Javor napadnutý múčnatkou: Ako a čím ho ošetriť?

image 49412 25 v1

Posielam fotku javora, ktorý má listy napadnuté nejakou plesňou. Môžete poradiť, ako a čím javor ošetriť, aby nevyhynul? e-mail, Miroslav B.

Objavila sa múčnatka, typické hubové ochorenie ovocných aj okrasných drevín, kvetín, zeleniny. Napadnutie sa objavuje na povrchu listov, stoniek, postupne hnednú, listy sa stáčajú, uschýnajú, rastliny celkovo chradnú. Výborne sa jej darí v husto olistených porastoch (ako vidno z priloženej fotografie), vo vlhkom vzduchu, pri nesprávnom spôsobe a čase závlahy – na listy a večer –, ak majú rastliny málo svetla, chýba pohyb vzduchu. Šírenie choroby podporuje sucho a vyššie teploty. V rámci ochrany treba rastlinám vytvoriť optimálne podmienky, pestovať ich na slnečných a vzdušných stanovištiach. Z chemických prípravkov možno použiť napr. Folicur AL, Kumulus WG, Thiovit Jet.

Prípravky – zdroj: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák.

Text: Ing. Hana Szabóová
foto Miroslav B

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.