Vypestujte si svoje arašidy

Vypestujte si svoje arašidy

Kto z nás nemá rád rastliny, ktoré si sám vypestoval zo semienka či odrezkov? Tešíme sa z toho, ako im pribúdajú výhonky, objavia sa prvé kvietky, sme nešťastní, keď rastlinku ohrozia choroby či škodcovia. Ak je rastlina okrasná a užitočná zároveň, je radosť dvojnásobná – ako napríklad u podzemnice olejnej.

Podzemnica olejná – arašidy (Arachis hypogaea)
Je to exotická rastlina, ktorá má rada teplo a slnko, preto ju môžete pestovať i v byte na parapetnej doske.

Pri teplote nižšej ako 15 °C sa nevyvíja dobre. Ideálna teplota je 20 °C a vlhkosť vzduchu 50 – 60 %. Malé rastlinky sa musia denne minimálne 1-krát poliať. Ak sú väčšie, rovnako po opadaní kvetov, zálievka sa redukuje. V období kvitnutia sa pridáva do zálievky hnojivo. Dĺžka kvitnutia je 1 – 2 mesiace. Ak na rastline začínajú opadávať listy, môže to byť príznak nedostatku vody.

Ak pestujete podzemnicu v črepníku, zmiešajte substrát s hrubšou rašelinou. Vyberte, pokiaľ je to možné, väčšie črepníky. Občas ju môžu ohroziť vošky. V tomto prípade skúste najskôr osprchovať rastlinu studenou vodou a ak to nepomôže, musíte použiť postrek.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteRastlina, ktorá je vysadená v záhrade, je robustnejšia ako tá v črepníku. Bežne dorastá do výšky 50 cm. Rastlina sa nemusí strihať. Po dvoch mesiacoch vytvorí kvety, a tie sa samy opeľujú. Kvetné stopky rastú ďalej, klesajú do pôdy, kde vytvárajú plody, ktoré môžete asi po 5 mesiacoch zberať. Pred konzumáciou upražte arašidy na panvici 30 minút. Plody obsahujú veľa proteínov a vitamínu B.


Rozmnožovanie rastliny

Podzemnicu olejnú môžete rozmnožovať semenami od januára do októbra. Semienka sa vložia do zakoreňovacích tabliet alebo črepníkov, kde máte záruku úspechu. Vložiť ich môžete i do výsevnej nádoby, ktorú naplníte bežným substrátom a primiešate trošku hliny. Substrát udržiavajte teplý a vlhký. Nádobu alebo črepník prikryte krytom. Hneď ako sa objavia mladé rastlinky, zvýšte vlhkosť substrátu a vzduchu. Ak sú rastlinky väčšie, dajte dolu kryt. Aby ste zabezpečili dostatočnú vlhkosť vzduchu, ideálne je rosenie vodným rozprašovačom. Keď je rastlina už pevná, znížte zálievku a začnite s výživou. Ak sú na rastline malé žlté kvety, ktoré sú schované pod listami, môžete ich opeliť pomocou štetca. Zvýšite tak počet opelených kvetov, z ktorých neskôr získate plody.

Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. a kde sa dá kúpiť „SADIVO“

  1. môžeš ho mať jednodušie ako si myslíš:) kúp si nelúpané nepražené arašidy a možno sa ti pošťastí, že ti vyrastie rastlinka, len arašidy namoč pred tým na niekoľko hodín do mokrej vaty aby nasiakli,, možno budeš mať nižšie percento úspešnosti ako pri sadeniaciach z obchodu, ale je to dobrá alternatíva:),, Ps: sadia sa samotné arašidy, treba ich vybrať z toho“dreveného“ obalu

   1. kúpiť sa dajú bio obchode sadim ich von koncom marca ako zemiaky maju navysenu zem ako zemiaky a zbieram ich v oktobri je to jednoduche a su omnoho chutnejsie ako z obchodu

   2. Pocom predas semiacka??

   3. semienka arašidov si bežne kúpite v Zoo obchodoch.Krmia sa nimi papagáje – nie sú pražené.

   4. Na Fb predáva Anka Anina.v skupine Kvety.semiačka a Burza rastlín

  2. Dobrý deň, mala by som záujem o semiačka. Dakujem

 2. Semiačka bio arašidov na Fb na nick Anka Anina

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.