Lacná obnova verandovej striešky
Galéria (20)

Lacná obnova verandovej striešky

Zvyčajne si na ňu spomenieme až vtedy, keď začne zatekať. Plechová strecha na verandičke síce nie je veľká, jej zatekanie však môže spôsobiť kopu mrzutostí. Stačí však jediný pekný deň, aby ste náterom napravili všetky chyby aj bez remeselníkov.

Galéria

Obnova striešky
Obnova striešky
Obnova striešky
Obnova striešky
Obnova striešky
Obnova striešky
Obnova striešky
Obnova striešky

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 deň
náklady: 9,20 € na 6 m2
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 9,20 €
(skutočná spotreba na 6 m2)
• príprava 0,30 €
saponát, napr. Cif Brilliance (2,79 €/l), odmasťovač, napr. Acetón C6000 (2 €/370 g), odhrdzovač, napr. Rezol 2000 (1,75/500 g)
• opravy 0,40 €
montážna pena, napr. Pattex Universal (4,30 €/750 ml), tmel Ceresit AquaBlock (5,60 €/300 ml), plech zo zberného dvora (0 €)
 náter 3,40 €
napr. Colorlak Aquarex V 2115 (7,86 €/0,6 l), Colorlak Profi olejová lazúra O1020 (13,99 €/750 ml)

NÁRADIE A POMÔCKY
 maliarske náradie 5,10 €
štetec, napr. Storch ClassicStar 021908(2,73 €), valček, napr. Schuller MicroLine Pro midi 20566 (2,28 €)
 aplikačná pištoľ
• nožnice na plech
 brúsny papier
 rebrík
 stierka (tzv. špachtľa)
 kefa 

        pôvodný stav 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ŠKRABANIE
Stierkou (špachtľou) očistíme nánosy nečistôt, ktoré sa nahromadili v priebehu rokov pri falcoch. Popritom skontrolujeme celistvosť krytiny. 

2. ZARÁBANIE
Vo vedre si pripravíme vodu so saponátom. Nemal by obsahovať oleje na vyživovanie dreva ani silikón, ktoré by odpudzovali náter. 

3. KEFOVANIE
Striešku kefujeme saponátovou vodou. Uvoľnia sa nám nečistoty, ale aj fragmenty starého náteru na miestach, kde sa začal odlučovať. 

4. ODMASTENIE
Lokálne škvrny od voskov a olejov odstránime acetónom. Nájdeme ich zväčša pod komínmi alebo dodatočne montovanými strešnými prvkami. 

5. BRÚSENIE
Miesta, na ktorých korózia prekvitá cez farbu von, prebrúsime papierom so zrnitosťou P80. Nebojíme sa zájsť do zdravého plechu. 

6. ODHRDZENIE
Odhrdzovačom deaktivujeme zvyšky korózie a neutralizujeme zvyšky prachu z brúsenia. Ide o aktívnu ochranu, ktorá chemicky zmení hrdzu. 

7. OPLÁCHNUTIE
Takto pripravenú strechu opláchneme prúdom čistej vody. Ak ju pod zvodom zachytávame na polievanie, radšej ju presmerujeme do odpadu. 

8. STARÁ ZÁPLATA
Staré záplaty z dočasných opráv strhneme stierkou a vyčistíme až po pôvodný podkladový plech zaoblenou stierkou. 

9. VÝPLŇ
Diery vyplníme montážnou penou. Tá nám zacelí škáry a pomôže vytvoriť pevnú oporu na umiestnenie novej spoľahlivej záplaty. 

10. ZROVNANIE
Montážnu penu necháme vyzrieť a zarežeme ju do roviny s okolitým plechom. Dbáme na to, aby samotný plech zostal čistý. 

11. ZÁPLATA
Z plechu si vystrihneme záplatu so zaoblenými rohmi. Snažíme sa upraviť veľkosť tak, aby prekrývala poškodenie približne o 3 cm. 

12. TMEL
Opravný hydroizolačný tmel nanesieme štetcom na pôvodnú strechu, ale aj na záplatu. Snažíme sa ním vyrovnať nerovnosti plechu. 

13. LÍCOVANIE
Záplatu priložíme na miesto a po obvode dôsledne vytmelíme. Vznikne tak bariéra proti vode, ktorá na teplej streche zasychá približne hodinu. 

14. ODKVAPY
Počas tuhnutia tmelu si vyčistíme odkvapy a dažďové zvody. Aj tie môžu prejsť rovnakou obnovou ako strecha samotná. 

15. MIEŠANIE
Farbu si vo vedierku dôsledne premiešame až po samé dno. Zaistíme tak rovnomerné rozptýlenie plniva a disperzie v celom objeme. 

16. NÁTER
Štetcom natrieme lemy, falce, okraje a všetky členité plochy. Farbu nanášame výdatne tak, aby sme videli sýte krytie. 

17. PLOCHY
Na plochách nanášame náter malým maliarskym valčekom. Krátke 6 až 8 mm mikrovlákno nám v tomto prípade urobí najlepšiu službu.

18. OPAKOVANIE
Druhý náter nanášame s odstupom niekoľkých hodín. Už máme jasnú predstavu o tom, ako bude obnovená strecha vyzerať. 

19. PODBITIE
Nezabúdame ani na podbitie a drevené lemovanie strechy. Olejová lazúra preniká do hĺbky zvetraného dreva, aby ho intenzívne chránila. 

      HOTOVO

dobré rady

PRÍPRAVA
Nielen náter, ale aj príprava povrchu rozhodnú o tom, aká bude životnosť povrchovej úpravy. Dôsledné vyčistenie, odmastenie a odhrdzenie je kľúčové pre priľnutie náteru k podkladu. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že v našom prípade sme boli až príliš úzkostliví, pravda je, že ide o remeselnícky štandard, ktorý sa osvedčil. Plech musí byť pripravený tak, aby sa mohol nový náter s jeho povrchom previazať. Inak predčasne prepustí vodu a bude sa lúpať.

KLÍMA
Vystihnúť správny deň na prácu na streche nie je jednoduché. V slnečnom počasí sa dokáže plech natoľko rozpáliť, že farba vysychá skôr, ako začne tvoriť väzby. Zjednodušene by sme mohli povedať, že prihorí za surova a nenaplní svoje poslanie. Pri malej strieške, akou je verandová, nie je problém vtesnať sa do neskorého rána alebo včasného večera, pri veľkej streche je výhodný deň pod mrakom alebo rozčlenenie práce do úsekov na viac dní.

ZÁPLATY
Dobre urobená záplata sa svojou spoľahlivosťou vyrovná výmene plechu. Problémom zvyčajne nie je prestupujúca hrdza, ale skôr mechanické poškodenie. V našom prípade prerazil strechu pri víchrici držiak satelitnej antény, ktorého kotvenie pred rokmi zlyhalo. Hoci v minulosti bolo bežné kotviť záplaty pomocou cínovej spájky, izolačné strešné silikóny a bitúmeny dokážu poskytnúť rovnakú, ak nie lepšiu, trvanlivosť opravy.

DVE VRSTVY
Natieranie v dvoch vrstvách dáva istotu, že na všetkých miestach vznikne náter v dostatočnej hrúbke. Vďaka tomu dokáže odolávať poveternosti, a keď po rokoch začne zvetrávať, bodová hrdza sa neobjaví. To platí zvlášť v prípade, ak sa pri natieraní rozhodnete pre štetec alebo ak valček nebudete sýtiť farbou dostatočne. V domácich podmienkach nemáme pomôcky, ktorými by sme dokázali hrúbku náteru zmerať. Dve vrstvy sú preto garanciou kvalitného pokrytia.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Jozef says:

    zatekať bude naďalej!!!!!!!!bez opravy parapetu je to zbytočná práca,natretý starý plech a naďalej zamoknutý strop!!!!!??

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.