Ako zachrániť japonskú vŕbu?
Našu novú japonskú vŕbu ohrýzol pes. Na pníku ale začali vyrastať výhonky a listy, len nevieme, či je ten pník vŕba. Ako ju zachrániť, prípadne ak by sme z pníka na jeseň odrezali jeden-dva výhonky, zaštepili ich a dolné listy odstrihli, vyrástla by japonská vŕba? (e-mail, Ivana Š.)
Predpokladáme, že otázky sa týkajú atraktívnej japonskej vŕby Hakuro Nishiki, naštepenej na podpníku. Má okrasnú korunku na konci výhonkov s ružovými až bielymi listami. Pes, ktorý rozhrýzol naštepenú okrasnú korunku, ani nemal veľa „práce“, lebo obvykle je miesto štepenia v prípade mladých stromčekov krehké, ľahko dôjde k vylomeniu aj pri opatrnej manipulácii. Podľa fotografie výhonky vyrástli zo spiacich očiek na podpníku. Budú však plané, t. j. budú mať vlastnosti podpníka a nie naštepenej odrody – pôvodnej korunky. Možno ich odrezať a nechať zakoreniť.
Na urýchlenie zakorenenia je dobré použiť rastový stimulátor. Pestovať, samozrejme, možno aj túto vŕbu. Nebude mať však okrasné farebné listy ako pôvodná kúpená japonská vŕba a dorastie do väčších rozmerov. Bude vytvárať množstvo bočných výhonkov, ktoré treba odstraňovať, ak chcete dopestovať kmeň a korunku. Pník – kmienok, pôvodný podpník, ktorý zostal, je určite vŕba (rod Salix). Ktorý druh, je ale ťažké určiť, lebo v sortimente sa ich pre okrasnú vŕbu používa viac (Salix schmidtiana Ramberg, S. s Miguel; S. viminalis, S. caprea). Všetky majú dobrú zrastavosť a znášanlivosť (afinitu) s okrasnou farebnou odrodou či varietou. Podpník sa používa, lebo je menej náročný, lepšie, rýchlejšie, ľahšie sa zakoreňuje, využíva živiny, prispôsobuje sa aj horším podmienkam prostredia ako ušľachtilá okrasná časť rastliny, ktorá je citlivejšia. To značí, že do podpníka treba navrúbľovať – zaštepiť – okrasnú vŕbu.
Treba však získať vrúbeľ z okrasnej vŕby, zvoliť vhodný spôsob vrúbľovania, napr. spojkovanie, spojkovanie s protijazýčkom. Samozrejme, vrúble treba odobrať vo vhodnom termíne, aby boli vyzreté a zdravé. Treba tiež vrúbľovať vo vhodnom čase, aby mal podpník dostatok miazgy a ujatie bolo úspešné. Dôležité je aj ďalšie ošetrovanie – tvarovanie korunky, ochrana pred vylomením, zmrznutím. Celý proces trvá dva – štyri roky a úspech v amatérskych podmienkach nie je vždy istý. Vytvarovať stromček, t. j. kmienok a korunku, je možné aj v prípade dopestovania z odrezka, čo je však proces ešte dlhší a prácnejší.
Prípravky – Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018.
Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka, isifa/Shutterstock
Chcem vas poprosit o radu.Ja mam zasadenu ties japonsku vrbu a teras som ju ostrihala a neviem ci som spravila dobre alebo som mala este pockat.Dakujem za vasu radu a odpovet.