Kedy a ako vykonať rez ibišteka?

image 42725 25 v1

Máme starý a na pohľad nepekný ibištek čínsky. Chceli by sme ho ostrihať, no nevieme, ako postupovať a hlavne, kedy je na to vhodné obdobie. Čo by ste nám poradili? Máme aj niekoľko mladších jedincov, zrejme by rez potrebovali aj tieto. (A. V., Bratislava)

Ibištek (Hibiscus rosa – sinensis) znáša rez dokonca veľmi dobre, tak smelo do toho. Ak máte starší exemplár, ideálny je skorý jarný rez. Môžete uskutočniť aj radikálnejší rez, rastlina sa pomerne rýchlo omladí. Počas sezóny môžete priebežne skracovať dlhé výhonky – rastlina sa bude pekne zahusťovať. To má aj pozitívny vplyv na tvorbu kvetov. Po reze by som odporučil rastlinu prihnojiť hnojivom na ibišteky. Pokračovať v prihnojovaní môžete až do septembra. Nezabudnite ani na vyšší príjem vlahy. Dajte však pozor na premokrenie. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát dobre preschnúť. Rastliny, ktoré ste v lete ostrihali, umiestnite na chránené polotienisté miesto.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.