Pozor na chyby pri pestovaní cykasu

image 31093 25 v1

Páči sa mi izbová rastlina cykas, no ten môj nie je bohato olistený. Neustále ho premiestňujem po byte v snahe nájsť preň vhodné svetelné podmienky. Kde robím chybu? (Erika K., Pezinok) 

Chybu robíte už len tým, že rastlinu neustále premiestňujete. Cykasom sa najlepšie darí na teplom a svetlom mieste. Svetlo by malo k rastline dopadať rovnomerne zo všetkých strán. Počas zimy dajte cykas do chladnejšej miestnosti, nie svetlej, s teplotou okolo 15 °C. Nepotrebuje veľa vody, no substrát nesmie byť suchý. Ideálne je polievať mierne, odstátou vodou, v zime najmenej. Rastlina obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto je dobré ju pravidelne rosiť vlažnou vodou. Suchý vzduch spôsobuje hnednutie listových špičiek. Letniť možno len staršie rastliny na polotienistom mieste. Počas vegetačného obdobia, od jari do začiatku jesene, cykas prihnojujte hnojivom na izbové rastliny okrasné listom.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.