Vypestujte si svoje arašidy
Galéria (9)

Vypestujte si svoje arašidy

Kto z nás nemá rád rastliny, ktoré si sám vypestoval zo semienka či odrezkov? Tešíme sa z toho, ako im pribúdajú výhonky, objavia sa prvé kvietky, sme nešťastní, keď rastlinku ohrozia choroby či škodcovia. Ak je rastlina okrasná a užitočná zároveň, je radosť dvojnásobná – ako napríklad u podzemnice olejnej.

Galéria

Podzemnica olejná – arašidy (Arachis hypogaea)
Je to exotická rastlina, ktorá má rada teplo a slnko, preto ju môžete pestovať i v byte na parapetnej doske.

Pri teplote nižšej ako 15 °C sa nevyvíja dobre. Ideálna teplota je 20 °C a vlhkosť vzduchu 50 – 60 %. Malé rastlinky sa musia denne minimálne 1-krát poliať. Ak sú väčšie, rovnako po opadaní kvetov, zálievka sa redukuje. V období kvitnutia sa pridáva do zálievky hnojivo. Dĺžka kvitnutia je 1 – 2 mesiace. Ak na rastline začínajú opadávať listy, môže to byť príznak nedostatku vody.

Ak pestujete podzemnicu v črepníku, zmiešajte substrát s hrubšou rašelinou. Vyberte, pokiaľ je to možné, väčšie črepníky. Občas ju môžu ohroziť vošky. V tomto prípade skúste najskôr osprchovať rastlinu studenou vodou a ak to nepomôže, musíte použiť postrek.

Rastlina, ktorá je vysadená v záhrade, je robustnejšia ako tá v črepníku. Bežne dorastá do výšky 50 cm. Rastlina sa nemusí strihať. Po dvoch mesiacoch vytvorí kvety, a tie sa samy opeľujú. Kvetné stopky rastú ďalej, klesajú do pôdy, kde vytvárajú plody, ktoré môžete asi po 5 mesiacoch zberať. Pred konzumáciou upražte arašidy na panvici 30 minút. Plody obsahujú veľa proteínov a vitamínu B.


Rozmnožovanie rastliny

Podzemnicu olejnú môžete rozmnožovať semenami od januára do októbra. Semienka sa vložia do zakoreňovacích tabliet alebo črepníkov, kde máte záruku úspechu. Vložiť ich môžete i do výsevnej nádoby, ktorú naplníte bežným substrátom a primiešate trošku hliny. Substrát udržiavajte teplý a vlhký. Nádobu alebo črepník prikryte krytom. Hneď ako sa objavia mladé rastlinky, zvýšte vlhkosť substrátu a vzduchu. Ak sú rastlinky väčšie, dajte dolu kryt. Aby ste zabezpečili dostatočnú vlhkosť vzduchu, ideálne je rosenie vodným rozprašovačom. Keď je rastlina už pevná, znížte zálievku a začnite s výživou. Ak sú na rastline malé žlté kvety, ktoré sú schované pod listami, môžete ich opeliť pomocou štetca. Zvýšite tak počet opelených kvetov, z ktorých neskôr získate plody.

Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Maťko says:

    a kde sa dá kúpiť „SADIVO“

    1. Fery says:

      môžeš ho mať jednodušie ako si myslíš:) kúp si nelúpané nepražené arašidy a možno sa ti pošťastí, že ti vyrastie rastlinka, len arašidy namoč pred tým na niekoľko hodín do mokrej vaty aby nasiakli,, možno budeš mať nižšie percento úspešnosti ako pri sadeniaciach z obchodu, ale je to dobrá alternatíva:),, Ps: sadia sa samotné arašidy, treba ich vybrať z toho“dreveného“ obalu

      1. Anonym says:

        kúpiť sa dajú bio obchode sadim ich von koncom marca ako zemiaky maju navysenu zem ako zemiaky a zbieram ich v oktobri je to jednoduche a su omnoho chutnejsie ako z obchodu

      2. majo says:

        Pocom predas semiacka??

      3. Anonym says:

        semienka arašidov si bežne kúpite v Zoo obchodoch.Krmia sa nimi papagáje – nie sú pražené.

      4. Iwet says:

        Na Fb predáva Anka Anina.v skupine Kvety.semiačka a Burza rastlín

    2. Daniela says:

      Dobrý deň, mala by som záujem o semiačka. Dakujem

  2. Iwet says:

    Semiačka bio arašidov na Fb na nick Anka Anina

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.