Novostavba
Zdroj: Climax.sk

Novostavba alebo rekonštrukcia domu? Pre a proti, dotácie a energetická úspornosť

Je výhodnejšie postaviť dom na zelenej lúke alebo rekonštruovať starší dom? Na prvý pohľad sa to zdá jasné, pretože väčšina odborníkov sa zhoduje, že finančne výhodnejšie je postaviť nový dom. Na druhej strane, pokiaľ sa s rekonštrukciou neponáhľate, staviate svojpomocne a máte medzi blízkymi šikovných pomocníkov, tak to môže byť aj naopak a rekonštrukcia staršej nehnuteľnosti môže vyjsť lacnejšie. Zvážiť by ste tiež mali, z akého materiálu dom postavíte, či ísť cestou energeticky úsporného domu a či dosiahnete na nejaké dotácie.

Atmosféra a pôvab staršieho domu vs. komfort bývania

Do rozhodovania, či si obstarať novostavbu alebo prestavať starý dom, môže vstúpiť aj to, že k domu máte citové puto a chcete ho zachrániť. Zachovať kuchyňu, kde sedávala vaša babička a s tým spojené spomienky, je jednoducho na nezaplatenie.

Nové domy sú si často navzájom veľmi podobné a chýba im atmosféra a pôvab starých domov. Naopak výhodou je, že nový dom si budete môcť postaviť presne podľa svojich predstáv. Pôvodný dom vám jednoducho nemusí vyhovovať veľkosťou či dispozíciou. Moderné materiály a postupy navyše zaistia vyšší komfort pri bývaní a nižšiu energetickú náročnosť. Niektoré prvky znižujúce náklady na energie však je možné uplatniť aj pri rekonštrukcii, napríklad vonkajšie rolety.

Vonkajšie rolety si môžete obstarať napríklad od českej firmy Climax. V lete zabraňujú ostrému slnku prenikať do domu a znižujú navyše hluk v miestnosti. Vďaka nim ochránite okná pred prudkým dažďom aj UV žiarením. Môžete ich doplniť o integrovanú sieť proti hmyzu alebo poistku proti vytiahnutiu, ktorá sťaží prístup zlodejom. Hliníkové vonkajšie rolety efektívne obmedzujú úniky tepla z domu cez okná, čo oceníte aj pri vyúčtovaní za vykurovanie domu.

Vonkajšie rolety na dome
Vonkajšie rolety znižujú náklady za energie a je možné ich uplatniť aj pri rekonštrukcii. | Zdroj: Climax.sk

Vonkajšie tienenie nájde svoje miesto na novostavbe aj pri staršom domčeku. Okrem vonkajších roliet a žalúzií môžete siahnuť aj po moderných screenových roletách. Sú vyrobené z veľmi odolnej a kvalitnej látky, ktorá časť slnečného žiarenia zadržuje a časť odráža späť. V lete screeny chladia interiér a v zime sa nemusíte obávať ich zamrznutia. Tienenie prepožičia vášmu bývaniu neošúchaný dizajn. Climax dokonca vyvinul aj vlastnú aplikáciu, v ktorej si môžete vyskúšať, ako budú vybrané rolety či žalúzie reálne vyzerať na vašom dome. To vám uľahčí rozhodovanie pri výbere a vy si môžete užívať komfortné bývanie bez dodatočných nákladov za prevádzku klimatizácie.

Všeobecne sa dá povedať, že kto má k dispozícii celú sumu na nový dom, môže si ho nechať postaviť na kľúč. Dôležité je však mať so stavebnou firmou dohodnuté všetky podmienky týkajúce sa termínov, záruk a pod., a práce na stavbe starostlivo a priebežne kontrolovať. Kto financuje stavbu postupne, pre toho je pravdepodobne lepšia rekonštrukcia, kde sa čiastkové opravy dajú robiť postupne a dom treba čiastočne užívať.

Čo zvážiť pri voľbe rekonštrukcie alebo novostavby?

Okrem finančnej stránky veci by ste si mali zistiť a posúdiť ďalšie skutočnosti pre vaše rozhodnutie. V prípade rekonštrukcie sú to napríklad otázky ako: aký je technický stav budovy a elektrických rozvodov? Ako vyzerajú základy a pivnica? Sú strecha a krov v dobrom stave?

Počas rekonštrukcie domu sa často stáva, že sa objavujú nové a nečakané komplikácie. Budete chcieť prerobiť polohu zásuvky a spadne vám polovica steny a podobne. Tieto skryté poruchy sa môžu množiť a vyriešenie problémov stojí ďalší čas a peniaze. To pri novostavbe odpadá. Na druhej strane aj pri nej sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie, ktoré stavbu predražia.

Problematické môžu byť aj papierové záležitosti. Na liste vlastníctva nehnuteľnosti môžu byť zapísané vecné bremená, napríklad verejné cesty cez pozemky, prístup pre energetické firmy, právo na úrodu z vybraných stromov a podobne.

Novostavba alebo rekonštrukcia domu
Novostavba aj rekonštrukcia domu má svoje pre a proti. | Zdroj: Climax.sk

Aké sú teda pre a proti, pokiaľ volíte medzi rekonštrukciou a novostavbou?

Novostavba — plusy

  • Vzhľad a dispozícia domu je celkom podľa vašich predstáv.
  • Všetko je nové.
  • Dom zodpovedá súčasným štandardom z hľadiska energetickej náročnosti.

Novostavba — mínusy

  • Vždy je nutné stavebné povolenie.
  • Potrebujete mať veľkú sumu k dispozícii už na začiatku.
  • Na dom si väčšinou dlhší čas počkáte a musíte mať kde bývať počas stavby.
  • Novo založená záhrada je spočiatku holá.

Rekonštrukcia — plusy

  • Pri menších stavebných úpravách nie je potrebné stavebné povolenie, stačí iba ohlásenie.
  • Je možné aj okamžite bývať a postupne opravovať.
  • Starší dom má svojho ducha a atmosféru.
  • Súčasťou je aj záhrada s dospelými stromami.

Rekonštrukcia — mínusy

  • Dom môže mať skryté chyby a náklady môžu byť na konci oveľa vyššie, ako ste čakali.
  • Dom má už hotovú dispozíciu.
  • Dom bude vyžadovať väčšiu údržbu ako novostavba.

Na čo je možné čerpať dotácie pri stavbe a pri rekonštrukcii?

V dnešnej dobe sa pri stavbe či rekonštrukcii domu vyplatí zvažovať využitie dotácií. V rámci programu Nová zelená úsporám 2022 je možné žiadať o dotácie na novostavbu rodinného domu s veľmi nízkou energetickou náročnosťou. Ešte vyššiu dotáciu získate, ak postavíte pasívny dom. Podporu je možné získať aj pri vykonaní prác svojpomocne.

Medzi dotované zmeny patrí zateplenie fasády, strechy, stropov a výmena okien aj dverí. Ďalej môžete podporu využiť na nákup solárnych či fotovoltických systémov a vonkajšej tieniacej techniky, na zriadenie zelených striech, či získavanie tepla z odpadovej vody a vybudovanie systémov na ohrev vody.

Úspora pri obstaraní vonkajších žalúzií alebo roliet sa líši podľa typu ovládacieho systému. Pokiaľ plánujete ovládať vonkajšie tienenie manuálne (ručne), získate dotáciu 1 000 Kč na meter štvorcový zatienenej plochy. V prípade, že zvolíte predokenné rolety či vonkajšie žalúzie s inteligentným riadením, má dotácia hodnotu dokonca 1 500 Kč na meter štvorcový zatienenej plochy.

Tieniaca technika v dome
Prostriedky z dotácie môžete využiť napr. na nákup tieniacej techniky. | Zdroj: Climax.sk

Existujú však aj iné možnosti, napríklad Štátny fond podpory investícií má program pre mladých a aj on dáva možnosť jeho využitia tak pre novostavbu, rekonštrukciu, ako aj na nákup nehnuteľnosti. Tento program však svojím nastavením nie je pre všetkých. Nejde o dotáciu, ale o výhodný úver.

Ako na energeticky úsporné domy?

Úspory energií sú nielen trendom, ale skôr nutnosťou. Základom je dom čo najviac zatepliť a utesniť, aby bol energeticky nenáročný. Ideálne je, aby projektant spolupracoval s energetickým špecialistom už vo fáze projektovej prípravy. Dobrá koncepcia domu, jeho úsporný tvar, orientácia na svetové strany, dispozícia, pasívne solárne zisky — to všetko sú veci, ktoré nezvyšujú investičné náklady, a pritom hrajú veľkú úlohu. Podľa skúseností odborníkov môže dobre navrhnutý dom dosiahnuť parametre mimoriadne úsporného pri zvýšení nákladov napríklad len o 10 % oproti štandardnému domu. Samozrejme je potrebné dom postaviť zo zodpovedajúcich materiálov a využiť technológiu riadeného vetrania, inak nie je ďalšia technika nutná. Potom nebudete potrebovať taký výkonný zdroj tepla.

Vonkajšie žalúzie
Vonkajšie žalúzie znižujú náklady na vykurovanie. | Zdroj: Climax.sk

V prípade staršieho domu je kľúčové zateplenie, a to nielen fasády, ale aj strechy či stropu nevykurovanej pivnice. Schopnosť materiálov a konštrukcií z hľadiska toho, ako bránia úniku tepla, sa hodnotí pomocou súčiniteľa prestupu tepla U. To sa týka aj okien, ktoré sú vždy najslabším článkom v tepelnej izolácii budovy. Na okná je preto dobré si obstarať kvalitnú tieniacu techniku, ktorá v lete nepustí teplo dovnútra a ušetríte za klimatizáciu a v zime naopak prispeje k izolácii domu.

Zdroj: PR článok Climax

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje