Stena plná zelene
Galéria (4)

Stena plná zelene

Chýba vám v byte zeleň? U niekoho je na príčine pracovný zhon, u iného zase pohodlnosť či zlá orientácia bytu, prečo je parapet po čase „ozdobený“ suchými pahýľmi čohosi už len ťažko identifikovateľného. A čo tak skúsiť rastliny, o ktoré sa takmer nemusíte starať a ktoré vám za odmenu rozzelenajú inak fádne steny?

Galéria

Vegetačné steny
Fasády domov obrastené popínavými rastlinami sú vhodným námetom pre mnohých fotografov. Majú niečo do seba. To si zrejme pomysleli aj pred desiatimi rokmi vo Francúzsku, kde prišli s nápadom aplikovať rastliny na stenu aj v interiéri a vymysleli vegetačné steny. Tie okrem nepopierateľnej estetickej funkcie majú aj psychohygienickú – prispievajú z domácej pohode, zvyšujú vlhkosť v byte (túto výhodu oceníte najmä počas zimných mesiacov, keď sú byty vykúrené).

Kde jej bude dobre

Podľa Michala Poláka výhodou vegetačnej steny je, že môže mať akékoľvek rozmery a možno ju zhotoviť v akomkoľvek priestore. A pretože „osadenstvo“ tvoria prevažne rastliny tropického pôvodu, ktoré pochádzajú z podrastov z dažďových pralesov a ktoré nemajú v obľube priame slnečné lúče, je vhodné inštalovať vegetačnú stenu oproti oknu tak, aby bola chránená pred ostrým slnkom, ktoré by rastlinám mohlo ublížiť. Okná orientované na sever alebo severovýchod, ktoré väčšinou patria medzi problematické partie na pestovanie rastlín, sa v tomto prípade osvedčili ako najvhodnejšie. Samozrejme, to neznamená, že tieto rastliny nepotrebujú svetlo, ale vyhovuje im skôr rozptýlené osvetlenie. Ak však máte obavy, že priestory vo vašom byte sú príliš tmavé, môžete si pomôcť umelým osvetlením s vhodnou vlnovou dĺžkou svetla so spektrálnym zložením, ktoré je blízke slnečnému žiareniu.

Takmer bez starosti
Rastliny sa vo vegetačných stenách pestujú hydroponicky v živnom roztoku, na konštrukciu sú uchytené s minimálnym použitím zeminy. Závlahový systém, ktorý môže byť polo- alebo plnoautomatický, zásobuje rastliny vodou aj živinami. Pod stenou je nádrž, v ktorej sa zachytáva nadbytočná voda a ktorú ponorné čerpadlo pumpuje späť do systému. Údržba takejto vegetačnej steny je vcelku jednoduchá – raz za pol roka treba rastliny ostrihať, skontrolovať ich a prečistiť zavlažovací systém.

Stena v kocke
• Aby sa zachovala biodiverzita a odolnosť celého ekosystému proti chorobám, odporúča sa použiť aspoň 15 druhov rastlín.
• Na 1 m2 pripadá 5 m2 olistenia.
• Odumreté rastliny sa rozkladajú a poskytujú ostatným rastlinám minerálnu výživu.
• Konštrukcia je odsadená od steny, takže vzduch môže cirkulovať.
• Vegetačné steny sú vhodným doplnkov interiérov bytov, hotelov, reštaurácií či galérií.

Text: Martina Deríková
Foto: Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis Môj dom

  1. Andrea Čierna says:

    Tak to je super, to sa mi páči.

  2. Ssejka says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde najdeme více informací ohledně výroby této krásné květinové stěny? Děkuji Nová

  3. Kika says:

    Jaaaaj, keby bolo miesta u mna doma este aj na takyto obraz… ;-)…by ma asi niekto nakopol do zadku, …hihihihi

  4. Kika says:

    vyzera to super

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje