5 dôležitých krokov pri maľovaní nábytku
Galéria (6)

5 dôležitých krokov pri maľovaní nábytku

Skvelým nápadom, ako si vynoviť bývanie, je napríklad premaľovať  starý nábytok. Toto poľahky dokážete aj svojpomocne. Na čo si dať však pri maľovaní nábytku pozor?

Galéria

Maľovanie nábytku
Maľovanie nábytku
Maľovanie nábytku
Maľovanie nábytku
Maľovanie nábytku

1. Nevynechajte šmirgľovanie

Môže sa vám to zdať ako zbytočná práca, ale verte tomu, že to tak nie je. Existujú síce základné nátery, ktoré sľubujú, že ich netreba šmirgľovať, ale prax ukázala ináč. Rovnomerne ošmirgľujte každú časť nábytku, ktorý chcete maľovať tak, aby ste nepoškodili samotný materiál. Oplatí sa striedať smer a rýchlosť brúsenia.

2. Odstráňte zvyšky

Celý priestor, ktorý ste ošmirgľovali a budete natierať, dôkladne poutierajte handričkou. Nepoužívajte papierové utierky.

3. Základný náter

Základný náter je vhodnejšie natierať pomocou malého valčeka – miniatúry toho, ktorý sa používa na steny. Na vzdialenejšie miesta môžete použiť penovú hubku na tyči, určenú na čistenie fliaš. Keď natriete všetky časti, nechajte náter dôkladne zaschnúť. Po vyschnutí veľmi jemne ošmirgľujte všetky vyčnievajúce kúsky stekajúcej farby, ktorá zaschla, aby bol povrch hladký. Poutierajte.

4. Hlavný náter

Po základnom nátere prichádza na rad samotný hlavný náter. Na aplikovanie náteru je tiež vhodné použiť mini-valček. Aplikujte ním tri vrstvy farby a každý náter nechajte približne šesť až osem hodín usušiť. Vždy, ak sa vám podarí farbou vytvoriť nejaké hrbolčeky alebo „stekance“, po uschnutí ich ošmirgľujte. Brúsny papier môžete používať rovnaký, ale nie handričku, ktorou utierate. Tú treba vždy čistú. Nezabudnite po každom šmirgľovaní dôkladne odstrániť všetky nečistoty.

5. Ochranný náter

Nie je to povinnosťou, ale oplatí sa dať vášmu dielu aj ochranný náter. Opäť penovým valčekom naneste ochranný náter, ktorý ste si vybrali podľa potreby, použitia a umiestnenie nábytku. Prechádzajte valčekom po povrchu veľmi opatrne a zľahka, aby ste vyhladili všetky bubliny, ktoré sa pri práci s penovým valčekom môžu vyskytnúť. Posledný náter nechajte zaschnúť 72 hodín. Potom môžete váš vynovený kúsok nábytku používať.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

  1. Lewis says:

    Neoblbuj normarnych ludi prosim

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.