image 23110 25 v1
Galéria (12)

Ako lacno a rýchlo získať najkrajšie ruže

Časom kvitnutie ruží poľaví, kry zostarnú a už nie sú ani také krásne. To je znamenie, že bude lepšie, ak ich nahradíte novými. Ak máte obavu, ako tie najobľúbenejšie a najkrajšie ruže zoženiete, môžete sa pokúsiť rozmnožiť ich svojpomocne. 

Galéria

Črepník plný užitočnej zelene
Črepník plný užitočnej zelene
Jesenné kvetinové vítanie
Jesenné kvetinové vítanie
Jesenné kvetinové vítanie
Jesenné kvetinové vítanie
Jesenné kvetinové vítanie
Jesenné kvetinové vítanie

UROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: 30 minút
náklady: 5,30 €
ľudia: 1
obdobie: leto

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                 5,30 €
rozmnožovací substrát
záhradnícky perlit 3 €
480 g
práškový stimulátor 2,30 €
Stimulax
materské rastliny

Pomôcky
• ostrý záhradnícky nôž
 záhradnícke nožnice
 nepoužívaný črepník
 krhla alebo rozprašovač

PRACOVNÝ POSTUP

1. Príprava
Pripravíme si pomôcky. Náradie vyde­zinfikujeme, aby sme na ruže neprenášali možné ochorenia. Nepracujeme na slnku, odrezky by rýchlo zasychali.

2. Odber odrezkov
Pomocou záhradníckych nožníc odoberieme odrezky z rastlín – vyberieme polovyzreté, nie úplne drevnaté výhonky zo slnečnej strany kra.

3. Úprava
Odrezok by mal byť dlhý 10 až 15 cm. Režeme rovno alebo mierne šikmo, tesne nad púčikom. Spodné listy odstránime, necháme len jeden pár vrchných.

4. Substrát
Pripravíme si rozmnožovací substrát – kvalitný záhradnícky alebo špeciálny rozmnožovací. Mal by byť sypký a jemne vlhký. Nepoužívame staré substráty.

5. Perlit
Do substrátu primiešame perlit, bude vzdušnejší a ľahší. Okrem toho perlit podporí rýchlejšie a kvalitnejšie zakoreňovanie. Môžeme použiť aj piesok.

6. Plnenie
Na dno nádoby dáme tenkú vrstvu keramzitu, aby sa v substráte nehromadila zálievková voda. Hotový (namiešaný) substrát nasypeme do hlbšej nádoby.

7. Stimulátor
Konce odrezkov ošetríme práškovým stimulátorom – rýchlejšie sa budú zakoreňovať. Použijeme kvalitný stimulátor. Koniec odrezka by mal byť ošetrený celý.

8. Uloženie
Ošetrené odrezky ukladáme na jedno miesto – na starú tácku alebo noviny. Nikdy nie na priame slnko.

9. Zapichovanie
Odrezky opatrne zapichujeme do rozmnožovacieho substrátu. Zapichnúť by sme ich mali do hĺbky 3 až 5 cm. Listy musia zostať nad substrátom.

10. Množstvo odrezkov
Do jedného črepníka s priemerom asi 21 cm dáme maximálne štyri odrezky, aby mali dostatok priestoru.

11. Zálievka
Substrát dobre pritlačíme a zalejeme vlažnou vodou, prípadne zarosíme rozprašovačom. Musí byť stále mierne vlhký. Nádobu zakryjeme fóliou alebo vreckom. 

ruže

dobré rady

Odrezky
Najlepšie sa zakorenia polovyzreté, nie zdrevnatené výhonky ruží. Odrezky nesmú mať mäkké konce. Týmto spôsobom sa rýchlo zakorení väčšina ruží, ťažšie je to pri veľkokvetých druhoch. Môžeme vyskúšať zakoreniť aj ruže z kvetinárstva, no treba počítať s tým, že väčšinou ide o kultivary určené na pestovanie v skleníkoch.

Zakoreňovanie
Konce odrezkov pred ošetrením v stimulátore namočíme do vlažnej vody. Prášok sa na stonke lepšie prichytí a nebude opadávať. Pred zapichovaním odrezkov do substrátu je dobré vyhĺbiť doň pomocou paličky alebo starej ceruzky otvor – pri zapichovaní sa tak nezotrie zo stoniek všetok stimulátor. Ruže sa lepšie zakorenia pri vyššej vzdušnej vlhkosti v polotieni. Občas treba vrecko otvoriť a vyvetrať. Odrezky sa nesmú vyťahovať.

Výsadba
Do jesene sa ruže zakorenia. Tie, ktorým sa to nepodarilo, odstránime. Spoznáme to podľa toho, že im zhnednú listy aj stonky. Na jeseň umiestnime zakorenené rastliny aj s črepníkom do otvoreného pareniska. Do voľnej pôdy ich vysádzame až na jar.

Leto je ideálne obdobie na rozmnožovanie ruží pomocou odrezkov.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje