rez levandule
Zdroj: istock.com

Ako a kedy prestrihávať levanduľu

Levanduľa je čarovná bylinka, nielen kvôli svojej príjemnej vôni a pekným kvetom, ale aj kvôli odolnosti voči suchu. Kým mnoho iných bylín by bolo už dávno spálených od slnka, levanduľa prosperuje. Ďalšou dobrou správou je, že sa ľahko prestriháva. Odrezanými kvetmi si môžete prevoňať interiér. Kedy a ako levanduľu prestrihávať? Záleží aj od veku a odrody.

Prerezávanie mladých rastlín levandule

Rastliny levandule začnite strihať, kým sú ešte mladé. Začnite odstrihnutím špičiek nových výhonkov – tak dosiahnete, že sa mladá rastlina nahusto rozvetví. Vďaka tomu získa pekný tvar a veľa kvitnúcich kvetov, ktoré môžete ďalej zužitkovať. Ak by ste mladé rastliny neorezali, rastlina vytvorí drevitý porast, ktorý sa nedá pekne tvarovať a nebude bohatý na kvetenstvo.

rez levandule
Zdroj: istock.com

Prerezávanie založených rastlín levandule

Dobre založenú levanduľu skráťte jednoducho tak, že všetky stonky odrežte najmenej o tretinu – ale až po odkvitnutí. Nebojte sa strihu, pretože levanduľa bude na plnom slnku každý rok energicky rásť. Môžete použiť bežné alebo záhradnícke nožnice.

Prerezávanie starých rastlín levandule

Ani staré rastliny levandule nenechajte „ľadom“. Pokračujte vo výraznom zostrihávaní, ale neskráťte ich až tak, aby zostalo bezlisté drevo. Levanduľu takýmto spôsobom neomladíte, ale môžete sa ju pokúsiť omladiť odstrihnutím k prvým listom tesne nad drevnatou časťou. Dobrým pravidlom je rezať tesne nad tretím uzlom nad drevnatou časťou (tretia vyvýšená hrčka, z ktorej vyrastajú listy). Ak budete mať šťastie, všetky tri uzly sa prebudia a porastú. A niekedy aj ďalšie, ktoré boli v dreve ukryté.

pestovanie levandule
Zdroj: istock.com

Ďalšia práca s rastlinami levandule

Levanduľa sa považuje za poloker – rastlinu, ktorá vyzerá ako trvalka, pretože väčšina jej rastu je mäkká a zelená, ale staršie stonky sa menia na drevité. Keď si všimnete drevnatenie, pomôže zostrihanie rastliny. Hlboko uprostred polokríka sa totiž rastlina levandule snaží premeniť na drevo. Jedným z cieľov prerezávania levandule je spomaliť túto transformáciu z niekoľkých dôvodov:

  • Levanduľové drevo je veľmi slabé a náchylné na poškodenia v dôsledku snehu, ľadu, vetra a hniloby.
  • Levanduľa je plytko koreniaca rastlina, čo znamená, že korene sú pri nadmernej vlhkosti náchylnejšie na hnilobu a skoré odumretie.
  • Pravidelné prestrihávanie rastlín podporuje rast koreňov, najmä v zimných mesiacoch, keď si levanduľa ukladá energiu v koreňoch. Silný koreňový systém je nevyhnutný pre to, aby sa rastline darilo mnoho rokov.
  • Na rozdiel od mnohých skutočných kríkov a stromov sa drevo, ktoré sa vytvára na levanduli, zvyčajne nezmladzuje. Staré drevo prestane produkovať nové výhonky alebo bude produkovať nepravidelné výhonky, čo zhoršuje celkový vzhľad rastliny.

Kedy levanduľu prestrihať

Najlepší čas na rez levandule je po ukončení kvitnutia, avšak nie je to jediný vhodný čas. Všetky levandule kvitnú na stonkách, ktoré vyrástli v aktuálnom roku. To znamená, že rez môžete urobiť skoro na jar (alebo v polovici jari) bez toho, aby ste obetovali kvety aktuálneho roka – zostriháte minuloročné výhonky.

Strihanie na jar môže tiež oddialiť kvitnutie – čo mnohí preferujú. Zároveň je to vhodný čas, aby ste odstránili odumreté časti. Strihanie koncom leta alebo začiatkom jesene pred prvým mrazom zase podporuje dobrú cirkuláciu vzduchu, ktorá chráni rastlinu proti hnilobe. Takže, ak máte čas, je pre vaše levandule nápomocný rez dvakrát ročne.

pestovanie levandule
Zdroj: istock.com

Tipy na prerezávanie levandule

Orezanie je pre zdravie rastlín levandule všeobecne potrebné. Ak ignorujeme prestrihávanie, rastlina sa zväčší, zdrevnatie a vytvára zákutia, ktoré zachytávajú vodu. To predstavuje hneď niekoľko nebezpečenstiev.

  • V lete zachytená voda podporuje hnilobu v slabých stonkách a v dreve levandule.
  • Na konci jesene zachytená voda podporuje skorý mráz a predčasne tak ukončí vegetačné obdobie rastlín.
  • Uviaznutá voda môže v zime zamrznúť a ľahko sa polámu drevnaté časti levandule. Okrem toho je rastlina s množstvom drevitých vetiev citlivá na snehové zaťaženie, ktoré deformuje alebo priamo zlomí rastliny.

Ak však rastliny levandule pozorujte počas všetkých ročných období a odstraňujte časti, ktoré by mohli spôsobiť problémy, odvďačí sa vám zdravým rastom a krásnym všestranne využiteľným kvetenstvom.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.