6 pravidiel, ktoré treba dodržať pri prezimovaní rastlín v pivnici

zazimované rastliny v pivnici
Zdroj: istock.com

Máte v záhrade a na terase rastliny, ktoré potrebujú prezimovať v interiéri? Najvhodnejšie na tento účel sú pivnice a garáže. Je dôležité, aby prostredie, v ktorom prezimujú, spĺňalo niekoľko základných pravidiel.

Dobré miesto na prezimovanie

Väčšina rastlín na prezimovanie potrebuje suchý priestor, v ktorom sa teploty pohybujú nad 7 °C, ale zároveň nedosahujú viac ako 15 °C. Dobre funguje nevykurovaná garáž alebo komora, ktorá je jedným múrom spojená s vykurovaným domom. Ešte lepšie, ak máte miestnosť, kde môžete nastaviť teplotu tak, aby bola priemerne okolo 10 °C.

zazimované rastliny v zimnej záhrade
Zdroj: istock.com

Aj pivnice v panelákoch môžu byť vhodným miestom na prezimovanie rastlín, skontrolujte však teplotu. Na niektorých miestach, kadiaľ vedú potrubia, môže byť vyššia ako treba. Tma pri zimovaní rastlín nie je vždy nevyhnutná, spiacim rastlinám neublíži ani slabé zimné svetlo či šero.

Vyčistite nádoby

Ak premiestňujete dovnútra rastliny aj s kvetináčmi, v ktorých vonku rástli, chce to trochu starostlivosti. Odstráňte hornú vrstvu pôdy, približne 1,5 centimetra. Odrežte odumreté časti rastlín a črepníky utrite vlhkou handričkou. Až takto ošetrené kvetináče s rastlinami umiestnite do pivnice či garáže.

Po niekoľkých dňoch skontrolujte, či sa na rastlinách alebo v nádobách nenachádza  nežiaduci hmyz. Dajte pozor na pavučiny tvorené roztočmi, ktoré narobia neplechu s odpočívajúcimi jahodami či inými rastlinami. Keď spozorujete roztoče alebo iného škodcu, okamžite rastlinu premiestnite od ostatných, aby ste zabránili rozšíreniu.

vresy v kvetináči
Zdroj: istock.com

Cibuľové kvety v zime takmer vôbec nepotrebujú vodu

Cibuľové kvety si zadržiavajú vlhkosť vo svojich mäsitých cibuľkách, takže počas celého zimovania im stačí len veľmi málo doplnkovej vody. Začiatkom zimy nechajte črepníky s cibuľovými rastlinami dôkladne vyschnúť a potom – v januári a vo februári, pridajte troška vody – stačí raz za týždeň pár kvapiek.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZimujúce rastliny prikryte

Ak si nie ste istí, či v miestnosti nie sú teplotné výkyvy, prikryte kvetináče starou prikrývkou alebo flanelovou plachtou. Látkový kryt zníži zmeny teploty a zablokuje priame svetlo, ktoré by mohlo prekážať rastlinám v oddychu.

Bylinky potrebujú ventiláciu

To, čo zvyčajne považujeme za nevýhodu, je v prípade prezimovania byliniek výhodou. Máme na mysli spod okien prefukujúci studený vzduch. Rozmarín, šalvia a iné odolnejšie bylinky sa v takomto prostredí budú cítiť dobre. Znížite tak aj riziko múčnatky a iných chorôb.

rastlina s námrazou
Zdroj: istock.com

Fréziám stačí mesiac oddychu

Ak necháte tieto jemné a voňavé kvietky zimovať dlho, môže sa stať, že vyschnú. Preto si vyžadujú viac starostlivosti ako iné rastliny. Pravidelne ich kontrolujte, a keď sa začnú prebúdzať, zoberte si ich do interiéru na slnečný parapet a doplňte vodu. Fréziám stačí mesiac chladu a porastú rýchlejšie.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.