Ako na brúsenie dreva
Nijaký stolársky projekt sa nezaobíde bez HLADKÉHO a PRECÍZNE OPRACOVANÉHO POVRCHU. Najmä, ak chcete zvýrazniť prírodnú štruktúru dreva morením, napúšťaním a lakovaním. Zrazu možno vidieť tú najmenšiu chybičku.
Galéria
Vždy so správnym brusivom
Brúsne papiere sa nelíšia iba zrnitosťou, ale aj brusivom, ktoré výrobca naniesol vhodnou technológiou na papier, textil alebo penový blok. Brúsny papier určený na opracovanie dreva sa nesmie upchávať jemným prachom a pri vysokých otáčkach brúsky nesmie na povrchu zanechávať spáleniny a vytrhávať vlákna. Výrobcovia takéto papiere zvyčajne značia červenou či hnedou farbou. Kým pri ručnom brúsení si vystačíte s lacnejším brusivom, pri kúpe brúsnych pásov a kotúčových výsekov si radšej priplaťte za osvedčenú kvalitu.
Pômôže vysávač
Výrobcovia brúsnych papierov kopírujú rovnaký rad zrnitostí – 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 220, 240, 320. S prechodom na jemnejší brúsny papier sa konce vlákien stávajú jemnejšími a správna hustota brusiva zaručuje najväčšiu účinnosť. Pri hladení povrchu postupujte pri každom kroku vždy o jedno číslo zrnitosti nahor. Tak dosiahnete najlepší výsledok. Dbajte na to, aby ste medzi každými dvoma brúseniami dôkladne odstránili prach z povrchu dreva, a to jemnou metličkou alebo vysávačom. Odstránite tak vypadané, opotrebované brusivo, ktoré pri brúsení robí ryhy.
Brúsenie či hobľovanie?
Brúsenie je malý podvod vo vyhladzovaní povrchu dreva. Kým nôž hoblíka zarovná ostrým rezom konce drevených vlákien k vysnívanej dokonalosti, brúsny papier ich bude dovtedy strapkať, kým z nich nevznikne najjemnejší semiš.
Sólo pre excentrickú brúsku
Vibračná brúska je všestranným odrazovým mostíkom pri prvých krôčikoch v dielni, chýba jej však brúsny výkon a kvalita brúseného povrchu, ktorý za sebou zanecháva brúska excentrická. Dvojica rôznych pohybov (posun a otáčanie) brúsneho papiera za sebou zanecháva iba slabú pracovnú stopu.
Kým pásová brúska tvorí v drevnej hmote rovnobežné línie a vibračná brúska kruhové škrabance, stopa excentrickej brúsky je špirálovitá. Akoby sa nepravidelnosť pohybu strácala a vznikla tak ilúzia rovnomerného opracovania. Vždy keď pri gradovaní dosiahnete zrnitosť brúsneho papiera s hodnotou 100, presedlajte na excentrickú brúsku. Pomôže vám dosiahnuť hladký povrch bez hĺbkových škrabancov.
UBERÁ NAJVIAC
Pásová brúska
► ručná pásová brúska je majstrom v úbere materiálu
S nevídaným nasadením dokáže s brúsnym papierom so zrnitosťou 60 priblížiť surovú piliarsku dosku stolárskemu vzhľadu.
► hrubším alebo jemnejším brúsivom
Rovnako dobre pomôže s papierom so zrnitosťou 80 zrovnať lepený panel v situácii, keď je príliš široký na to, aby sa vmestil do hobľovačky.
Priečne cez vlákna
Pri jej používaní dbajte na to, aby ste s ňou pracovali priečne cez vlákna a váš prítlak bol čo najjemnejší, najmä ak pracujete s mäkkými ihličnatými drevinami. Tupý brúsny papier a silný tlak na brúsku vtlačia do jemnej štruktúry dreva hlboké ryhy, ktoré sa veľmi zle odstraňujú. Ak treba úber znásobiť, zvýšte otáčky brúsky alebo si dajte prestávku na oddych.
Pri kontrole povrchu používajte bočné osvetlenie. Odhalí aj také nerovnosti, ktoré pri dotyku a vrchnom osvetlení nevidieť.
Voda vlákna napriami
Pri jemnom brúsení sa vlákna ostrému brusivu uhýbajú šikovnejšie ako pri brúsení hrubom. Sú ohybnejšie a váha brúsky ich tlačí nadol. Ak ich povzbudíte vodou, naježia sa a po zaschnutí ich odbrúsite bez väčšej námahy.
Keď ukončíte brúsenie papierom so zrnitosťou 120, s citom postriekajte brúsený povrch rozprašovačom, do ktorého ste naliali odstátu vodu. Pôvodne lesklý povrch v okamihu zmatnie a po vyschnutí odhalí svoju nečakanú drsnosť. Robte tak aj pri vyšších zrnitostiach.
V brúsení pokračujte vždy až po dôkladnom vyschnutí vody, inak jemný drevený prach vtlačíte spolu s vodou do pórov. To by spôsobilo ťažkosti pri morení. Buďte opatrní aj pri tlaku na brúsku. Ak bude prisilný, drevná hmota medzi letokruhmi bude ubúdať rýchlejšie. Zvlášť na mäkkých drevinách.
Konce vlákien o čosi jemnejšie
Strany, ktoré odhaľujú konce vlákien, vyžadujú pri brúsení vždy jeden krok navyše. Ak ste sa rozhodli, že brúsny papier so zrnitosťou 180 je na brúsené plochy dostatočný, siahnite po 220, aby ste s ňou prebrúsili plochy, v ktorých sa vlákna masívu končia. Pri vyšších zrnitostiach postupujte rovnako. Túto stratégiu oceníte pri morení. Zabráni tomu, aby pre vyššiu nasiakavosť boli tieto plochy tmavšie ako ostatné. Jemnejšie brúsenie zjednotí farbu a výsledok bude omnoho lepší a vyrovnanejší.–>
Dobré rady
CHRÁŇTE SI ZDRAVIE
Pri brúsení dreva vzniká jemný prach, ktorý preniká cez dýchacie cesty do prínosných dutín a pľúc, odkiaľ si iba ťažko hľadá cestu von. Ak zabránite jeho vdychovaniu počas brúsenia, predídete neskorším ťažkostiam.
EXOTIKA JE NEBEZPEČNÁ
Niektoré dreviny sú agresívnejšie ako iné. Kým naše najpoužívanejšie ihličnany vaše pľúca príliš nerozdráždia, pri opracovávaní orechového a dubového masívu sa bez ochranných pomôcok nebudete cítiť najlepšie. Dôslední buďte aj pri exotických drevinách, z ktorých mnohé môžu trvale poškodiť vaše zdravie.
ODSÁVAJTE PODĽA MOŽNOSTÍ
Každá brúska je vybavená prípojkou na odsávanie prachu, ktorý prechádza okolo motora pri jeho chladení. Kým niektorí výrobcovia zvyšujú sací účinok perforovaným brúsnym papierom, iní sa spoliehajú na vírenie. Ak použijete najobyčajnejší dielenský vysávač s automatickým spínaním pri záťaži, odsávanie prachu bude spúšťať automaticky.
VYROBTE SI BRÚSNY STÔL
Pri malých projektoch oceníte brúsny stôl. Predstavte si ho ako plochú škatuľu s dierami na pracovnej ploche, ku ktorej je pripojená sacia hadica vysávača. Vyrobte si ho z niekoľkých dosiek a dierovaného sololitu.
FILTER JE NEVYHNUTNÝ
Nikdy by ste nemali zabúdať na polomasku s prachovými filtrami, ktorá by mala byť vašou štandardnou výbavou pri každom brúsení. Cez dvojicu filtrov nie je vdychovanie náročné a výfukový ventil zabráni tomu, aby sa vám dýchalo ťažko. Výhodou masky je, že dokonale prilieha k tvári a nevpustí prach dnu. Skladujte ju v uzavretej škatuli, aby vám pri iných prácach nezapadala prachom.
Ručná práca na záver
Ani tá najkvalitnejšia oscilačná brúska poháňaná vzduchom nedokáže konkurovať práci rúk. Pri finálnej úprave povrchu preto siahnite po jemnom brúsnom bloku z peny a dlhými ťahmi dohlaďte povrch k dokonalosti.
Aby ste zbadali skryté chyby, ktoré bočné osvetlenie neodhalí, namočte bielu bavlnenú handričku do riedidla a pretrite ňou povrch dreva. Škrabance a ryhy sa zvýraznia rovnako ako pri morení. Keď riedidlo vyschne, môžete ich ďalším brúsením odstrániť.
Môže sa zísť
Pásová brúska Makita
Pásová brúska Makita 9910 svojou konštrukciou umožňuje brúsiť kúty až po okraj. Je určená na vysokú záťaž. Automaticky centruje brúsny papier, efektívne odsáva brúsny prach. Pohon pásu zabezpečuje ozubený remeň vedený v stabilných hliníkových kolesách. Príkon 650 W, rýchlosť pásu 270 m/min, pás 457 × 76 mm, hmotnosť 2,7 kg. V balení je aj vrecko na prach, 1 brúsny pás a oceľová doska (na brúske). CENA od 146 €, naradicko.com
Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre