Výklopný oblúk na komín
„Pred niekoľkými rokmi sme si kúpili chatu. Na komíne bol pevný plechový oblúk priskrutkovaný do komínovej rímsy. Komín sa dal čistiť len ohybným lanom s čistiacou štetkou. Preto som vyrobil výklopný klobúk a na vyčistenie komína som použil pevné rúrky s čistiacou štetkou.“
Galéria
Výrobný postupKomín má tri otvory s priemerom 150 mm. Ľavý na odvod spalín z kotla ústredného vykurovania, stredný z kozuba a pravý, v ktorom je vedená ohybná hliníková rúrka z kozuba na poschodie. Ňou sa dopravuje teplý vzduch na vykurovanie obývacích miestností. Pravý komínový otvor je na komínovej rímse uzatvorený polystyrénom a tehlou.
Komínový oblúk zhotovíme z medeného plechu s hrúbkou 1,5 mm, šírkou 480 mm, výškou 220 mm a dĺžkou 1 150 mm. Na spodných pozdĺžnych stranách plech pod uhlom 90° zahneme na vonkajšie strany na šírku 40 mm po celej šírke 560 mm. Pevný a výklopný rám s rozmermi 560 × 1 150 mm zhotovíme z pásoviny 8 × 50 mm, ktorú zvaríme a obrúsime. Do spodného pevného rámu vyvŕtame šesť otvorov s priemerom prispôsobeným skrutkám, ktorými uchytíme rám na komínovú rímsu. Ďalej privaríme na ľavú stranu spodného rámu štyri nosné oceľové tyčky s dĺžkou 230 mm a priemerom 10 mm na pripevnenie výklopného pántu a na pravú stranu tyčky s dĺžkou 225 mm na uzáver.
Na nosný rám medeného klobúka vyvŕtame štrnásť otvorov s priemerom 4,7 mm a narežeme závit M5. Medenými skrutkami M5 × 10 mm priskrutkujeme k hornému rámu medený oblúk. Rozmery uzáveru si zvolí každý sám podľa možnosti pri ohýbaní.
Ak chceme vyklopiť komínový oblúk pred čistením komína, spodnú časť uzáveru dáme do vodorovnej polohy a ťahom doľava vysunieme uzáver z matíc. Po preklopení komínového oblúka do vodorovnej polohy (po vyčistení komína) na doraz zasunieme tvarované uzávery do matíc horného rámu a nosných tyčiek a ich spodné časti preklopíme do dolnej polohy; tak ich zaistíme proti vypadnutiu.
Ján Mokrý, Nedožery – Brezany
Foto: autor
Podľa podkladov prekreslil: Marián Varga
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre