Debnička z paliet.
Galéria (12) Zdroj: Lukáš Urblík

Ako šikovne využiť jednocestné palety

Keď tieto palety splnia účel, na ktorý boli vyrobené, nemusia hneď skončiť ako palivové drevo. S dobrou myšlienkou a šikovnými rukami z nich môžete vyrobiť množstvo zaujímavých projektov.

Galéria

Debnička z paliet.
Debnička z paliet.
Pílenie
Brúsenie
Pílenie II.
Hranol.
Bočná stena.
Spájanie stien.

Náš nový domáci majster Lukáš s obľubou používa na svoje projekty drevo z jednocestných paliet. Dnes vám ukáže, ako si z dvoch takýchto paliet vyrobiť jednoduchú drevenú debničku, do ktorej môžete vložiť vianočný stromček vysadený v nádobe alebo schovať nevzhľadný stojan na stromček. A prečo práve z jednocestných paliet? To vám prezradí Lukáš sám: „Na výrobu mojich projektov často využívam jednocestné palety. Sú to palety, ktoré sa vyrábajú zo smrekového dreva, a keď ukončia svoju cestu s naloženým tovarom, tak sa recyklujú na štiepku alebo sa predávajú ako odpadové drevo. Europalety, z ktorých si ľudia vyrábajú sedenia a rôzne iné veci, sa používajú opakovane. Preto sú na rozdiel od jednocestných paliet niekoľkonásobne drahšie, ale sú aj kvalitnejšie. Priznám sa, že z europalety som ešte nikdy nič nevyrobil a pri niektorých mojich projektoch sa snažím dať jednocestným paletám druhú šancu.“

Debnička z paliet.
Zdroj: Lukáš Urblík

Budete potrebovať

MATERIÁL

 • jednocestné palety (2 ks)
 • drevený hranol s rozmermi 40 × 50 × 1 000 mm
 • kolárske klince
 • spojovacie uholníky (8 ks) Spojovacie rohovníky (4 ks)
 • skrutky do dreva 3,5 × 12 mm (24 ks)
 • skrutky do dreva 3,5 × 25 mm (12 ks)
 • lazúru na drevo

NÁRADIE

 • excentrickú brúsku s brúsnymi kotúčmi (č. 80 a 180)
 • brúsnu hubku so zrnitosťou č. 80 a 180
 • priamočiaru pílu
 • pokosovú pílu
 • akumulátorovú vŕtačku
 • kladivo a plochý štetec

Náklady do 20 €

Pracovný postup

Pílenie I. Pomocou priamočiarej píly si z palety napíľte všetky dosky, ktoré sa budú dať použiť. Z dvoch paliet sme v našom prípade získali 30 kusov dosiek s rozmerom 15 × 65 × 480 mm.

Pílenie
Zdroj: Lukáš Urblík

Brúsenie. Každú dosku vybrúste excentrickou brúskou. Najskôr použite zrnitosť č. 80 a potom zrnitosť
č. 180. Brúsiť ich stačí len z pohľadovej strany.

Brúsenie
Zdroj: Lukáš Urblík

Pílenie II. Na pokosovej píle si napíľte dosky na požadovaný rozmer. Budete potrebovať dva rôzne rozmery dosiek, aby ste docielili pôdorys štvorca. Dlhšie dosky majú väčší rozmer o 30 mm, lebo hrúbka dosky je 15 mm.

Pílenie II.
Zdroj: Lukáš Urblík

Hranol. Napíľte z neho 4 kusy na dĺžku 210 mm, čo bude zodpovedať výške debničky. Kolárskymi klincami pripevnite prvú kratšiu dosku o hranol. Kraje dosky musia lícovať s okrajom hranola.

Hranol.
Zdroj: Lukáš Urblík

Bočná stena. Rovnako upevnite aj druhú krajnú dosku. Strednú dosku upevnite poslednú preto, aby ste ľahšie vytvorili rovnaké medzery medzi doskami (cca 10 mm). Rovnakým spôsobom z kratších dosiek zhotovte aj druhú bočnú stenu debničky.

Bočná stena.
Zdroj: Lukáš Urblík

Spájanie stien. Obe bočné steny navzájom spojte dlhšími doskami, ktoré teraz nelícujú s hranolom, ale s doskou. Pri upevňovaní dosiek si stále kontrolujte pravý uhol.

Spájanie stien.
Zdroj: Lukáš Urblík

Dno debničky. Podľa výsledného rozmeru štvorca si napíľte dosky na dno debničky a rozmiestnite ich. Na montáž dosiek použite skrutky 3,5 × 25 mm.

Dno debničky.
Zdroj: Lukáš Urblík

Lemovanie. Zo zvyšných dosiek zhotovte vrchný lem, ktorý spojíte pomocou dlhších uholníkov a následne na debničku upevníte menšími uholníkmi. Debničku nakoniec ešte raz prebrúste a očistenú natrite tenkovrstvovou lazúrou v odtieni buk.

Lemovanie.
Zdroj: Lukáš Urblík

Nákres

Nákres bedničky
Zdroj: Lukáš Urblík

A Kratšie dosky na steny (6 ks, 15 × 65 × 430 mm)
B Dlhšie dosky na steny (6 ks, 15 × 65 × 460 mm)
C Rohové hranoly (4 ks, 40 × 50 × 210 mm)
D Dosky na dno (6 ks, 15 × 65 × 460 mm)
E Lem (4 ks, 15 × 65 × 431 mm)

Text, foto a realizácia: Lukáš Urblík
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje