Sugestívne kamene
Sugestívne kamene, vo svete známe pod japonským názvom Suiseki, formovala počas tisícročí sama príroda. Sú to krásne, alebo nezvyčajné kamene, ktoré vás zaujmú svojím tvarom, farbou a kresbou na povrchu. Ich konečný tvar sa dosahuje tak, že sa starostlivo vybrané kamene upravujú dlhodobým hladením a leštením holou rukou.
Galéria
Keď nadobudnú krásny hodvábny lesk, každý kameň sa osadí do špeciálneho dreveného podstavca alebo sa inštaluje na plochú misku s jemným substrátom. Hodnota sugestívneho kameňa ako umeleckého diela je daná zriedkavosťou a originalitou jeho tvaru alebo farby a dlhodobým, výhradne ručným opracovaním, ako aj remeselnou náročnosťou zhotovenia podstavca.Sugestívne kamene sú symbolom našej spätosti s prírodou, rozvíjajú estetické cítenie a pri priamom dotyku vám umožnia i relax a meditáciu. V neposlednom rade môžu byť exkluzívnym darčekom alebo pekným suvenírom prineseným z krajiny svojho pôvodu.
Samuraj 20 × 13 × 10 cm, štýl: objektové suiseki – postava človeka. Nálezisko: Nízke Tatry.
Široké ramená a výrazný samurajský meč evokujú postavu dávneho japonského šľachtica. Čierna farba kameňa a vysoký lesk sú všeobecne vysoko hodnotené a boli pravdepodobne aj rozhodujúce pri udeľovaní prestížnej Ceny múdrosti vekov pre jeho tvorcu na medzinárodnej výstave suiseki v Nitre v roku 2002.
Kukučka 34 × 23 × 10 cm, štýl: objektové suiseki – vták. Nálezisko: Slovenské Rudohorie.
Príroda vytvorila z neživého kameňa zaujímavý tvar živého tvora – vtáka. Tvorca zvýšil jeho sugestivitu umiestnením kameňa na podstavec zo starého dreva, čím zvýraznil vek suiseki. Kukučka odmeriava čas, ktorý nám ešte zostáva… Tento sugestívny kameň získal na Národnej výstave v roku 2005 ocenenie Najkrajšie suiseki.
Zasnežené vrcholky hôr 18 × 10 × 10 cm, štýl: krajinné suiseki – pohorie so snehom a ľadom pozorované z diaľky. Nálezisko: Slovenské Rudohorie.
Zvláštnosťou tohto sugestívneho kameňa sú biele plôšky na sivom podklade, ktoré znázorňujú snehové polia na kopnejúcich svahoch. Symbolika prichádzajúcej jari je v Japonsku veľmi obľúbená a mimoriadne hodnotená. Kameň je vzácny aj tým, že jeho základňa nie je upravovaná.
„Meditačný“ 21 × 12 × 5 cm, štýl: objektové suiseki – abstraktný tvar. Nálezisko: Nízke Tatry.
Abstraktný tvar kameňa patril vždy k veľmi obľúbeným suiseki starých čínskych mysliteľov a vzdelancov. Pozorovateľovi umožňuje neustále rozvíjať fantáziu a rozmýšľať nad rozmanitosťou, krásou a silou prírody. Každý pohľad na takéto suiseki vyvoláva vždy nové pocity, ktoré sú zvýraznené možnosťou priameho fyzického kontaktu s kameňom.
Plachetnica v búrke 9 × 9 × 3 cm, štýl: povrchové suiseki – čln. Nálezisko: Grécko, Kréta.
Povrchové sugestívne kamene nemusia byť zaujímavé svojím tvarom. Naopak, neutrálny oválny tvar kameňa upriamuje pozornosť na jeho kresbu, farbu alebo štruktúru. Pri záverečnej úprave tohto suiseki bol kameň leštený olivovým olejom, aby sa zvýraznili farebné rozdiely kresby.
Magické oko 10 × 10 × 4 cm, štýl: kameň v kameni. Nálezisko: SR, Dunaj.
Ide o pomerne zriedkavý nález hnedého okruhliaka s „očkom“ výraznej bielej farby. Je to ďalší dôkaz nepredstaviteľnej sily prírody.
Ohňový kvet 13 × 17 × 12 cm, štýl: farebné suiseki, červeno-biely kameň. Nálezisko: Grécko, Kréta.
Je to ukážka umiestnenia kameňa doslova ohnivých farieb v porcelánovej miske – suibane. Kvôli farebnému zladeniu bola použitá miska z bieleho porcelánu a červený substrát, ktorý sa na Kréte bežne vyskytuje ako pôda.
Chvíle odpočinku a relaxu v byte sa dajú vychutnať aj pri šálke čaju v prítomnosti impozantného sugestívneho kameňa, ktorý vhodne dopĺňa starožitný interiér a plní funkciu bytového artefaktu.
Aj strohý elegantný nábytok v modernej domácnosti možno vyzdobiť stredne veľkými suiseki. V tomto prípade sú predovšetkým suvenírom z krajiny svojho pôvodu.
Ján Zágoršek
jan.zagorsek@zoznam.sk
Komentáre