Sekáč na záhradný bioodpad
Galéria (10)

Sekáč na záhradný bioodpad

"Sekáč som zhotovil, keď som riešil problém, čo s odpadom po predjarnom reze viniča, prípadne, ako využiť túto biohmotu."

Galéria

Postup prác
Sekáč pozostáva zo základne (1), čapu (7) a samotného noža (6). Vzhľadom na to, že nožom sa budú sekať halúzky s priemerom 10 – 15 mm, konštrukcia je masívna.

Základňa (1)
Na jej výrobu použijeme plech s hrúbkou 10 mm. Pred privarením ostatných súčastí základne vyvŕtame v rohoch základne (1) 4 diery s Ø 13 mm. Z pásoviny s hrúbkou min. 6 mm si zhotovíme držiaky čapu (4 – 2 kusy). Diery Ø 20 mm pre čap (7) navŕtame naraz, aby sme dosiahli súososť čapu (7) so základňou (1) v oboch smeroch. Držiaky čapu (4) sú nad čapom stiahnuté pásovinou (5) s hrúbkou 5 mm – zvarením. Ústie, do ktorého sa budú vkladať prúty révy, je zhotovené z pásoviny (2) privarenej k základni (1). Aby bolo možné nôž (6) pritláčať v momente seku k reznej hrane základne, je k základni privarená šmýkačka (3). O tento prvok sa nôž (6) pritláča. Diera s Ø 10 v základni slúži na fixáciu podpernej rúrky (13).

Čap (7)
Je zhotovený z kvalitnej ocele, na jednom konci má otvor s Ø 8 mm (závlačka), na druhom konci závit, ktorý môžeme riešiť aj privarením skrutky M 12. Prítlačný krúžok (8) je zhotovený zvarením hrubostennej podložky s otvorom Ø 20 mm a krúžku z čiernej rúrky Ø ¾“. Aby sa držiaky čapu (4) pri stiahnutí noža (6) maticou (10) nedeformovali,  medzi držiaky (4) sa vsúva kúsok rúrky ¾“ (7).

Ak sa použije prítlačná páka (11), je potrebné na pásovinu (5) spájajúcu držiaky čapu (4) privariť kúsok guľatiny s Ø 10 mm – tŕň (5´). Rúrka prítlačnej páky (11) sa iba jednoducho nasunie na tŕň (5´), ktorý je k položke (5) privarený pod uhlom asi 10°.

Nôž – sekáč (6)
Zhotovený je z pásoviny 70/10 mm, má dĺžku 400 mm, dieru s Ø 20 mm a  privarenú rukoväť. Nôž je v časti ústia vybrúsený na ostrie. V mieste diery s Ø 10 mm v šmýkačke, vyvŕtame dieru v noži pre skrutku M 8, ktorá bude slúžiť na zámok. Nôž môže byť aj oblý.

Spôsob umiestnenia základne
A – na stole – 4 Ø 12 –  12
B – na konzole – 2 × M 12

Konzola (14) je z hliníka 60/60/6, privarená o oceľový stĺp pevnejšej konštrukcie, vybavená dvoma dierami s Ø 13 mm s rozstupom, ktoré sú zhodné s dierami základne. Základňa je podopretá ½“ rúrkou, ktorá je k základni fixovaná skrutkou prevlečenou cez dieru v základni s Ø 10 mm v časti ústia. Rúrka v spodnej časti je vložená do jamky vyseknutej v betónovom základe stĺpa.

C – na konzole 2 × M 12 – objímka (15)
Rovnaké riešenie pripevnenia základne, ale s  možnosťou privarenia konzoly. Použije sa v prípade betónového stĺpika, napr. oplotenia, vypodloží sa gumovými podložkami na šírku betónového stĺpika.
Konštrukcia sekáča – vyžaduje použitie masívneho materiálu a presnosť pri práci. Po dokonalom zvarení jednotlivých častí sekáča si dáme extrémne namáhané časti sekáča u kováča zakaliť. Týka sa to najmä držiakov čapu, reznej hrany noža a hrany ústia.

Po zmontovaní a vyskúšaní sekáča ho natrieme farbou.
Sekáč odsekne naraz aj 10 kusov prútov révy, a to aj bez použitia prítlačnej páky. Prúty révy môžeme využiť tak, že ich posekáme na dĺžku na 30 cm, zviažeme špagátom do batôžkov, ktoré do zimy vyschnú. Potom ich použijeme ako triesky do kozuba alebo sporáka. Z časového a praktického hľadiska je výhodné, aby sekanie révy vykonávali dvaja ľudia, jeden seká a druhý odseknuté prúty drží v ruke a následne ich odkladá, napr. do fúrika. Pozor – pre deti to môže byť nebezpečná hračka.

Ing. Ján Michal, Pezinok
Foto a kresby: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.