Premena starej lampy
Zdroj: Jana Komadelová

Ako zrenovovať desaťročnú lampu, aby znovu získala moderný vzhľad

Malé lampy s kužeľovitými tienidlami sú trendovým dekoračným doplnkom mnohých interiérov už niekoľko rokov. Ak máte takú jednu doma, ale farebne vám už nevyhovuje, máme pre vás jeden rýchli tip na jej nenáročný upgrade.

Hoci tento tvar tienidiel nie je žiadnou novinkou, akceptuje ho stále mnoho dizajnérov. Trendom podliehajú skôr materiály, z ktorých sú lampy vyrobené a najmä farby. Keďže súčasný trend v interiérových doplnkoch je nastavený na čistý, nadčasový a jednoduchý dizajn, rozhodli sme sa dať takýto nový vzhľad aj našej lampe, ktorá už má jedno desaťročie spoľahlivo za sebou.

Na renováciu sme potrebovali:

  • Čiernu farbu v spreji, napríklad Pinty Home Plus
  • Matný lak v spreji, napríklad Pinty Home Plus
  • Tienidlo v bielej farbe
  • Maskovaciu pásku, igelitové vrecko
  • Saponátovú vodu a utierku

Návod, ako na to:

Ako prvé sme z lampy odmontovali staré tienidlo. Sklenenú časť lampy sme odmastili saponátovou vodou a následne ju utreli do sucha.

Kábel, objímku a otvor na spodnej strane lampy sme oblepili maskovacou páskou, aby sme ich nezafarbili pri nanášaní farby. Kábel sme navyše vložili do igelitového vrecka.

Farbu v spreji pred nanášaním najskôr poriadne pretrepte a až potom nanášajte. V našom prípade sme na sklenenú časť lampy zvolili čierny odtieň a naniesli ho v 2 až 3 vrstvách. Rovnomerne po celej ploche. Táto farba nesteká a rýchlo schne. Ďalšiu vrstvu môžete pokojne aplikovať už po 30 minútach. Avšak pred nanesením finálneho laku treba nechať farbu vyschnúť oveľa dlhšie.

Aby ste docielili matný povrch, na finálnu úpravu použite matný bezfarebný lak.

Po zaschnutí laku sme odstránili maskovaciu pásku z káblika a na lampu namontovali nové tienidlo, ktoré zoženiete aj v lacných obchodoch so zmiešaným kreatívnym tovarom.

Hotovo!

Text, video a realizácia: Jana Komadelová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje