Jesenné práce v záhrade
Zdroj: iStock

Posledné jesenné práce v záhrade: Čo treba urobiť pred mrazmi? Môžete ešte niečo zasadiť?

Napriek tomu, že sa november schyľuje ku koncu a v niektorých polohách na Slovensku už sneží, ak máte záhradu, ešte stále je v nej čo robiť. Na čo pred zimou nezabudnúť a aké rastliny môžete ešte aj v týchto dňoch vysadiť?

Orežte ovocné kríky

Čierne, červené, biele ríbezle a egreše môžete strihať kedykoľvek od novembra do marca, kým sú v kľude. Odrežte všetky mŕtve časti, odumierajúce alebo choré drevo a konáriky zastrihnite do tvaru otvoreného pohára.

Rovnako je čas na rez jesenných malín. Jesenné maliny rodia na novom dreve, preto po dokončení plodenia (medzi novembrom a marcom) zrežte všetky staré konáre až po zem.

Vezmite odrezky z tvrdého dreva ovocných kríkov

Odoberanie odrezkov z tvrdého dreva ovocných kríkov je veľmi jednoduché a za pár rokov vám poskytne ďalšiu plodiacu rastlinu.

Úroda aj v novembri

Ak si udržiavate záhradku úrodnú aj po lete, v tomto období môžete zbierať mrkvu, kapustu, ružičkový kel, zeler, stonkový zeler a karfiol – samozrejme, podľa toho, čo pestujete.

Čo môžete sadiť tento mesiac?

Cesnak, cibuľa a šalotka

Cesnak, cibuľa a šalotka sa pestujú jednoducho. Šalotku a cibuľu vypestujete z malých cibuliek – sadzačiek a cesnak zo strúčikov. Po vysadení ich zakryte ochrannou textíliou a na jar sa môžete tešiť zo skorej chutnej úrody.

Ovocné stromy

November je tiež skvelý čas na vysádzanie ovocných stromov s holými koreňmi, ktoré sú pri výsadbe v kľude. Vďaka sadeniu na jeseň budú mať na jar, keď sa zvýšia teploty celú sezónu na rast a nič nezameškajú. Jabloň, hrušku, čerešňu a slivku môžete vysádzať spolu s čiernymi ríbezľami, malinami a egrešmi.

Zdroj: iStock

Šaláty, jarná cibuľka, hrášok

Stále môžete siať listovú zeleninu, aj odolnejšie odrody jarnej cibuľky. Dobre sa im darí tiež v kvetináčoch – takto ich jednoduchšie ochránite. Ochranu vonku vysadeným rastlinám poskytnú zvony. Vyskúšajte zasiať aj skorý hrášok, napríklad odrody ‚Meteor‘ alebo ‚Kelvedon Wonder‘. Skoro na jar budete mať z nich chutnú úrodu. Hrášok sa však oplatí pestovať prikrytý, najmä ak máte skúsenosti s hlodavcami a slimákmi. Môžu ho vyzobať aj vtáky.

Aké kvety zasiať v novembri?

Kotúč modrastý (Eryngium planum)

Tieto trvalky priťahujú včely a na to, aby vyklíčili, potrebujú obdobie chladu. Semená zasejte do kvetináčov, pestovateľských podnosov alebo modulov a umiestnite ich cez zimu do nevykurovaného skleníka alebo do studenej garáže. Na jar vyklíčia.

Kotúč modrastý (Eryngium planum)
Zdroj: iStock

Zbehovec plazivý (Ajuga reptans)

Zbehovec je užitočná pôdopokryvná rastlina, ktorej sa darí na slnku alebo v čiastočnom tieni.

Cesnak okrasný (Allium sphaerocephalon)
Zdroj: iStock

Chocholačka plná (Corydalis solida)

Chocholačka je pekná trvalka, ktorej vyhovuje chladné, vlhké miesto v čiastočnom tieni. Na jar sa objaví čerstvé lístie a po ňom nasledujú kvety, ktoré sa môžu líšiť farbou od fialovej po bielu.

Chocholačka plná (Corydalis solida)
Zdroj: iStock

Cesnak okrasný (Allium sphaerocephalon)

Dekoratívny okrasný cesnak priťahuje včely a iných opeľovačov. Zvyčajne sa pestuje z cibuľky, ale môžete ho vypestovať aj zo semien. Allium môžete vysiať kedykoľvek počas roka, ideálne do nádob, pretože klíči dlho. Na úspešné vyklíčenie potrebuje obdobie chladu.

Cesnak okrasný (Allium sphaerocephalon)
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje