
Ako rozpoznať prehriatie u psa a čo vtedy robiť? Užitočné tipy, ako venčiť psa počas leta
Venčenie psa je pravidelnou dennou aktivitou, no ak sa k nemu pridajú letné horúčavy, komplikácie v podobe prehriatia sa môžu u psa objaviť v priebehu niekoľkých desiatok minút. Dovtedy obľúbená a očakávaná aktivita si počas leta vyžaduje zopár zmien. Ako venčiť psa počas leta a aké detaily nepodceniť?
Aké časti dňa sú cez leto vhodné na venčenie?
Venčenie psov, ktoré nemajú celodenný prístup do záhrady a sú chované ako bytové, by počas letných horúčav malo prebiehať v čase mimo najvyššie denné teploty. Ideálnym časom je ráno, kedy je ešte vo vzduchu ešte cítiť vlhkosť a teploty sú porovnateľné s nocou.
Druhé väčšie venčenie si naplánujte v podvečerných hodinách, krátko po západe slnka. Sú však psíky, ktorým dve venčenia nepostačujú. V takom prípade obmedzte venčenia psa počas dňa na vykonanie nevyhnutných potrieb. Skúmanie okolia, hry a intenzívne tréningy tentokrát vynechajte.
Na aké miesta sa pri venčení psa vybrať?
Okrem časových úprav sa zamerajte aj na mierne zmeny v miestach, kam chodíte psa venčiť. Okolo panelákov je zvyčajne prevaha betónových plôch a dlažby. Teplota betónu sa počas horúceho dňa vie vyšplhať až na 60 °C. Brušká na labkách sú pri kontakte s horúcim betónom nadmerne dráždené až spálené (objavia sa viditeľné pľuzgiere a začervenanie). Namiesto známych cestičiek sa vyberte viac smerom k zeleni. Zvoľte skôr trávnaté plochy a chládok pod veľkými stromami.
Ak je poblíž menšia vodná plocha, do ktorej môžu vstupovať aj psy, odvážnejšie psy nepohrdnú príjemným schladením vo vode. Pozor však, žiadny pes by do vody nemal vstupovať po vyššej fyzickej aktivite alebo nadmerne rozhorúčený. Hrozil by mu teplotný šok. Psovi preto najskôr namočte labky a mierne potrite vodou brucho. Až po aklimatizácii mu dovoľte vojsť do vody.
Ako rozpoznať prehriatie u psa?
K prehratiu psa môže dôjsť už po jednej nevinnej prechádzke po okolí či po pár minútach v aute. Niekedy prehriatie až úpal postihne i psa, ktorý žije na dvore, no v danej chvíli nemá k dispozícii dostatok vody a chládok. Nečudo, že veterinári opakovane upozorňujú majiteľov psov na to, aby počas leta zvýšili ostražitosť a dbali na zdravie a pohodlie svojich štvornohých chlpáčov. Na prehriatie psa upozorňujú nasledujúce varovné signály:
- zrýchlené dýchanie až lapanie po dychu
- zvýšená malátnosť, únava a apatia
- dezorientácia aj v známom priestore
- neschopnosť reagovať na základné povely
- horúci a suchý ňufák, suché sliznice na pyskoch
- nadmerné slinenie (pes sa snaží ochladiť vyplazeným jazykom)
- zvracanie
- zrýchlený tep
- triaška a kŕče
- strata vedomia, celkový kolaps
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre