výsev trávnika
Zdroj: istock.com

Prečo by sme nemali šliapať na trávnik a ako sa oň postarať v tomto období?

Pamätáte si, že vám rodičia alebo starí rodičia zakazovali na prelome zimy a jari stúpať na trávnik? Viete, prečo je to dôležité? Čo potrebuje trávnik vo februári a v marci, aby ste sa mohli neskôr tešiť z jeho krásy?

Aj v tomto mesiaci sa na mnohých miestach vyskytujú nočné mrazy. I mierne prízemné mrazy môžu poškodiť trávnik – ale len vtedy, keď po ňom šliapeme.

Poučte členov rodiny, aby sa v týchto mesiacoch radšej vyhýbali trávniku. Steblá trávy môžu byť zamrznuté, i keď to nevidíme. Keď na ne stúpime, polámu sa a výsledkom sú nepekné holé miesta.

Po zime trávnik prevzdušnite

Keď je už pôda stabilne rozmrznutá a má teplotu viac ako 8 stupňov, trávnik prevzdušnite a prerežte. Na jar sa zvykne rozširovať mach, ten je potrebné odstrániť, pretože odoberá trávniku živiny. Na očistenie trávnika použite vertikutačné hrable. Pomôžu vám odstrániť zvyšky odumretých rastlín i buriny. Nepoužívajte ich však na trávnik mladší ako tri roky. Ten je nedostatočne zakorenený.

Náš tip: Po vertikutácii trávnik jemne posypte kremičitým pieskom – pôda nebude udupaná. Do prázdnych miest zasejte nové semiačka, aby bol trávnik pekný na celej ploche.

prevzdušnenie trávnika
Zdroj: istock.com

Kompost a hnojenie

Niektorí odborníci odporúčajú na jar posypať trávnik preosiatym kompostom. Prvé hnojenie je prípravou na novú sezónu, druhé robíme na prelome mája a júna. V rámci prvých dvoch hnojení by mal byť hlavnou zložkou dusík. Ak hnojíte aj v auguste, vtedy je najdôležitejší draslík.

Kedy a ako založiť nový trávnik?

V čase, keď má pôda viac ako osem stupňov Celzia, môžete založiť nový trávnik. Pôdu najskôr prekyprite rýľom, povyberajte z nej väčšie kamene, hrudy rozdrvte, vytrhajte aj zvyšky burín. Potom celú plochu urovnajte hrabľami.

Ak nemáte kvalitnú pôdu, oplatí sa naviezť ornicu. Nechajte ju 2-3 týždne „udomácniť sa“ a môžete vysievať. Deň-dva pred výsevom vytrhajte burinu, ktorá opäť stačila narásť, pôdu posypte jemne hnojivom a zavlažte. Semiačka sa rýchlejšie ujmú.

vysievanie trávnika
Zdroj: istock.com

Aké živiny potrebuje zdravý trávnik?

Pre trávnik sú najdôležitejšie 4 základné prvky: dusík, fosfor, draslík a horčík. Niekedy však nestačia, pretože trávnik potrebuje aj stopové prvky Fe, Cu, Mn, S – podporujú sviežu farbu, ale aj zdravie trávnika.

Sabína Zavarská Foto: istockphoto.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje