Prečo by sme nemali šliapať na trávnik a ako sa oň postarať v tomto období?

výsev trávnika
Zdroj: istock.com

Pamätáte si, že vám rodičia alebo starí rodičia zakazovali na prelome zimy a jari stúpať na trávnik? Viete, prečo je to dôležité? Čo potrebuje trávnik vo februári a v marci, aby ste sa mohli neskôr tešiť z jeho krásy?

Aj v tomto mesiaci sa na mnohých miestach vyskytujú nočné mrazy. I mierne prízemné mrazy môžu poškodiť trávnik – ale len vtedy, keď po ňom šliapeme.

Poučte členov rodiny, aby sa v týchto mesiacoch radšej vyhýbali trávniku. Steblá trávy môžu byť zamrznuté, i keď to nevidíme. Keď na ne stúpime, polámu sa a výsledkom sú nepekné holé miesta.

Po zime trávnik prevzdušnite

Keď je už pôda stabilne rozmrznutá a má teplotu viac ako 8 stupňov, trávnik prevzdušnite a prerežte. Na jar sa zvykne rozširovať mach, ten je potrebné odstrániť, pretože odoberá trávniku živiny. Na očistenie trávnika použite vertikutačné hrable. Pomôžu vám odstrániť zvyšky odumretých rastlín i buriny. Nepoužívajte ich však na trávnik mladší ako tri roky. Ten je nedostatočne zakorenený.

Náš tip: Po vertikutácii trávnik jemne posypte kremičitým pieskom – pôda nebude udupaná. Do prázdnych miest zasejte nové semiačka, aby bol trávnik pekný na celej ploche.

prevzdušnenie trávnika
Zdroj: istock.com

Kompost a hnojenie

Niektorí odborníci odporúčajú na jar posypať trávnik preosiatym kompostom. Prvé hnojenie je prípravou na novú sezónu, druhé robíme na prelome mája a júna. V rámci prvých dvoch hnojení by mal byť hlavnou zložkou dusík. Ak hnojíte aj v auguste, vtedy je najdôležitejší draslík.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKedy a ako založiť nový trávnik?

V čase, keď má pôda viac ako osem stupňov Celzia, môžete založiť nový trávnik. Pôdu najskôr prekyprite rýľom, povyberajte z nej väčšie kamene, hrudy rozdrvte, vytrhajte aj zvyšky burín. Potom celú plochu urovnajte hrabľami.

Ak nemáte kvalitnú pôdu, oplatí sa naviezť ornicu. Nechajte ju 2-3 týždne „udomácniť sa“ a môžete vysievať. Deň-dva pred výsevom vytrhajte burinu, ktorá opäť stačila narásť, pôdu posypte jemne hnojivom a zavlažte. Semiačka sa rýchlejšie ujmú.

vysievanie trávnika
Zdroj: istock.com

Aké živiny potrebuje zdravý trávnik?

Pre trávnik sú najdôležitejšie 4 základné prvky: dusík, fosfor, draslík a horčík. Niekedy však nestačia, pretože trávnik potrebuje aj stopové prvky Fe, Cu, Mn, S – podporujú sviežu farbu, ale aj zdravie trávnika.

Sabína Zavarská Foto: istockphoto.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.