Vlastnoručne upletené tradičné korbáče na Veľkú noc
Galéria (17) Zdroj: Miro Pochyba

Ako si upliesť tradičný veľkonočný korbáč z ôsmich prútov

Medzi naše tradičné veľkonočné obyčaje patrí pletenie korbáčov z vŕbových prútov. Zavítali sme teda do Durcovej doliny k známemu košikárovi Jánovi Zemanovi, aby vám ukázal, ako si korbáč vlastnoručne upliesť.

Aké prútie je na pletenie najlepšie?

Odpovedá a radí Ján Zeman, košikár

Aké prúty sú na pletenie korbáča najvhodnejšie?

Najvhodnejšie sú jednoročné výhonky vŕby bez bočných vetvičiek, čo najmenej kónické (sú rovnako hrubé po celej dĺžke) a ohybné tak, že pri zalomení do pravého uhla nepraskajú na vonkajšej strane ohybu. Dobrá štiepateľnosť zaručuje kvalitné rozdelenie prúta na vytvorenie „omotky“ – rukoväte.

Ide o prúty z konkrétneho druhu vŕby alebo sa dajú korbáče upliesť aj z iných druhov vŕb?

Pliesť sa dá z každej vŕby, ktorá sa pri ohybe do pravého uhla neláme. Výhodou použitia prútov z viacerých druhov vŕb je, že sa dá dosiahnuť farebná variabilita a korbáčiky sú veľmi pekné.

Akým trikom zistiť, či sú prútiky vhodné na pletenie?

Ohyb do pravého uhla. Ak prútik vydrží aj viac ako 90° zhyb, resp. ak sa dá otáčať do špirály okolo prúta, je vhodný na korbáče. Pri výbere treba skontrolovať celý povrch prúta. Ak by tam boli poškodenia spôsobené hmyzom, krupobitím alebo malými bočnými výhonkami, treba prútik vyradiť a nahradiť iným. V miestach poškodenia sa väčšinou prút láme.

Z koľkých prútikov sa pletie korbáč?

Korbáč sa dá vytvoriť aj z dvoch prútov (súkanie, t. j. skrut s opačným otáčaním), vtedy je podobný povrázku. Z troch, štyroch sa dá upliesť cop. Z piatich, siedmich, deviatich… (vždy nepárny počet) už aj špirálka s rôzne veľkými preloženiami. Z ôsmich, dvanástich dosiahnete štvorcové vrkôčiky. Dajú sa do nich pripletať rôzne ozdoby na skrášlenie, zapliesť malé poháriky a pod. Kombináciou rôznych druhov vŕb sa dosiahne zvýraznenie výpletu.

Aké dlhé by mali byť prútiky?

Podľa veľkosti zamýšľaného korbáča, čiže od 2- až 4-metrových, tzv. „mládeneckých“, ktoré nosili chlapci pri kolektívnej šibačke, až po 10-centimetrové dekoračné korbáčiky. Pri pletení sa spotrebuje asi 25 až 35 % dĺžky, čiže z metrových prútov bude asi 75 až 65 centimetrov dlhý korbáč. Závisí to aj od druhu pletenia.

V akom období je najlepšie prútiky rezať?

Na pletenie akýchkoľvek výrobkov je nevyhnutné rezať prúty počas vegetačného pokoja. Ak sa prúty začnú prebúdzať, sajú veľa miazgy, ktorá spôsobuje pri pletení zvliekanie kôry. Samotný strom trpí veľkým výronom miazgy, čo ho značne oslabuje. Pri veľkom reze v tomto období môže vŕba aj vyschnúť. Narezané prúty stačí dať do chladnej a tmavej miestnosti, zakryť suchou látkou (aj viacerými vrstvami). Prúty vydržia aj mesiac neporušené a korbáče budú pekné.

Prútie pripravené na pletenie

Je potrebné prútiky ešte pred pletením namočiť do vody, alebo možno tento krok vynechať?

Nie, prúty rezané v tomto roku netreba nijako upravovať. Ak by niekto chcel pliesť z prútia rezaného pred rokom, zapliesť do korbáča lúpané prúty, potom ich musí namočiť. Dĺžka namáčania závisí od hrúbky prútov, od toho, či je prútie v kôre, alebo lúpané, a od teploty použitej vody.

Skvelý tip

Čo s korbáčom po Veľkej noci

Ak upletený korbáč odložíte po Veľkej noci napríklad na skriňu, je prirodzené, že sa do nasledujúcich sviatkov úplne usuší. Určite ho však nezahadzujte, pretože ak si nechcete pliesť nový korbáč z čerstvého prútia, stačí tento na Veľkonočnú nedeľu ponoriť do vlažnej vody na približne 3-4 hodiny a prikryť utierkou. Korbáč opäť „nažije“ a bude rovnako ohybný ako upletený z čerstvého prútia.

Text: Jana Komadelová
Foto: Miro Pochyba

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje