Drevenica Branná
Galéria (11) Zdroj: Amazing Places

Drevenica s tradičným štýlom vyniká nielen krásnym výhľadom. Interiér s rustikálnou kachľovou pecou vás dostane!

Úplne nová drevenica v srdci Jeseníkov nás dostala malebným výhľadom a tradičným štýlom, ktorý jej mimoriadne pristane.

Galéria

Drevenica Branná
Čierna strecha na drevenici
Terasa s výhľadom pri drevenici
Kuchyňa s jedálňou v drevenici
Rustikálna kachľová pec v drevenici
Izba v podkroví drevenice
Kúpeľňa v drevenici
Rustikálna kachľová pec v drevenici

Majiteľ Aleš je vyznávačom tradičného štýlu a pôvodne si chcel zaobstarať starú drevenicu, ktorú zrekonštruuje. To sa mu však nepodarilo a musel hľadať iné riešenie, aby si splnil sen.

„Bol som ubytovaný v starej drevenici u kamarátov v Jizerských horách, kde sa mi páčilo tak veľmi, že som začal hľadať v Jeseníkoch starú drevenicu, ktorú by som mohol opraviť. Bohužiaľ, takých dreveníc tu bolo veľmi málo a žiadna nám nevyhovovala. Nakoniec sme sa rozhodli postaviť novú dreveničku v tradičnom štýle,“ začína rozprávanie Aleš Brůžek, podľa ktorého nemali vybranú presnú lokalitu, chceli však najmä Jeseníky.

Čierna strecha na drevenici
Čierna strecha pôsobí na drevenici dobre. Aleš si vybral krytinu Bramac Tegalit. | Zdroj: Amazing Places

„Spísal som si na papier požiadavky na obec a z toho vyšiel užší výber Kunčice, Petříkov, Ostružná, Branná a Stříbrnice. Mojím favoritom bola Branná, pretože som tam bol už niekoľkokrát na bežkách. Nakoniec bol dostupný vhodný pozemok iba v Brannej,“ pokračuje.

Terasa s výhľadom pri drevenici
Z drevenice je krásny výhľad nielen na hory, ale aj na historickú časť obce Branná. | Zdroj: Amazing Places

Chvíľku to trvalo, ale do cieľa nakoniec došli a sú spokojní. Pozemok začali hľadať na začiatku roka 2015 a keď našli ten správny a konečne vybrali aj projekt, pustili sa do stavby. Dôležité bolo vybrať dobrých majstrov a firmy.

„Na jednotlivé práce som najímal remeselníkov. Spolu ich bolo približne 10 remeselníckych partií alebo firiem. Pretože mám veľmi časovo náročnú prácu, na stavbe som sa podieľal len koordináciou, výberom materiálu a určením štýlu chalupy – dizajnu,“ vysvetľuje Aleš, ako prebiehali práce na drevenici. Všetko zároveň konzultoval so svojou manželkou Vlaďkou.

Na začiatku oslovili bytovú architektku, ale keďže mali presnú predstavu o chalupe, spoluprácu neskôr ukončili. „Dizajn som nakoniec riešil sám, inšpiráciu sme čerpali predovšetkým z návštev dreveníc,“ hovorí majiteľ. Navštívili ich päť. Zdrojom veľkej inšpirácie bol aj internet.

Kuchyňa s jedálňou v drevenici
Zdroj: Amazing Places

Tradičný štýl zohrával hlavnú úlohu

Aleš chcel, aby drevenica pôsobila autenticky. Aj keď ide o novostavbu, tradičný štýl v sebe nezaprie. Chalupa stále vonia novotou, cítite sa tu, akoby ste sa vrátili naspäť v čase do detstva.

Všetok nábytok je na mieru a Aleš s Vlaďkou si dali záležať, aby všetko sedelo do ich vybraného štýlu. Nábytok vyrábali tri stolárske firmy. „Okná mám vyrobila veľmi šikovná stolárska firma z Jilemnice. Ide o eurookná, ale v štýle, ktorý sa hodí do dreveničky. Pekne na nich vyniká kefovanie dreva, olejový náter a ozdobné prvky. Táto firma nám vyrobila aj vchodové dvere, ktoré sme dozdobili kovaním od kováča. Vnútorné dvere sme nechali robiť v stolárstve blízko drevenice, závesy, pánty a zámky typu ‚myšiak‘ sme si nechali urobiť na zákazku u umeleckého kováča. Dvere dozdobili farebné sklá vo dverách,“ opisuje spokojný majiteľ.

Celková atmosféra interiéru je rozprávková. Doplnkov tu veľa nenájdete, zato sa majitelia vyhrali s vankúšmi, kožušinou či romantickými záclonkami. Najútulnejšie tu pôsobí pec na prízemí, ktorá je ideálna na oddych. Môžete na nej ležať, čítať knihu, viesť dlhé rozhovory.

Rustikálna kachľová pec v drevenici
Aleš je hrdý na rustikálnu kachľovú pec, na ktorej sa dá ležať. Je ideálna na spríjemnenie dlhých zimných večerov. | Zdroj: Amazing Places

Biela farba v kombinácii so všadeprítomným drevom je balzam na dušu. V kúpeľni je zelený a krémový obklad, retro batérie, v spálni návlečky s vidieckym nádychom, pohodlné kreslo a v obývačke komfortná sedačka pre početné návštevy. Kuchynský kút s jedálenskou časťou je zároveň prepojený s obývačkou. Na poschodí sa nachádzajú tri spálne a dve kúpeľne, na prízemí je štvrtá spálňa a ešte jedna kúpeľňa.

Okolitá príroda a zvierací návštevníci

Drevenica je bohatá na príjemné zákutia, ktoré poskytujú všetkým dostatok súkromia, ak ho budú potrebovať, a kde môžu vychutnať tunajšiu atmosféru.

„Dominantou interiéru je kachľová pec s ležaním za pecou. No a veľmi rád trávim čas na kresle v galérii pri schodisku, kde je aj malá knižnica. Je tam pokoj aj vtedy, keď je chalupa plná priateľov,“ usmieva sa majiteľ, ktorému sa podarilo prepojiť tradície v podobe krásnej novostavby a zároveň okolitej prírody. Tá je tu naozaj veľkolepá a nie je skúpa ani na príležitostné návštevy zvierat, ktoré žijú vo voľnej prírode. A to majú radi aj majitelia.

Izba v podkroví drevenice
Nábytok na mieru, drevo a biele steny fungujú aj v podroví. | Zdroj: Amazing Places

„Veľmi sa mi páči výhľad na okolie a zasadenie do prírody. Na záhrade stretávame zajaca, líšku alebo srnky,“ dodáva spokojne na záver našej návštevy Aleš.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje