Ako sa zbaviť nepekných listov na monarde

Ako sa zbaviť nepekných listov na monarde

Pestujem v záhone monardu, dokonca by som si rada zaobstarala aj iné kultivary. Problémom sú nepekné biele povlaky na listoch. Každoročne sa objavujú, pritom rastliny každý večer výdatne zalievam a snažím sa prúdom vody čistiť aj listy. Ako sa zbaviť nepekných listov? (Jana P., Bratislava)

Jednou z možností je zaobstarať si prípravok proti múčnatke – presne o to ide v tomto prípade. Odporúčam kupovať rezistentné kultivary, napríklad ’Bergamo‘ s ružovými kvetmi. Možno práve ich kúpou by ste urobili dobre a splnili si sen. Inou možnosťou je rastliny preventívne postriekať vhodným fungicídom – choroba ich neohrozí. V zásade sa treba pri ich pestovaní vyhýbať príliš horúcim miestam a vysychavej pôde, prípadne veľmi daždivým oblastiam. Chybou môže byť i to, že tieto krásne trvalky zavlažujete večer a na listy. Je to nevhodné, rastliny tak vystavujete riziku poškodenia. Ideálne je monardy zalievať priamo ku koreňom, aby sa voda čo najmenej dostávala na listy, a ráno odstátou vodou. Rastliny vysádzajte len na miesta, kde je zaručené výborné prúdenie vzduchu a listy tu rýchlo osychajú, ak sa na ne dostane voda. Ak budete postupovať podľa týchto rád, budete sa môcť tešiť veľa rokov zo zdravých rastlín.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.