Zimný rez viniča
Zdroj: Miro Pochyba

Prečo je dobré rezať vinič v zime a ako správne postupovať

Skôr ako začne jar, režeme vinič. Vhodné sú na to mesiace január a február.

Prečo rezať vinič v zime

Pri reze viniča neprekáža, že mrzne, práve naopak, mrazivé dni sú lepšie. Po zamrznutej pôde sa lepšie chodí, netvoria sa šľapaje a neutláča sa tak pôda. Rez v zime má aj ďalší dôvod, a to, že rezná rana do jari obschne, a keď sa oteplí, nebude z viniča kvapkať miazga alebo to bude aspoň výrazne menej, ako keby sme rezali napríklad v marci.

Ako rezať vinič

Základ rezu viniča je pre všetky pestovateľské tvary rovnaký v tom zmysle, že ako prvé odstraňujeme vyrodené konáre. Ponechávajte rodivé šľahúne, nazývané ťažne (ktoré skracujte podľa tvaru pestovania), plus takzvanú zálohu. Najrozšírenejším pestovateľským tvarom u nás je pestovanie na drôtenke. Volá sa to rýnsko-hessenské vedenie.

Pri takzvanom Guyotovom reze aplikovanom na rýnsko-hessenskom vedení ponechávajte na jednom „koreni“, čiže na jednom kríku, zvyčajne jeden ťažeň s približne ôsmimi očkami, ktorý vyrastá z ročného dreva, a jednu zálohu s dvomi očkami (čapík) vyrastajúcu z hlavy alebo z ročného dreva.

Ak chcete pestovať hrozno takpovediac na kvantitu, ponechávajte na jednom kríku aj dva ťažne po 8 – 10 očiek. Výsledkom sú strapce s trochu menšími bobuľami (v porovnaní s ponechaním jedného ťažňa) a hlavne nižšia cukornatosť.

To, koľko ponecháte pri reze rodivých vetvičiek a očiek, rozhoduje nielen o množstve úrody, ale aj o jej kvalite a zdravotnom stave kra.

Rez na čapík, krok za krokom

Ako prvé odstráňte vyrodené ťažne s letorastmi tesne pri „hlave“. Ak je ker riedky, ponechajte si pri reze rezervu s letorastom, ktorú ak vyhodnotíte, že nie je potrebná, zrežte neskôr.

Zimný rez viniča
Zdroj: Miro Pochyba

Odstráňte aj druhý vyrodený ťažeň, ktorý rástol na opačnú stranu ako prvý. Znamená to, že minulý rok ste na tomto kre ponechali dva rodivé ťažne.

Zimný rez viniča
Zdroj: Miro Pochyba

Tesne pri hlave zrežte výhony, ktoré vyrastali priamo z nej. Prípadne jeden (ten najsilnejší z nich) ponechajte a zrežte na dve očká, čiže na čapík, zálohu.

Zimný rez viniča
Zdroj: Miro Pochyba

Z dvojočkového čapíka vyrástli v sezóne dva ťažne. Ak je horný z nich zdravý a silný, ponechajte ho do novej sezóny ako ťažeň a spodný zrežte na dvojočkový čapík, zálohu.

Zimný rez viniča
Zdroj: Miro Pochyba

Ponechaný ťažeň skráťte na 8 – 10 očiek. Zároveň ho očistite od úponov alebo výhonkov.

Zimný rez viniča
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.