Oprava starej dlažby
Pri rekonštrukciách starých budov ako aj pri renovácii starších bytov si často kladieme otázku: Ako opraviť polámané alebo popraskané dlaždice? Najjednoduchší spôsob znamená zavolať si stavebnú firmu, ktorá nám na starú dlažbu položí novú. Vďaka špeciálnym tmelom (maltám) je to dnes možné. Ale existuje aj iné riešenie – starú dlažbu si vlastnoručne opravíme.
Bez akejkoľvek úpravy sa dá na starú dlažbu položiť nová. Pri tomto spôsobe renovácie vzniká problém v okolí dverí, pretože nová vrstva zdvihne úroveň podlahy a dvere sa bez zrezania alebo aspoň vypodloženia krúžkami na pántoch nebudú dať otvárať. Možnosť takéhoto riešenia závisí od veľkosti vôle medzi hornou hranou dverného krídla a zárubňou.
Ak patríme medzi domácich majstrov, môžeme si dlažbu opraviť sami. Vopred si ale musíme rozmyslieť, ako budeme postupovať. Zameriame sa na výsledok, ktorý chceme dosiahnuť. Oprava sa oplatí najmä vtedy, keď sa nám dlažba páči, pretože je stará, prípadne nám pripomína sladké detstvo u babičky či honosné hrady, zámky alebo jednoducho považujeme za zbytočné kupovať 20 m2 nového materiálu kvôli dvom – trom dlaždiciam.
Ako prvú vyberieme dlaždicu na najmenej viditeľnom mieste, a to prostredníctvom kladiva a sekáča. Zároveň si nájdeme spôsob, ktorý nám bude najviac vyhovovať aj pri vyberaní ostatných poškodených dlaždíc. Ak je škárovacia malta medzi dlaždicami porušená, málo pevná, môžeme výmenu začať v tomto mieste. Maltu spomedzi dlaždíc odstránime špachtľou – stierkou, odlamovacím nožíkom, starým skrutkovačom, obyčajným nožíkom, dlátkom alebo iným nástrojom. Ak sme škáru dostatočne vydlabali, kladivom silno udrieme na dlaždicu a potom prostredníctvom sekáča a kladiva postupne uvoľňujeme rozbité kúsky. Môžeme použiť aj búracie kladivo s plochým nástavcom.
Vybratú dlaždicu a aj príslušné miesto si dokonale prehliadneme. Odmeriame jej presnú hrúbku, prezrieme črep zo spodnej a glazúru z lícnej strany. Presne odmeriame rozmery – šírku a dĺžku neporušených dlaždíc a premeriame aj hrúbku škár a hrúbku podkladovej malty. Ak nám ostali v zásobe pôvodné dlaždice, nemáme žiaden problém. Poškodené kusy jednoducho vymeníme za nové.
Ak pôvodné dlaždičky nemáme, čo je určite v drvivej väčšine prípadov, musíme kúpiť nové. Na nákup si zoberieme kúsok rozbitej dlaždice. Musíme sa pripraviť na to, že nedostaneme kúpiť presne taký istý druh. Máme dve možnosti: buď kúpime pár kusov dlaždíc, ktoré napodobňujú starú rímsku dlažbu – majú na povrchu jemný reliéf (nejasné kontúry väčšinou abstraktného obrázku), alebo si dáme vodným lúčom vyrezať akýkoľvek motív do dlaždíc najviac podobným našej starej dlažbe. Tak dostane dlažba starodávny a pritom v súčasnosti veľmi moderný vzhľad.
Správny výber materiálu
Pri kúpe nových kusov dávame pozor aj na štruktúru povrchu a farebný odtieň, aby so starou dlažbou ladil. Volíme veľmi podobné materiály (najlepšie, ak majú rovnaký odtieň) povrchovo upravené tak, ako by mali patinu.
Zhrnutie: Ak je pôvodná dlažba keramická, zaobstaráme si náhradné kusy z keramiky so špeciálnou úpravou povrchu (s matným vzhľadom, s reliéfom a výstupkami, s farebnými šmuhami, navzájom do seba rozpitými) alebo také, aby nám so starou dlažbou opticky ladili. Dlaždice kúpime väčšie alebo rovnako veľké, ako sú pôvodné. Ak je dlažba z gresu, vyberieme si gres tej istej alebo podobnej farby.
Zo starého nové
Ak inklinujeme k moderným dlažbám, momentálne sú v trende rôzne geometrické vzory vsadené do základnej dlaždice. Kúpime si dva alebo viac farebných odtieňov dlaždíc a v špecializovaných firmách si dáme do nich vyrezať vzor vodným lúčom. Nič nám nebráni vytvoriť si vlastný erb, ktorý sa bude s rôznymi obmenami opakovať. Čo sa týka rozmerov dlaždíc, musíme dodržať pôvodný formát.
Viac poškodených dlaždíc vedľa seba môžeme nahradiť súvislou plochou z menších dlaždičiek. Ak sme si dali zhotoviť „dlažbovú intarziu“, tesne pred jej ukladaním nalepíme na rubovú stranu sieťku. Dlažbu aj s motívom otočíme lícom dolu a na rubovú stranu nanesieme vodovzdorné lepidlo, do ktorého zatlačíme vopred odstrihnutú sieťku (používa sa na omietanie). Ak by sme takto menšie kúsky dlažby nespojili, pri kladení by sa nám ich povrch „roztancoval“. Keď lepidlo zaschne, môžeme dlaždicu osadiť.
Pred samotným kladením povrch po vysekanej dlaždici pozametáme a povysávame, prípadne navlhčíme – polejeme vodou. Ak ukladáme dlaždice v interiéri, kde je podlahové kúrenie, alebo ak sa jedná o dlažbu v exteriéri, použijeme flexi maltu, ktorá odoláva objemovej rozťažnosti spôsobenej zmenami teplôt. Musíme pamätať na to, že na druhý deň dlažba ešte nie je pochôdzna. Táto malta tuhne a tvrdne omnoho pomalšie. Ak sa jedná o klasickú dlažbu na betónovom povrchu v interiéri, použijeme obyčajnú maltu na dlažbu vo vreckách, alebo dokonca tradičnú cementovú maltu v pomere 1 diel cementu a 3 až 4 diely piesku (závisí od druhu cementu a zrnitosti piesku) a vody. Potrebujeme dosiahnuť „krémovitú“ konzistenciu (pri hustej malte by sme mali problém zatlačiť dlaždicu na potrebnú výškovú úroveň a pri riedkej by sa nám malta roztekala a dlaždica by sa výškovo utopila). Na roztieranie malty na rube dlaždice používame hrebeň, ktorý zabezpečí jej rovnomernú hrúbku po celej ploche. Pri meraní sme si odmerali aj hrúbku škáry a podľa jej veľkosti si pripravíme dištančné krížiky alebo kolíky. Použitie krížikov nám veľmi zjednoduší vycentrovanie dlaždice.
Po zaschnutí lepiacej hmoty môžeme dlaždicu zaškárovať. Dávame si záležať na tom, aby škárovacia hmota bola rovnakej farby ako pri ostatných dlaždiciach. | Prebytočnú škárovačku odstránime navlhčenou špongiou a šedý závoj po zaschnutí suchou bavlnenou handrou. |
Technologický postup
Tipy a triky – Do nových dlaždíc môžeme vložiť dekoratívne svetielka. Musia byť bezpečné, odolné proti tlaku od chôdze a od prenášania ťažkých predmetov, a musia byť tiež odolné proti vode (vyrábajú sa pre napätie 12 V a označené sú ako IP 68 s kvapkami vody). Na trhu sú rôzne druhy svietidiel, čo do veľkosti aj intenzity osvetlenia, a to už od 0,3 W a s priemerom od 4 cm, výškou od 4,2 cm na vnútorné i vonkajšie použitie, dokonca aj do garáží (znesú veľké zaťaženie). Prívodný vodič pretiahneme cez vyčistené škáry a pod dlaždicou sekáčom alebo búracím kladivom vysekáme potrebný otvor na teleso svietidla. – Podľa počtu členov rodiny môžeme chýbajúce a popraskané dlaždice nahradiť znameniami zverokruhu, ktoré si zhotovíme sami. Dva odtiene dlaždíc porežeme rezačkou (nie na cirkulárke, aby nevznikal odpad a aby neboli badateľné stopy rezu), polámeme štiepacími kliešťami a následne zlepíme sekundovým lepidlom. Z rubovej strany ich podlepíme sieťkou a osadíme do malty. Dôležité je správne nasmerovanie motívu, aby dlaždica bola čitateľná od vstupu do miestnosti. Pri tomto riešení môžeme použiť aj vyradené polámané dlaždice, ktoré doplníme novým odtieňom. Všetky dlaždice musia byť rovnakej hrúbky. – Ak je dlažba poškodená len v jednej časti miestnosti, môžeme ju nahradiť nápisom alebo motívom cez viac dlaždíc. V tomto prípade nie je nutné dodržať hrúbku pôvodných kusov – výškovo ich osadíme na menšiu alebo väčšiu hrúbku podkladovej malty. |
Text: Ing. Želmíra Kováčiková
Foto: archív autorky, Rako, archív Jaga
Dobry vecer prosim vas vedeli by ste mi poradit ako odstranit cementove lepidlo z dlazby?Na chodbe sme pred 2 rokmy davali dlazbu na hladky nivelak nikto nam nepovedal ze to je nespravne teraz nam zacala dlazba na 2 miestach vaklat tam sme ju vybrali bez poskodenia ale lepidlo zostalo na dlazbe co je velmi zle nakolko to nejde ani flexou odstranit a nova sa uz neda kupit po celom sk nakolko ju uz nevyrabaju…viete mi poradit co stym ???da sa aj na taku obkladacku pouzit polyuretanove lepidlo stym ze by sa nemenila cela dlazba a bolo by to dobre?sme zufaly dakujem za odpoved a akukolvek radu.