Aby sa dlažba na terase neodúvala

02Poradna shutterstock 396146914
Zdroj: shutterstock

Na terasu rodinného domu a betónové schodnice v záhrade som nechal položiť mrazuvzdornú dlažbu do flexibilného lepidla a po roku sa začala dlažba odúvať. Zaujímala by ma príčina. Peter, Dolný Kubín

Izolácie terás a betónových konštrukcií v teréne sú základným príkladom použitia dlažby v exteriéri, avšak nie vždy je dodržaný správny technologický postup. Hlavným problémom je tu uzavretá vlhkosť, ktorú betónový podklad absorbuje. Ak zostáva betón bez ďalších úprav, nahromadená vlhkosť môže vysychať a betónový chodník má životnosť niekoľko rokov. Ak však na takýto podklad položíte dlažbu, nahromadená vlhkosť je uzavretá v betóne a mrazom alebo pôsobením vysokých teplôt dokáže narušiť štruktúru betónu aj použité lepidlo. Pri lepení dlažieb v týchto prípadoch je potrebné najskôr vyriešiť zodpovedajúcu izoláciu.

Optimálnym riešením je vytvorenie výkopu s dostatočnou hĺbkou, vysypanie podkladovej vrstvy kamenivom, aby nedochádzalo k zadržiavaniu vody (treba vytvoriť podmienky na jej rýchle odtekanie), vybetónovanie vrstvy podkladového betónu a položenie vhodnej hydroizolácie zabraňujúcej prestupu vlhkosti do vrchných vrstiev. Pri chodníku nasleduje vrstva podkladového betónu (pri terasách taktiež vrstva tepelnej izolácie).

Pred samotným lepením je potrebné použiť vrstvu tesniacej hmoty (napr. Ceresit CL 50, CL 51, CR 65, CR 166) a zabrániť prieniku vlhkosti z povrchu dlažby. Dôležitou podmienkou je potom použitie flexibilnej lepiacej malty (napr. Ceresit CM 16, CM 17) a škárovacej malty (napr. Ceresit CE 35, CE 43, CE 40). Odporúčame nepodceniť a dodržať dilatačné škáry na ploche, ale taktiež medzi dlažbou a soklom, ktoré je potrebné vyplniť silikónom (Ceresit CS 25).

Text: Andrea Dingová v spolupráci s Henkel
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

 1. Veľmi neodborne a povrchne napísaný článok.

 2. Ako môže p. Dingová písať odborný článok o niečom o čom nemá ani potuchy.Problém odúvania dlažby v exteriéry kde pôsobia priame vonkajšie vplyvy je úplne niekde inde.V terajšej dobe nalepená dlažba podľa najmodernejších technológii, materiálov a lepidiel, nevydrží bez poškodenia ani 5-8 rokov.V mnohých prípadoch ešte menej.V minulosti sa dlažba lepila iba na cemento – pieskovú zmes a vydržala bez poškodenia 30 i viac rokov. Ak sa po nejakom čase prešpárovala,tak vydržala ešte viacej.Prečo to je tak, nech p. Dingová rozmýšľa.

 3. tak ako teda spravne polozit dlazbu v exterieri aby vydrzala 30 rokov

  1. 1) do exteriéru použiť dlažbu ktorá nesaje vodu
   2) použiť lepiacu zmes ktorá má rovnakú rozťažnosť akú má podklad
   3) penetrovať podkladovú plochu aby nesala vodu
   4) lepiacu maltu nanášať na alebo pod dlažbu v súvislej vrstve,nie upravovať drážkovaným hladítkom
   Dlažbu namočiť a vizuálne posúdiť či saje alebo nie.Lepiacu zmes: cement,piesok 1:1 max 1:1,5 môže sa pridať Duvilax BD 20.Predpokladom kvalitného spojenia materiálov je buď kvalitne napenetrovať, alebo doslova premočiť podkladovú plochu.Dlažba sa dá lepiť na dva spôsoby,buď na rovnú podkladovú plochu a lepiacu zmes alebo na suchý betón a cementovú polevu. Toto sú síce zdĺhavejšie spôsoby, ale omnoho trvácnejšie, ak sa práca prevedie kvalitne. Podstatné je aby sa v zime pod dlažbu nedostala voda a tá nepodmrzla. Ja som takto uložil dlažbu na terase 2,5×5 metrov v 1986-tom roku a minulý rok keď som robil rekonštrukciu terasy, som ju búral dva mesiace,cca 32 rokov držala ako práve spravená. Chodník (podvalka) okolo domu je stále v neporušenom stave a nevyzerá,že by ju v nasledujúcich 10-tich rokov niečo narušilo.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.