Moderná kúpeľňa
Zdroj: Tracy ben / Shutterstock.com

Kúpeľňa a toaleta spolu

Rekonštruujete alebo plánujete novú kúpeľňu a neviete či ju spojiť s toaletou poprípade koľko toaliet v dome je tak akurát pre hladkú prevádzku vašej domácnosti? V nasledujúcom článku vám poradíme pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť problém vyriešiť.

Kedy spolu?

Kúpeľňu spojenú s toaletou určite oceníte pri malých obytných jednotkách, kde trvalo žije jedna až dve osoby. Tie sa totiž zvládnu pri rannom zhone v kúpeľni pohodlne vystriedať. Situovaním oboch funkcií do jednej miestnosti čiastočne ušetríte miesto. V chodbe, či predsieni vám ubudnú jedny dvere a zväčší sa tak množstvo stien, ktoré je možné využiť na odkladanie a ukladanie vecí. Hoci celkový súčet štvorcových metrov kúpeľne a toalety zvlášť a kúpeľne s toaletou dohromady sa príliš nelíšia, pôsobí spojenie oboch miestností väčším dojmom aspoň opticky. Ak riešite aj dilemu, že pri umiestnení toalety nezostáva miesto na práčku, skúste porozmýšľať či pre vás nebude lepšie schovať práčku do šatníkovej skrine alebo kuchynskej linky.

Klozetová misa v kúpeľni je nespornou výhodou v bytoch pre handicapované osoby. Tu skutočne šetrí celkovú plochu bytu a zjednodušuje pohyb a manipuláciu predovšetkým vozíčkarom. Pokiaľ pre vás ani jedna z vyššie popísaných výhod nie je nijako zásadná, dajte určite prednosť toalete samostatnej. Tá je z prevádzkového aj hygienického hľadiska vždy lepším riešením.

Toaleta v bielej kúpeľni
Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Kedy oddelene

Pri bytoch so 4 a viac obyvateľmi pri dnešnom štandarde využijete toalety dve. Pokiaľ to nie je možné, potom voľte rozhodne toaletu umiestnenú samostatne mimo kúpeľne a nezabudnite v nej aj na miesto pre umývadlo. Vyhnete sa tak situáciám kedy pri rannej či večernej hygiene zablokuje jeden človek kúpeľňu vrátane WC a ostatným trom potom nezostáva nič iné ako čakať. Väčšina ľudí potrebuje na vykonanie potrieb súkromie a tak je len ťažko mysliteľné, že by kúpeľňu, hoci so zástenou v mieste toalety, využilo naraz viac osôb. Zástena slúži vždy skôr na optické oddelenie.

Dve a viac toaliet (jedna môže byť v kúpeľni a jedna samostatne) potom určite oceníte pri viacpodlažných bytoch alebo rodinných domoch a pri veľkých rodinách s 5 a viac členmi. Kúpeľňa s toaletou (či už zvlášť alebo dohromady) by nemala chýbať na poschodí so spálňami. Ďalšiu samostatnú toaletu potom využijete v blízkosti obývacej izby s jedálňou a kuchyňou. Ušetríte si behanie na poschodie a eliminujete prístup návštev do súkromnej časti bytu či domu. Výnimkou dnes nie je ani samostatná kúpeľňa s toaletou pri hlavnej spálni a ďalšia kúpeľňa a toaleta pri detských alebo hosťovských izbách.

Hygiena

Z hygienického hľadiska je vhodnejšia toaleta oddelená. Rozhodne však nesmiete zabudnúť pridať umývadlo, inak sa celý zámer stráca. V oddelenej kúpeľni sa nešíria nepríjemné pachy a tak v nej môžeme bez obáv sušiť bielizeň či skladovať čisté uteráky. Počas vykonávania potreby a splachovania taktiež dochádza k rozstrekovaniu drobných kvapôčok do okolia. V prípade samostatnej toalety sa ale nemôžu dostať ďalej ako na steny s podlahou. Nehrozí tak znečistenie uterákov, kefiek a ďalších hygienických potrieb. Tento problém sa dá čiastočne eliminovať sklápaním poklopu pri splachovaní. Hygienickejšia bude tiež zavesená misa oproti stojacej. Podlahu pod ňou je možné dokonale a jednoducho vytrieť. Z hygienických dôvodov sa tiež vyhnite koberčeku pred misou.

Pri samostatnej toalete stojí tiež za úvahu, či nepridať okrem nevyhnutného umývadla aj bidet. Čo sa vám dnes zdá ako zbytočnosť, môžete o pár rokov už oceniť a v prípade potreby si ušetriť nepohodlné prebiehanie medzi toaletou a kúpeľňou. Pokiaľ máte nedostatok priestoru, splní rovnakú službu aj bidetová sprcha alebo bidetové sprchovacie WC sedátko.

Toaleta v bielej kúpeľni
Zdroj: Krzysztof Winnik / Shutterstock.com

Ako toaletu umiestniť

Umiestnenie toalety je zo všetkých sanitárnych predmetov najviac závislé od umiestnenia odpadu. Pri rekonštrukciách preto bývajú možnosti značne obmedzené a situovanie toalety je dané ako prvé.

V prípade samostatného WC je minimálny rozmer miestnosti:

  • pri otváraní dverí von 900 x 1200 mm
  • pri otváraní dverí dovnútra 900 x 1500 mm
  • pri bočnom umiestnení dverí sa odporúča zväčšiť rozmer z 1200 na 1300 mm

Najmenšia vzdialenosť medzi misou a otvoreným krídlom dverí je potom 300 mm a medzi misou a protiľahlou stenou (radiátorom) 500 mm.

Pokiaľ záchod priamo nadväzuje na obytnú miestnosť (napr. obývaciu izbu), vstupujeme do nej cez samostatnú predsienku s umývadlom. Hlavným cieľom je aby pri otvorení dverí nebolo napríklad od stola vidieť rovno dovnútra. Pokiaľ je však medzi obytnou izbou a toaletou šatňa, chodba, hala atď. môžeme na toaletu vchádzať priamo.

V rámci kúpeľne potom situujte toaletu tak, aby nebola pri otvorení dverí hneď prvým kúskom interiéru, na ktorý padne váš zrak. Šikovne ju radšej skryte za dvere, stenu sprchového kúta alebo umývadlo so skrinkou. Použiť tiež môžeme menšiu samostatnú zástenu (napr. dobre umývateľnú sklenenú alebo obkladanú murovanú). Pri žiadnej toalete ani kúpeľni nesmiete zabudnúť na poriadne odvetrávanie vlhkosti a pachov. Vetrať môžete pomocou ventilátora alebo prirodzene oknom. Okná umiestňujte do takej pozície, alebo výšky, aby nebolo zvonku na toaletu vidieť. Ak si ale nie ste stopercentne istí, alebo ak vo vás aj tak umiestnenie okna vyvoláva nepríjemný pocit, voľte sklá pieskované, či polepené matnou fóliou.

Zdroj: PR článok spoločnosti Favi.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.