Ako dosiahnuť lesklý a hladký povrch na dreve
Som domáci majster, amatér a rád by som si zhotovil obklad z dreva. Viete mi poradiť, ako dosiahnem jeho hladký povrch? Elektrickú brúsku mám. Marek, Švošov
Obklad z dreva sa zvyčajne hobľuje, prípadne sa jemne prebrúsi. Preto je vhodné mať k dispozícii hobľovačku alebo si nahobľovaný materiál kúpiť. Pri malej obkladanej ploche možno povrch opracovať iba brúsením – najprv nahrubo brúsnym papierom č. 40, potom 80 a nakoniec 120. Pri jemnom brúsení sa však vlákna ostrému brúsivu uhýbajú šikovnejšie ako pri brúsení hrubom. Sú ohybnejšie a váha brúsky ich tlačí nadol. Ak ich povzbudíte vodou, naježia sa a po zaschnutí ich odbrúsite bez väčšej námahy.
Keď ukončíte brúsenie papierom so zrnitosťou 120, s citom postriekajte brúsený povrch rozprašovačom, do ktorého ste naliali odstátu vodu. Pôvodne lesklý povrch v okamihu zmatnie a po vyschnutí odhalí svoju nečakanú drsnosť. Robte tak aj pri vyšších zrnitostiach.
V brúsení pokračujte vždy až po dôkladnom vyschnutí vody, inak jemný drevený prach vtlačíte spolu s vodou do pórov. To by spôsobilo ťažkosti pri morení. Opatrne aj pri tlaku na brúsku. Ak bude prisilný, drevná hmota medzi letokruhmi bude ubúdať rýchlejšie a povrch tak nebude celkom hladký. Zvlášť pri mäkkých drevinách. Podobne po prvom natieraní lakom či lazúrou, alebo farbou obrúste vztýčené vlákna jemným brúsnym papierom č. 160.
Text Milan Gigel, Ing. Mária Kostolná, Ing. arch. Jana Macinská, Ing. Oto Makýš, PhD.
Foto isifa/Shutterstock
Tu vôbec nezáleží na nejakom brúsnom papieri zrnitosti 120. Hlavnou zásadou hkadkého povrhu je naniesť prvú vrstvu laku, nechať dokonale uschnúť a nalakované jemne rukou prejsť brúsnym papierom. Prvá vrstva laku totiž spôsobí, že každú malú nečistotu vytlačí na povrch, na povrchu laku cítiť potom tieto výstupky. Po prebrúsení a očistení bude povrch ďalším lakovaním už hladký.
Presne tak. Je to napísane aj v návode na použitie na každom laku.