Lacná lampa z 3D písmen

11.12.2017
Lacná lampa z 3D písmen

Svietidiel a lampičiek nikdy nie je dosť! Ak aj vy dávate prednosť viacerým malým svetlám umiestneným v rôznych kútoch miestnosti na vyčarovanie pohodovej domácej atmosféry, vyrobte si s nami lampu a nápis HOME v jednom.

UROB SI SÁM

náročnosť: +
čas: 2 až 3 dni
náklady: do 12 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• 3D písmená 5 až 7 €
z papierovej lepenky
• rýchlotuhnúci betón 1 €
jemný, napr. BN30 (9 €/25 kg vrece)
• tmel 0,20 €
akrylový (1,20 €/balenie)
• plastová objímka E14 0,50 €
• kábel so zástrčkou
(„flexo“) 3 €
• káblový spínač 1,80 €
• voda 0 €

POMÔCKY
 orezávací nožík
 miska a miešadlo
 skrutkovač
plochý aj krížový
 jemný brúsny papier
 lepiaca páska
 fixka

AKO NA TO

Lacná lampa

1. PRÍPRAVA PÍSMEN
Rozmyslíme si, do ktorého písmena umiestnime objímku. Vhodné sú všetky rovné hrany. Pri nápise HOME pripadajú do úvahy všetky písmená okrem „O“. 

Lacná lampa

2. OREZÁVACÍM NOŽÍKOM
Do vrchnej plochy všetkých písmen urobíme výrez, do ktorého budeme potom liať betón. Ide to veľmi ľahko, keďže písmená sú duté. 

Lacná lampa

3. „FLEXO“ KÁBEL
Rozrežeme ho na 2 časti – 1 dlhú asi 30 cm a zvyšok podľa potrebnej dĺžky kábla od lampy k zásuvke. 

Lacná lampa

4. ODIZOLOVANIE
Obidva konce 30 cm časti kábla si očistíme od vrchného bieleho aj farebných povrchov až k medeným drôtom, ktoré poskrúcame. 

Lacná lampa - 05_ZuzanaKovacsovaIngLuloface_LampaPismena

5. DO OBJÍMKY
Jeden koniec, teda 2 vodiče takto pripraveného kábla, zapojíme do objímky a pevne ju uzavrieme. 

Lacná lampa

6. OTVOR NA OBJÍMKU
My sme si na umiestnenie objímky zvolili písmeno M. Do vrchnej časti písmena si naznačíme obvod objímky a vyrežeme otvor. 

Lacná lampa

7. UMIESTNENIE OBJÍMKY
Ďalší otvor urobíme na boku „formy“, pretiahneme ním kábel. Aby nám objímka sedela rovno a na mieste, môžeme si pomôcť lepiacou páskou. 

Lacná lampa

8. UTESNENENIE
Otvory utesníme z vonkajšej strany akrylovým tmelom. Počkáme aspoň 4 až 5 h, kým zaschne. 

Lacná lampa

9. NAMIEŠAME BETÓN
Zmes tvorí rýchlotuhnúci betón a voda. Rozhodli sme sa pre rýchlotuhnúci betón, aby pri dlhom tuhnutí veľmi nerozmočil lepenkovú formu. 

Lacná lampa

10. PLNENIE
Pri práci s týmto betónom treba trochu cviku. Odporúča sa spraviť hmotu redšiu (ako palacinkové cesto), aby bol povrch odliatku hladký.

Lacná lampa

11. K SPÍNAČU
Pripojíme 1 koniec kratšieho a 1 koniec dlhšieho kábla k spínaču podľa obrázka. Po obrúsení a prípadnom nátere betónu je lampa hotová.

dobré rady

PRÁCA S BETÓNOM
Dbajte, aby bol betón dostatočne tekutý. Pri suchších hmotách, ktoré nedokážete do formy vyliať, bude povrch reliéfny, nesúdržný a drobivý. Po odliatí počkajte 1 – 2 dni, kým betón nestvrdne. Najlepšie tvrdne pri teplote okolo 15 až 20 °C. Potom treba odstrániť vrchný kartón a počkať ďalší týždeň, kým betón preschne. Až potom možno prípadné nerovnosti prebrúsiť jemným brúsnym papierom.

RÝCHLOTUHNÚCI BETÓN
Je to špeciálne namiešaná zmes betónu, ktorá obsahuje cement, štrk, piesok a ďalšie prídavné látky. To znamená, že okrem vody už nie je nič potrebné pridávať. Čas spracovania sa mení v závislosti od teploty prostredia, takže myslite na to, že ak s ním pracujete v lete v 30-stupňových teplotách, máte oveľa menej času na jeho spracovanie – tuhne takmer okamžite po zamiešaní. Ak už raz v miske zatuhne a budete ho chcieť „zriediť“ vodou, už vôbec nestvrdne, pretože už prebehla tuhnúca reakcia. Výrobky z rýchlotuhnúceho betónu možno použiť v interiéri aj v exteriéri.

Text, foto, realizácia: Ing. Zuzana Kovácsová – LULOFACE
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
peter | 01.01.2018, 10:53
Skutočne by sa autorka tohto článku mala asi trošku zamyslieť nad zmyslom tohto "nápadu". Dnes ked je možné presvetliť akékolvek miesto pomocou úsporných LED svetiel, či už vo forme led pásikov alebo malých led svetiel, ponúknuť návod na výrobu písmen z betónu do ktorého je zaliaty kábel aj s objímkou je jednoducho nezmysel. Nápis mohol byť kludne z dreva alebo polystyrénu s povrchovou upravou podla vkusu majitela, ale betón........ Článok je očividne prevzatý zo zahraničných časopisov a ing.Kovácsová z LULOFACE sa ani trošku nezamyslela nad jeho zmyslom a praktickosťou. Takto si určite nepredstavujem návody pre kutilov-skrátka celé zle.........
| 12.12.2017, 11:45
cisty grc
Prečítajte si
Reklama