Rozkvitnutý ibištek
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Počas zimy si môžete rozmnožiť najkrajšie kvitnúce kry. Postup je jednoduchý

Počas zimy máte príležitosť rozmnožiť si najkrajšie kvitnúce kry. Postup je jednoduchý, dá sa to pomocou drevnatých bezlistých odrezkov.

Galéria

Množenie ibišteku
Množenie ibišteku
Množenie ibišteku
Množenie ibišteku
Rozkvitnutý ibištek

Ide o odrezky, ktoré treba odoberať až po opadaní listov, teda v priebehu zimy v období od novembra do januára. Najjednoduchšie si týmto spôsobom rozmnožíte zlatovku, budleju, trojpuk, štedrec, pajazmín, okrasné ríbezle, tavoľníky, kalinu obyčajnú alebo vajgelu. Najkvalitnejšie odrezky získajte zo silných jednoročných a zdrevnatených výhonov.

Počas zimy môžete odobrať z krov celé výhony a následne si ich nastrihajte na menšie časti. Okrem uvedených druhov si takto môžete rozmnožiť aj obľúbený, v lete kvitnúci ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus).

Využiť sa dá aj výsev, lenže ak chcete rastlinu totožnú s materskou, je vhodný práve vegetatívny spôsob. Ďalšiu metódu jeho množenia predstavuje potápanie alebo letné rozmnožovanie pomocou polovyzretých odrezkov.

KROK ZA KROKOM, ako na to

Odrezky odoberajte len zo zdravých kríkov a z časti, ktorá je najviac osvetlená slnkom. Počas mrazivých dní uprednostnite na odber poludnie.

Množenie ibišteku
Zdroj: Miro Pochyba

Kvetináč, ideálne hlbší, naplňte čerstvým substrátom na rozmnožovanie, do ktorého môžete primiešať trochu perlitu.

Množenie ibišteku
Zdroj: Miro Pochyba

Pripravené odrezky dlhé asi 15 cm pozapichujte čo najhlbšie do kvetináča so substrátom. Využiť môžete aj prázdne parenisko alebo záhon.

Množenie ibišteku
Zdroj: Miro Pochyba

Aj semená, ktoré pozberáte koncom jesene, môžete využiť na získanie nových rastlín. Vysejte ich koncom zimy v studenom skleníku.

Množenie ibišteku
Zdroj: Miro Pochyba

Text: Jana Komadelová
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje