Jednoduché a efektné: Voskované veľkonočné vajíčka

image 47680 25 v1

Tradícia zdobenia veľkonočných vajíčok voskom siaha až do 13. storočia. Samozrejme, odvtedy táto technika prešla niekoľkými inováciami a modernizáciami. Spestrite si veľkonočné dekorácie aj vy použitím starodávnej metódy voskovania a farbenia! Ako na to? 

Tradícia z Ukrajiny

Zdobenie voskom bolo v minulosti veľmi obľúbené u našich východných susedov – na Ukrajine, kde malo podobu náročných ornamentov vychádzajúcich z ľudového umenia. Takto zdobené vajíčka sa nazývali „pysanky“. Modernizované verzie klasickej umeleckej metódy sú našťastie podstatne jednoduchšie a hravo ich zvládnete aj vy. Predstavujú zjednodušené grafické návrhy, geometrické tvary a najmä farbenie odvážnymi alebo pastelovými farbami.

Veľmi zaujímavá je metóda nanášania viacerých vrstiev vosku a farieb, vďaka ktorej vyčarujete originálne dekorácie. Experimentovať môžete so zábavnými geometrickými tvarmi, ale aj mäkkými kvetinovými vzormi, či dokonca písmenkami.

Čo budete potrebovať?

Dobre osvetlené miesto na prácu, povrch stola prikryte novinami a majte poruke papierové utierky. Kuracie vajíčka nechajte odležať pri izbovej teplote a potom opatrne vyfúknite. Vyberajte väčšie vajcia s hladkým povrchom.

Ďalej budete potrebovať pomôcku, ktorou budete nanášať horúci vosk na vajíčka. Pôvodný názov je „kistka“ a je to nástroj pozostávajúci z kovového lievika pripevneného na drevenú rukoväť. Dá sa nahradiť ihlami, ihlicami, či perom na tuš.

Taktiež sa nezaobídete bez polievkových lyžíc, ktorými budete namáčať vajíčka do farbiva a z neho aj vyberať.

Ďalej potrebujete sviečku a vosk. Vosk si vyberte včelí, s ktorým sa lepšie pracuje. Sviečku voľte radšej kratšiu a hrubšiu, bude sa vám s ňou jednoduchšie pracovať.

Zožeňte si farby rozpustné vo vode a pripravte ich podľa návodu do nádob, v ktorých budete vajíčka „kúpať.“

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteŠpajdle na sušenie vajíčok – po dokončení práce ich na nie jednoducho nastoknete a necháte vyschnúť.

Ako na to?

Roztopte včelí vosk a naberte ho do svojho pracovného nástroja – „kistky“, pera, či na ihlu. Ihneď hrot premiestnite na vajíčko a môžete vytvárať tvary. Spočiatku je potrebné zistiť rýchlosť, s akou vosk z pera steká a ako rýchlo vosk schne. Najskôr vytvárajte dlhé rovné ťahy. Pri vytváraní ornamentu myslite na to, že voskované čiary zostanú po farbení vajíčka biele. Navoskované vajíčka nechajte na špajdli uschnúť, aby vosk úplne stuhol.

Potom vajíčko položte na lyžicu a ponorte do farebného kúpeľa. Po 5 až 10 minútach, podľa efektu, aký chcete dosiahnuť, vytiahnite a jemne osušte papierovou utierkou – neotierajte!

Teraz prišiel čas na odstránenie vosku. Opatrne pridŕžajte vajíčko jednou stranou nad plameňom sviečky – asi 2 až 3 sekundy, kým sa vosk neroztopí. Čistite papierovou utierkou. Tento postup opakujte, kým neodstránite všetok vosk.

Náš tip: Ak používate viac farieb, oplatí sa začať najsvetlejšími. Farbu, ktorú chcete ponechať potrite voskom, aby pri ponorení do ďalšej farby zostala takou, aká je. Takto môžete vytvoriť veľmi zaujímavé viacfarebné kombinácie. Samozrejme, nakoniec roztopte zotrite všetok vosk.

Sabína Zavarská
Foto: flickr.com, shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.