Dekupáž - vajíčka zdobené servítkovou technikou
Zdroj: shutterstock.com

Veľkonočné vajíčka, aké nenájdete v žiadnom obchode? Naučte sa servítkovú techniku, je to jednoduché!

Servítkovanie očarí všestrannosťou a nápaditosťou. V minulosti sa dekupážou zdobil nábytok, dnes je táto technika obľúbená na dekorovanie predmetov z dreva, plastu, porcelánu, terakoty aj kovu. Ak pripravujete výzdobu na veľkonočné sviatky, pozrite si inšpiráciu na vajíčka zdobené servítkovou technikou. Je to také jednoduché, že sa do tvorenia s radosťou pustia aj deti!

Základné pomôcky na servítkovanie veľkonočných vajec

Na vajíčka zdobené servítkovou technikou budeme potrebovať:

  • vajíčka – vyfúknuté (najlepšie biele), polystyrénové alebo čisté plastové
  • ozdobné servítky s jarným alebo veľkonočným motívom
  • lepidlo na dekupáž alebo tekuté lepidlo, ktoré po zaschnutí zostane priesvitné
  • ostré nožničky
  • plochý štetec s jemnými štetinami
  • priesvitný lak na dekupáž
  • ozdobné stužky a krajky podľa potreby

Dobré tipy pred začiatkom práce

V obchodoch s kreatívnymi potrebami nájdete samostatné lepidlo na dekupáž, lak na dekupáž (tekutý alebo v spreji), no aj prípravok, ktorý je lepidlom a lakom súčasne. Po zaschnutí zanecháva priehľadný film s jemným leskom. Pri výbere neprehliadnite informáciu o tom, na aký povrch je lepidlo určené (savý vs. nesavý). Servítkovanie je veľmi populárna technika a výber pomôcok prekvapí začiatočníkov svojou rozmanitosťou.

Veľmi pekný výsledok dosiahnete so servítkami, na ktorých je drobnejší vzor. Hoci bude vystrihovanie jednotlivých kúskov prácnejšie, na vajíčka sa jednoduchšie umiestňujú – a to bez vytvárania nepekných zhybov a krčenia.

Vyfúknuté vajcia musia byť úplne prázdne. Vytekajúci zvyšok bielka by servítky rozmočil a celú snahu zničil.

Majte vopred pripravené špajdle, na ktoré ozdobené vajíčka odložíte. Vajíčka zdobené servítkovou technikou budú istú chvíľu schnúť a za ten čas by sa na ne mohli nalepiť mnohé nečistoty.

Dekupáž - vajíčka zdobené servítkovou technikou
Zdroj: shutterstock.com

Postup, ako ozdobiť vajíčka servítkami

Začneme výberom servítok a prácou s nimi. Najčastejšie sa skladajú z niekoľkých vrstiev, pričom na dekupáž budeme potrebovať najvrchnejšiu vrstvu – tú farebnú so vzorom. Zo servítok vystrihneme motívy (kvety, motýle, veľkonočné obrázky) a opatrne prstami oddelíme vrchnú farebnú vrstvu od bielych.

Dekupáž - vajíčka zdobené servítkovou technikou
Zdroj: shutterstock.com

Vajce potrieme tenkou vrstvou lepidla.

Na vajce priložíme prvý vystrihnutý obrázok a bruškami prstov ho opatrne pritlačíme k povrchu. Dbáme na to, aby sa nevytvárali veľké záhyby. V tomto bode vie byť veľmi nápomocný aj štetec. Kúsok servítky hladíme od stredu smerom k okrajom a dávame pozor, aby sa neroztrhla.

Dekupáž - vajíčka zdobené servítkovou technikou
Zdroj: shutterstock.com

Postupne na vajce prilepíme toľko kúskov so vzorom, aby bol pokrytý celý povrch. Štetcom s lepidlom priebežne uhládzame, aby sa každý kúsok poctivo prilepil.

Spočiatku vajce nemusí byť podľa predstáv. Biely lep je dosť viditeľný a hrá v neprospech servítkového motívu. Počas schnutia však lepidlo na dekupáž postupne spriesvitnie a vzor získa naspäť plné farby.

Dekupáž - vajíčka zdobené servítkovou technikou
Zdroj: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje