Odborník radí: Ako sa starať o mäsožravé rastliny

image 25321 25 v1

Kúpili sme si malé akvárium s vysadenými rôznymi mäsožravými rastlinami. Ako sa o ne máme starať? Nemáme s takýmito rastlinami žiadne skúsenosti. Lákalo nás vyskúšať ich pestovať. L.V., Bratislava

Neuvádzate, aké druhy sú v akváriu vysadené, a preto sa posnažím dať vám všeobecné rady. Pre mäsožravé rastliny je dôležité zabezpečiť im dostatok vlahy. Väčšina druhov dokonca znáša aj trvalé zamokrenie. Použiť na zálievku treba výlučne odstátu, mäkkú vodu. V žiadnom prípade to nesmie byť voda tvrdá, priamo z vodovodu. Treba dbať na to, aby substrát nikdy úplne nevyschol, pre pestované rastliny by to zrejme bolo likvidačné. Nevyhnutným predpokladom úspechu je aj vyššia vzdušná vlhkosť. Pokojne sa táto môže pohybovať na úrovni 90%.

Mäsožravá rastlina

Priestor akvária je najlepšie uzatvoriť, prípadne sem tam postrekovať vlažnou vodou. Takisto však netreba zabúdať  ani na vetranie tohto priestoru. Je to prevencia pred nežiadúcim šírením chorôb, hlavne plesní. Dbať treba na odstraňovanie buriny, ktorá rastlinám berie vlahu a živiny, takisto na odstrihávanie kvetných stoniek. Kvety rastliny vysiľujú a obvykle spôsobia aj ich uhynutie. Lepšie je preto udržiavať mäsožravé rastliny v nekvitnúcom stave. Inak sú mäsožravé rastliny nenáročné a môžu byť zaujímavým spestrením skladby rastlín v byte. 

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista 

Komentáre

  1. do riti mal som dve a obe skapali neviem preco… skusal som zalievat podla navodu co som nasiel na odbornych strankach potom menej a potom viac no nic nepomahalo proste skapinala nech som robil co chcel… nakonec som v jednom kvetinaci objavil 2 slimaky ktori ju este i obhryzali, no to je jedno ani ta druha neprezila… skoda.. pekna burina to je inak.. :))

    1. slimboyfat says:

      Kolegovi tiez zacala skapinat mucholapka. Vyriesil to tak, ze jej prisvietil a zacal ju polievat vodou z reverznej osmozy. Teraz je krasna zelena.

  2. dolezita je voda – najlepsie je pouzivat destilovanu vodu, ale dobra je aj dazdova voda. Prevarena vodovodova len nudzovo a kratkodobo. Potom bude rastlina pekne rast a aj pravidelne kvitnut. Pestoval som maesozravky (dionea muscipula, drosera rotundifolia, pinquicula rotundifolia a este vela inych) niekolko rokov – vzdy bez problemov. Nemuseli byt dokonca ani v akvariu, stacilo len raz za cas rosit rozprasovacom. Aj ked akvarium kvoli vytvoreniu vhodnej mikroklimy je urcite vhodne…

  3. Dobrý deň,
    hľadám nejaké fórum na ktorom by som vedel komunikovať so skusenejšími ľuďmi čo sa týka mucholapiek vedel by niekto o takomto fóre, ale hľadám iba aktívne?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.