Filtrácia
Pri voľbe správnej filtrácie hrá najdôležitejšiu úlohu jej kapacita, teda koľko kubíkov vody dokáže za jednu hodinu prefiltrovať. Piesková filtrácia je skutočným srdcom každého bazénu, ktoré z neho, zjednodušene povedané, čerpá vodu a zbavenú rôznych mechanických nečistôt ju zase vracia späť. K pieskovej filtrácii sa pripájajú aj vysávač nečistôt, tepelné čerpadlo alebo solárny ohrev vody.
Protiprúd
Plavecký protiprúd je zariadenie, ktoré umožňuje dobre si zaplávať aj v menšom bazéne. V ponuke sú závesné protiprúdy (určené aj pre dodatočnú montáž na už existujúci bazén) a zabudované protiprúdy. Protiprúdy s prietokom vody do 25 m3/h sú určené na rekreačné plávanie a masáže, s prietokom od 40 m3/h na intenzívne plávanie.
Protiprúdy s výkonom 25 m3/h sú určené na rekreačné ľahké plávanie a masáže. Výkony od 40 m3/h využijú zdatnejší plavci, ktorí si radi intenzívne zaplávajú. Foto: Mountfield
Text: Stanislav Botur, Jiří Dobeš, Michal Dluhoš, Mountfield
Foto a kresby: Mountfield, Balnea Regia PSW, Magiline
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre