Testovali sme stolárske brúsky. Ktorá zvíťazila v našom teste?

Testovali sme stolárske brúsky. Ktorá zvíťazila v našom teste?

Žiadna práca s drevom sa nezaobíde bez vyhladenia. So súvislým, hladkým povrchom si poradia i tie najbežnejšie modely. Ak však príde reč na štruktúry, reliéfy, oblúky či tvarované časti alebo priamo na formovanie dreva brúsením, k práci treba prizvať brúsky, ktoré pracujú trošku inak, ako sme zvyknutí. Vyskúšali sme tie najznámejšie.

Čo by sme mali vedieť

Trvácnosť

Investícia do drahšieho, značkového brusiva sa vyplatí a rozdiel spoznáte takmer okamžite. Tam, kde sa brúsny hárok, výsek, rúrka, mop alebo kefa z hobby ponuky zodierali už po niekoľkých hodinách použitia, tam profesionálne brusivo nejaví najmenšie známky opotrebovania. Naplno sa ukážu prednosti pevnejších nosičov, spojiva, ale aj samotného brúsneho zrna. Neplatí sa za značku, ale za skutočnú kvalitu.

Čistenie

Ak sa brúsny papier zanáša, nemusí to hneď znamenať, že potrebuje výmenu. Pri práci s drevinami je bežné, že prach sa chytá na spojivo a znižuje účinnosť brúsenia. Stačí však prebehnúť plochu kusom prírodného kaučuku a brúsny papier je opäť čistý, priam ako nový. Takúto pomôcku nájdete v remeselníckych predajniach, zvyčajne má podobu svetlohnedého hranola rôznych veľkostí. V núdzi poslúži i hokejový puk.

Brusivo

Ak treba vyhladiť drevený povrch, štandardný brúsny papier s červeným spojivom funguje bezchybne. Iné však je, ak je na ňom i starý náter – alkydový, olejový, latexový či akrylátový. V takýchto situáciách treba siahnuť po špeciálnom brusive, ktoré má zvyčajne spojivo biele. Ak pri brúsení znížite otáčky a prítlak na materiál, náter nebude teplom mäknúť a zanášanie brusiva bude omnoho prijateľnejšie.

Prach

Stacionárny odsávač triesok alebo mobilný dielenský vysáč je pri brúsení nevyhnutnosťou. Žiadne zberné vrecko nedosahuje účinnosť, ktorá by s nimi bola porovnateľná. Keďže najškodlivejší je najjemnejší prach, ktorý dosahuje veľkosť rádovo v mikrónoch, filtrácia by mala spĺňať platné hygienické normy. Tie pre prácu s drevom prestavujú kategóriu M, ktorá je predpísaným minimom. Tento údaj býva uvedený na štítku.

Údržba

Jemný prach preniká do všetkých pohyblivých súčastí, motorov, ale aj do vypínačov brúsok. Preto každá z brúsok vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Osvedčilo sa využitie kompresora a vyfukovacej pištole, ktorá dokáže vyhnať prach aj z tých zákutí, do ktorých nemožno iným spôsobom dosiahnuť. Takýto prístup bráni prehrievaniu, predčasnému mechanickému opotrebovaniu a pomáha zachovať pracovné tempo.

Skladovanie

Spotrebný materiál si zaslúži rovnakú starostlivosť ako náradie samotné. Obzvlášť v prípade brusiva, ktoré pri špeciálnych brúskach nemusí byť najlacnejšie. Kufríky, škatule s deličmi, mobilné skrinky – všetky majú čosi spoločné. Vďaka nim máte všetko poruke a dokážete sa držať postupnosti pri brúsení tak, aby bol výsledok dokonalý. Nejedna brúska je navyše vybavená aj doplnkovými nadstavcami.

BRÚSENIE POD DROBNOHĽADOM

Na rozdiel od hobľovania je brúsenie malým podvodom, pri ktorom vzniká hladký povrch iba na dotyk. Kým ostré nože frézy, hoblíka, zarovnávačky alebo hrúbkovačky režú vlákna k dokonalosti, brúska ich pomocou zrna iba trhá, triešti a strapká. Vzniká tak akýsi plyš, ktorý je s každým priechodom jemnejší a príjemnejší na dotyk. Poznať to hlavne pri riedkych drevinách, ktoré po prvom navlhčení odhalia úskalia tohto spôsobu hladenia.
Postupnosť zrnitostí nie je rozmarom výrobcov ani náhodou. Práve v takejto postupnosti by sme mali striedať brúsne papiere a plátna, aby bol výsledok brúsenia čo najkvalitnejší. Pri surových povrchoch a matných povrchových úpravách môžeme každú druhú zrnitosť preskočiť, pri leštených povrchoch, lesklých lakoch a náteroch je potrebné postupnosť dodržať a pred poslednými krokmi napriamiť vlákna jemnou vodnou hmlovinou. Voda z rozprašovača vlákna napriami, aby ich bolo možné v ďalšom priechode stiahnuť ostrým zrnom dolu.

Výkon

Zrnitosť brusiva, otáčky motora, intenzita oscilácií i pohyb vretena rozhodnú o tom, ako rýchlo materiál ubúda. Výkon je preto súbehom viacerých faktorov.

Kapacita

Nielen brúsna plocha, ale aj jej tvarovanie určujú kapacitu brúsky. Niekedy potrebujeme, aby si poradila s veľkým obrobkom, inokedy žiadame, aby zašla do drobných detailov.

Prašnosť

Účinné odsávanie prachu je pri práci v interiéri priam nevyhnutnosťou. Máloktorý stroj však dokáže ponúknuť uspokojivé výsledky, často ide iba o čiastočný kompromis.

Ergonómia

Vibrácie prenášané do rúk sú rovnako nepríjemné ako bolesť chrbta alebo krížov pri obsluhe stacionárneho stroja. Na pracovné pohodlie vplývajú desiatky faktorov, vždy je to o subjektívnom pocite.

Regulácia

Je praktické, ak dokážeme brúsku pri citlivejšej práci, kde záleží každom na detaile, spomaliť, hoci by to bolo na úkor času potrebného na dokončenie úlohy. Nie každý model má takúto možnosť.

Ako sme testovali

Tentokrát prinášame naše postrehy a skúsenosti z dlhodobého používania strojov, ktoré v našej redakčnej dielni zotrvali celé mesiace. Boli súčasťou desiatok našich projektov, pri ktorých sa nám podarilo zozbierať dostatok skúseností na to, aby sme sa o ne mohli s vami podeliť. Práve v netypických situáciách dokáže nejeden stroj ukázať svoj prínos, kde sa ukáže, či jedinou alternatívou je ručná práca.

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.
    
+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou. 

TESTOVANÉ MODELY

Makita 9741

(kefová brúska)

Motor: 860 W, 3 500 ot./min.
Kapacita: výmenný valec 100 x 120 mm
Odsávanie: prípojka na vysávač
Výbava: rozbeh, elektrická brzda

Predstavte si široký hoblík so záberom 12 centimetrov, vymeňte nože za niektorý z valcov a máte stroj, ktorým dokážete hladiť podlahy, veľké plochy a recyklované drevo spôsobom, aký nezvláda žiadna z bežných brúsok. Oceľové drôty, nylonové vlákna s brúsnym zrnom a filcové kotúče dokážu odstrániť starú vrstvu náteru, vykefovať zvetrané časti masívu alebo vyčesať vlákna z letokruhov. Vznikne tak hrubý povrch alebo jemný hladený reliéf, z ktorého vystupujú črty štruktúry dreva.

„Vybite dosky zo starej stodoly a po prekefovaní budú súce na výrobu koloniálneho nábytku s charakterom zašlých čias.“

Tento stroj dokáže kefovať a hladiť s výsledkom, ktorý zaistí hladký povrch, nie však rovný. Vždy ide o štruktúru s jasnou atraktívnou kresbou. Nám sa páčilo plynulé vedenie brúsky po plochách, ako aj nastavenie hĺbky uberania pomocou vodiaceho valčeka. Práca je však prašná aj pri odsávaní.

+ dobré vedenie
– zložité osádzanie kotúčov

Pre remeselníkov, ktorí potrebujú odstrániť hrubé nečistoty alebo zvýrazniť kresbu dreva vytvorením reliéfov kopírujúcich letokruhy.

++++                                                                                   451,00 eur
www.makita.sk

Metabo SE 12-115 Set

(hladička, satinovačka)

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMotor: 1 200 W, 900 – 2 810 ot./min.
Kapacita: výmenný valec 100 – 115 mm, rôzne šírky
Odsávanie: žiadne
Výbava: regulácia otáčok, sada nástrojov
    
Jeden z pracovných nástrojov nasuniete na hriadeľ a s výbornou manévrovateľnosťou sa môžete pustiť do práce. Táto brúska naberá pri práci s drevom veľa podôb.

„Posaďte sa k drevenému klátu z lesa a po chvíli máte pocit, že robíte umenie, ktorého črty zasadila príroda samotná.“

Brúsnymi valcami, lamelovými kotúčmi, kefami a hladiacim rúnom si poradí s úpravou povrchu na plochách, ale i pri detailoch hotových konštrukcií. Páčil sa nám široký rozsah regulácie otáčok, ale aj nekonečná škála brusiva v rôznych šírkach, ktoré sa mení jednoducho – odtiahnutím jedinej krídlovej skutky. Na plochách zaujme rýchlym postupom práce, v detailoch dosiahnutím k okrajom, pri umeleckej práci prechodom po najrôznejších reliéfoch. Hoci ide o stroj populárny pri povrchových úpravách kovov, firma má v sortimente množstvo brusiva na drevo.

+ jednoduché použitie
– prašnosť

Pre umelcov a stolárov, ktorí pracujú so surovým materiálom v jeho prírodnej podobe. Vyhladiť obliny či vytvoriť štruktúry a reliéfy je s týmto pomocníkom hračka.

++++-                                                                                        679,00 eur
www.metabo.sk

   

Triton TSP S450

(vretenová brúska)

Motor: 450 W, 2 000 ot./min.
Kapacita: 115 mm valčeky s priemermi 13 – 76 mm
Odsávanie: prípojka na odsávač
Výbava: vertikálna oscilácia, sada valcov a brusiva

Brúsiť oblé kontúry je náročné, obzvlášť v prípade, ak ide o duté tvary alebo otvory. Táto vretenová brúska s brúsnymi valcami to dokáže s nadhľadom. Má liatinový stôl a mechanizmus, ktorý zaisťuje osciláciu brúsnych valcov. Znamená to, že sa pohybujú vo vertikálnom smere, aby zvýšili účinnosť brúsenia a využili plnú kapacitu brúsneho papiera.

„Táto robustná brúska by nemala chýbať v žiadnej domácej dielni. Až keď sa vám dostane do rúk, zistíte, ako veľmi ste ju potrebovali.“

Páči sa nám stabilný výkon tejto brúsky, ako aj jej šikovnosť. Zájdete s ňou do malých detailov, ale dokážete aj intenzívne uberať materiál tam, kde ste ho nedokázali dopíliť po rysku. Výsledkom sú plynulé línie, na ktorých nie sú žiadne náznaky obratu píly či stacionárneho brúsenia. Tempo brúsenia však musíte ustriehnuť výmenou brusiva, tomuto modelu chýba regulácia otáčok, ktorá by ho tlmila do pomalšej rýchlosti.

+ vysoký výkon
+ bohatá výbava

Pre domácich majstrov a stolárov, ktorí často brúsia oblúky a otvory, neraz po boku pásovej, priamočiarej alebo lupienkovej píly.

++++-                                                                                   184,60 eura
www.tool-shop.cz

    

Proma BKC-305

(čelná brúska)

Motor: 550 W, 1 400 ot./min.
Kapacita: kotúč 305 mm
Odsávanie: prípojka na vysávač
Výbava: mechanická brzda, uhlové pravítko

Je pevná, mohutná a výkonnejšia, ako by ste očakávali. Táto čelná brúska je vybavená polohovateľným liatinovým stolom, ktorý má vodiacu drážku pre uhlové pravítko. Na kotúč nalepíte samolepiaci brúsny papier, stlačíte gombík vypínača a môžete sa pustiť do práce.

„Je to azda najvšestrannejšia brúska, ktorá v nejednej situácii nahradí frézovanie, rezanie či iný spôsob obrábania.“

Či už treba tvarovať drobné obrobky, zarovnávať hrany pod uhlom, alebo len tak z ruky vytvárať rôzne obliny, tento stroj má dostatok síl na to, aby zniesol aj niekoľkohodinový beh bez prestávky na chladenie. Táto brúska sa nám osvedčila pri drobných remeselných prácach, ale aj pri nábytkárstve a vyhládzaní spojov. Hoci ide o hobby model pre domáce dielničky, dokážeme si ho predstaviť aj v remeselníckych dielňach. Reguláciu otáčok neočakávajte, tempo práce sa mení s vzdialenosťou plochy od stredu.

+ stabilný výkon
+ pevný a rovný stôl

Pre domácich majstrov a remeselníkov, ktorí hľadajú cestu, ako si zjednodušiť dokončovacie práce pri zjednocovaní spojov či tvarovaní obrobkov.

++++                                                                              259,90 eura
www.promask.sk

    

Fein MultiMaster Top

(oscilačná brúska)

Motor: 350 W, 10 000 – 19 500 osc./min.
Kapacita: 115 mm kruh, 80 mm delta, profilové nadstavce
Odsávanie: prípojka na vysávač
Výbava: regulácia otáčok, sada brúsneho a rezného náradia

Ak ide o všestranné brúsenie pri dokončovacích prácach, táto oscilačná brúska si poradí aj na miestach, kam by ste sa s iným náradím nedostali. Delta nadstavcom dosiahne do úzkych kútov, okrúhlym brúsnym diskom vyhladí plochy.

„Možno ste o tom netušili, ale fanúšikovia lodí používajú práve takéto náradie na stavbu či renováciu svojich srdcoviek. Dielec po dielci, škáru po škáre vybrúsia každý detail.“

Funguje omnoho rýchlejšie ako vibračné a excentrické brúsky, pretože oscilácie tu naberajú úplne inú intenzitu. Prach odchádza do vysávača a pracovné pole je čisté, bez poprašku. S profilovými nadstavcami dokáže táto brúska vyhladiť i reliéfne lišty, obzvlášť na spojoch, ktoré pri napájaní nie vždy sadnú dokonale. Nasadíte správny rádius, hrot alebo tvar a za brúsnym papierom zostáva hladká plocha. Pri tejto brúske sme vždy ocenili výbornú mobilitu, ovládateľnosť a výkon, vďaka ktorému práce napredujú extrémnou rýchlosťou.

+ výborná manévrovateľnosť
+ prekvapivý výkon

Pre nábytkárov, remeselníkov a montážnikov, ktorí potrebujú nielen výkonné a detailové brúsenie pohľadových plôch, ale aj pomocníka, ktorý im pomôže pri rašpľovaní a rezoch do plochy.

+++++                                                                               333,40 eura
www.fein.sk
    
Text: Marcela Gigelová
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. to je aké hodnotenie výrobkov ????? akú to má výpovednú hodnotu ???? ide o rôzne druhy výrobkov ak vám to nedošlo

  2. Takže aký je výsledok testu Marcelka? Hanbil by som sa pod takýto paškvil podpísať. Sú to funkčne rôzne výrobky. Porovnaj traktor, limuzínu, bicykel a vlak. Jediný spoločný menovateľ je ža sa dá na tom odviezť.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.