Odborník radí: Kedy možno rezať zlatovku

Odborník radí: Kedy možno rezať zlatovku

Dobrý deň, pred domom mám niekoľko krov zlatovky. Každoročne pekne kvitne, no tým, že má už veľa rokov, nepôsobí po odkvitnutí príliš atraktívne. Kedy je možné ju rezať? A. B., Pezinok

Zlatovku môžete zrezať po odkvitnutí. V rámci rezu je dobré odstrániť tesne nad zemou všetky najstaršie konáre a nechať len tie najmladšie. Ponechať možno najviac štvorročné konáre. Vo všeobecnosti zlatovka najkrajšie kvitne na dvoj a troj ročných konároch.

Zlatovka

Ak sa vám zdá ker rozložitý a príliš prehustený, môžete ho zrezať radikálnejšie a to tak, že všetky konáre odstránite tesne nad zemou. Ker vyženie nové, nasledujúcu jar ale zrejme nebude ešte veľmi kvitnúť.

Po reze je dobré zlatovku prihnojiť. Takisto ale treba dbať aj na to, aby bola umiestnená na slnečnom mieste s priepustnou a mierne vlhkou pôdou. Ideálny je aj vyšší obsah vápnika. Zlatovka znáša rez veľmi dobre, takže sa ho v žiadnom prípade netreba obávať. Dokonca je výbornou voľbou aj pre tvarované živé ploty. 

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

foto: thinkstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.