Domček na stračej nôžke
„Pre deti som sa rozhodol na dvore zostrojiť drevený domček na stračej nôžke. Nápad vznikol po tom, čo sme zrezali vyschnutú čerešňu a zostal po nej peň asi vo výške jedného metra.“
Galéria
Postup práceKostru domčeka tvoria drevené metrové hranoly pospájané kovovými spojkami. Ku pňu sú upevnené skrutkami. Na krytinu strechy sú použité asfaltové šindle. Steny sú vyplnené palubovkou, ktorá je poistená aj lepidlom. Ľavá stena domčeka je vyplnená celá, vpravo a vzadu je vynechaný asi 55-cm otvor. Vpredu je priestor na
okienko. Na podlahu sú použité hrubšie dosky. Z boku je k domčeku pripevnená šmýkačka a vzadu schodíky.
Šmýkačku tvorí v podstate drevený žľab, na ktorý je prilepené linoleum. Domček zospodu ukotvíme do zeme zabetónovanou železnou podperou. Rebrík vyrobíme z hranolov a v zemi je ukotvený železom a betónom. Po stranách sú umiestnené drevené držadlá. Vďaka ukotveniu z dvoch strán má domček výbornú stabilitu, aj keď stojí len na pníku. Vo vnútri domčeka je aj lavička na sedenie. Pod šmýkačkou môžeme umiestniť ešte pieskovisko. Pre deti je rozprávkový domček veľkým lákadlom. Dokážu sa v ňom dlho hrať, a tak im nahrádza detské ihrisko.
Martin Jedinák, Prešov
Foto: autor
Krásny domček. Koľko dreva sa na tento domček spotrebovalo? Asi aké sú náklady? Dakujem za odpoved.
krasne 🙂