Ako šikovne využiť jednocestné palety

Debnička z paliet.
Zdroj: Lukáš Urblík

Keď tieto palety splnia účel, na ktorý boli vyrobené, nemusia hneď skončiť ako palivové drevo. S dobrou myšlienkou a šikovnými rukami z nich môžete vyrobiť množstvo zaujímavých projektov.

Náš nový domáci majster Lukáš s obľubou používa na svoje projekty drevo z jednocestných paliet. Dnes vám ukáže, ako si z dvoch takýchto paliet vyrobiť jednoduchú drevenú debničku, do ktorej môžete vložiť vianočný stromček vysadený v nádobe alebo schovať nevzhľadný stojan na stromček. A prečo práve z jednocestných paliet? To vám prezradí Lukáš sám: „Na výrobu mojich projektov často využívam jednocestné palety. Sú to palety, ktoré sa vyrábajú zo smrekového dreva, a keď ukončia svoju cestu s naloženým tovarom, tak sa recyklujú na štiepku alebo sa predávajú ako odpadové drevo. Europalety, z ktorých si ľudia vyrábajú sedenia a rôzne iné veci, sa používajú opakovane. Preto sú na rozdiel od jednocestných paliet niekoľkonásobne drahšie, ale sú aj kvalitnejšie. Priznám sa, že z europalety som ešte nikdy nič nevyrobil a pri niektorých mojich projektoch sa snažím dať jednocestným paletám druhú šancu.“

Debnička z paliet.
Zdroj: Lukáš Urblík

Budete potrebovať

MATERIÁL

 • jednocestné palety (2 ks)
 • drevený hranol s rozmermi 40 × 50 × 1 000 mm
 • kolárske klince
 • spojovacie uholníky (8 ks) Spojovacie rohovníky (4 ks)
 • skrutky do dreva 3,5 × 12 mm (24 ks)
 • skrutky do dreva 3,5 × 25 mm (12 ks)
 • lazúru na drevo

NÁRADIE

 • excentrickú brúsku s brúsnymi kotúčmi (č. 80 a 180)
 • brúsnu hubku so zrnitosťou č. 80 a 180
 • priamočiaru pílu
 • pokosovú pílu
 • akumulátorovú vŕtačku
 • kladivo a plochý štetec

Náklady do 20 €

Pracovný postup

Pílenie I. Pomocou priamočiarej píly si z palety napíľte všetky dosky, ktoré sa budú dať použiť. Z dvoch paliet sme v našom prípade získali 30 kusov dosiek s rozmerom 15 × 65 × 480 mm.

Pílenie
Zdroj: Lukáš Urblík

Brúsenie. Každú dosku vybrúste excentrickou brúskou. Najskôr použite zrnitosť č. 80 a potom zrnitosť
č. 180. Brúsiť ich stačí len z pohľadovej strany.

Brúsenie
Zdroj: Lukáš Urblík

Pílenie II. Na pokosovej píle si napíľte dosky na požadovaný rozmer. Budete potrebovať dva rôzne rozmery dosiek, aby ste docielili pôdorys štvorca. Dlhšie dosky majú väčší rozmer o 30 mm, lebo hrúbka dosky je 15 mm.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePílenie II.
Zdroj: Lukáš Urblík

Hranol. Napíľte z neho 4 kusy na dĺžku 210 mm, čo bude zodpovedať výške debničky. Kolárskymi klincami pripevnite prvú kratšiu dosku o hranol. Kraje dosky musia lícovať s okrajom hranola.

Hranol.
Zdroj: Lukáš Urblík

Bočná stena. Rovnako upevnite aj druhú krajnú dosku. Strednú dosku upevnite poslednú preto, aby ste ľahšie vytvorili rovnaké medzery medzi doskami (cca 10 mm). Rovnakým spôsobom z kratších dosiek zhotovte aj druhú bočnú stenu debničky.

Bočná stena.
Zdroj: Lukáš Urblík

Spájanie stien. Obe bočné steny navzájom spojte dlhšími doskami, ktoré teraz nelícujú s hranolom, ale s doskou. Pri upevňovaní dosiek si stále kontrolujte pravý uhol.

Spájanie stien.
Zdroj: Lukáš Urblík

Dno debničky. Podľa výsledného rozmeru štvorca si napíľte dosky na dno debničky a rozmiestnite ich. Na montáž dosiek použite skrutky 3,5 × 25 mm.

Dno debničky.
Zdroj: Lukáš Urblík

Lemovanie. Zo zvyšných dosiek zhotovte vrchný lem, ktorý spojíte pomocou dlhších uholníkov a následne na debničku upevníte menšími uholníkmi. Debničku nakoniec ešte raz prebrúste a očistenú natrite tenkovrstvovou lazúrou v odtieni buk.

Lemovanie.
Zdroj: Lukáš Urblík

Nákres

Nákres bedničky
Zdroj: Lukáš Urblík

A Kratšie dosky na steny (6 ks, 15 × 65 × 430 mm)
B Dlhšie dosky na steny (6 ks, 15 × 65 × 460 mm)
C Rohové hranoly (4 ks, 40 × 50 × 210 mm)
D Dosky na dno (6 ks, 15 × 65 × 460 mm)
E Lem (4 ks, 15 × 65 × 431 mm)

Text, foto a realizácia: Lukáš Urblík
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.