Keramická dlažba na OSB doskách? Áno, ale dodržte správny postup!
V podkroví našej chalupy si plánujeme zhotoviť kúpeľňu. Keďže nosná vrstva podlahy je z dosák OSB, hľadám vhodnú technológiu, ako ju vydláždiť keramickou dlažbou bez toho, aby sa začala odliepať alebo praskať. Ako mám postupovať? Zdeno, Kežmarok
Pri kladení keramickej dlažby na existujúce drevené parkety, dosky OSB, drevovláknité a drevotrieskové dosky, cementotrieskové dosky, prípadne drevené dosky je potrebné na zabezpečenie jej funkčnosti správne upraviť podklad. Jedným z vhodných riešení je použitie separačnej dosky z polymérových vlákien.
Zvukovoizolačný panel je textilná separačná doska z polymérových vlákien spojených latexom na tlmenie krokového hluku a slúž aj ako separačná podložka na elimináciu šmykového napätia medzi dlažbou a deformujúcim sa podkladom. Nárast výslednej hrúbky podlahy je pri jej použití iba 8 mm, z toho 6 mm predstavuje hrúbka separačnej dosky. Podložka zároveň slúži ako zvuková (tlmenie hluku je na úrovni 14 dB) a tepelná izolácia (R = 0,17 m2 . K/W).
Pri kladení dlažby na dosky OSB alebo cementotrieskové dosky sa odporúča na dosiahnutie potrebnej tuhosti podkladu aplikovať dosky tak, aby sa neprekrývali škáry. Zabráni sa tým ich pohybu v strihu (pero – drážka). Dosky OSB alebo cementotrieskové dosky je potrebné dôkladne priskrutkovať. Podkladový rošt pod dosky OSB alebo cementotrieskové dosky sa musí realizovať v rastri maximálne 600 × 600 mm. Pri kladení separačnej dosky na parkety sa požaduje ich súdržnosť s podkladom.
Text: Stanislav Botur podľa podkladov Lasselsberger
Foto: archív firiem
To je ina sprostost!!!!
dlazba sa na OSB nalepit da, ALE priprava podkladu je klucova!!!
1. raster 60 cm je VELA!! Ak sa podklad prehle co i len o 2 mm = dlazba bude praskat!
2. pred lepenim dlazby je NUTNE pouzit adhezny mostik!!!
https://www.chemos.sk/podlahove-systemy/priprava-podkladu/penetracie/chemos-adhezny-mostik/
Pravda pravduca, adhezny a poctiva robota.
Pracujem uz dlhe roky v UK a tu sa kupelne robia v 90% na drevenom podklade.Pouziva sa tu system Ditra Matting ktory je velmi efektivny.Da sa to pozriet na YT
p. IGOR, prišiel by ste mi položiť dlažbu na OSB dosky podľa systému Ditra Matting, ktorý robíte? Bola by som Vám vďačná, lebo zohnať dobrého odborníka nie je jednoduché.
Bolo by to mozne zalezi vsak kedy a kde
Na internete si nájdete predajcov DITRA na Slovensku / klikajte Schlueter Systems Slovensko / a máte to vyriešené…Cez separáciu DITRA 25 sa dá klásť na OSB a pod.dlažba do formátu 600/600
Uplna kravina. Tato krokova izolacia ak je drevena podlaha je tak nepatrna, ze su to zbytocne vyhodene peniaze. Ak mas nejakeho kamosa alebo znameho co pracuje v NL tak mu daj kupit specialne lepidlo drevo-keramika.. Je to lepidlo v plastovych vedrach bielej, svetlozltej alebo svetlohnedej farby. Dalej si daj kupit zakladnu farbu na drevo ktora sa vola „Menie“. Vo vacsine pripadov je to oranzovej farby. Ale moze byt aj cervenej. A nakoniec sparovacku. Je to specialna na drevene podlahy. Je totiz vysoko flexibilna a odola prehybu 3mm.. 6 rokov som robil kupelne v NL takze viem o com pisem. Takze drevena podlaha aby nemala mat vacsi prehyb ako 3mm. natries podlahu a mozes aj steny ak su z dreva farbou „Menie“. po zaschnuti farby cca: 4 hod mozes lepit obklad-dlazbu. To lepidlo je tak silne ze je obrovsky problem osekat stary obklad-dlazbu lepeny tymto lepidlom z osb dosiek dreva.. Ak mas pochybnosti ohladom priemiku vody na osb dosky tak toto lepidlo natiahni hladkym hladidlom na podlahu a do rohov pouzi pasy ktore sa pouzivaju pri hydroizolaciach. toto lepidlo ti potom bude sluzit ako aj hydroizolacia.
Vsetci co robili 6-8-10 rokov v zahranici najma v Nemecku, tam to robili poctivo, lebo ich stavebny dozor drezuroval za vsetko a chvalia sa ako to oni vedia najlepsie urobit. Pridu domov a v SR to robia ako
v Nemecku alebo v čechach je dostat aj 25 kg vrecia lepidlo na drevo od firmy schonox alebo PCI dakujem
Ako sa vola lepidlo a šparovačka
Pisalek idiot!!!!
Keď to čítam šediviem. Neviem si predstaviť lepiť dlažbu na podklad , kde mám počítať s priehybom pod ňou. Ani posvätená špárovačka mi nepomôže , ak raz praskne dlaždica.
V USA sme to robili tak ze sa dala cement board (cementova doska) nejakej hrubky (to zaviselo toho v akej vyske pola podlaha s vedlajsou izbou- aby tam bol pekny prechod a nebol nejaky skok -niekde sme tusim davali aj len 1/4 inch hrubky co je nieco 6mm) a ta sa poriadne priskrutkovala uz k existujucej OSB ci preglejke. Skrutky isli dost nahusto ak este pametam dobre tak 2-3 inch od seba a potom sa este pretreli skrutky a spoje samotnym cementom a potom sa kachlickovalo. Jasne dnes su uz aj nove systemy ja poznam tento ktory sa bezne pouzival v drahych domoch ake ani na SK niesu- takze to bolo asi najlepsie….