image 50655 25 v1

Čo spôsobuje krútenie listov na viniči

Na viniči sa objavili skrútené listy, ale voľným okom som nezistil žiadneho škodcu. Nemalo by to byť ani suchom, lebo vedľajší koreň má normálne listy. (e-mail, Ing. Jaroslav H., Topoľčianky)

Napriek tomu, že vinič je teplomilná rastlina, stáčanie listov sa obvykle vyskytuje na mladých listoch ako následok intenzívneho slnečného žiarenia. Vzniká po nástupe horúcich dní po dlhšom ochladení. Niekedy sa listy i počas silného vetra otočia spodnou stranou k slnku. Rastlina sa tak chráni aj pred výparom vody listami. Slnečný úpal môže poškodiť aj bobule v strapcoch.

Poškodenie na bobuliach vzniká v čase po odstránení zálistkov vyrastajúcich v pazuchách listov. Objavujú sa na nich hnedo-fialové škvrny, vznikajú preliačiny, pukliny – čo je cesta k vzniku druhotnej infekcie, napadnutiu hubovými chorobami. Ako ochranu v domácich podmienkach pri malom počte koreňov viniča možno použiť tienenie maskáčovými tieniacimi sieťami, netkanou textíliou či staršou záclonou.

Text Ing. Hana Szabóová
Foto autorka, isifa/Shutterstock 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje