Jesenné práce v záhrade
Zdroj: iStock

6 záhradných prác, ktoré treba spraviť pred príchodom zimy, aby ste pozitívne ovplyvnili budúcoročnú úrodu

Viete o tom, že vaša budúcoročná úroda závisí do veľkej miery od toho, ako pripravíte záhradu na zimu? Chladnejšie obdobie neznamená, že máme odložiť záhradné náradie a vyložiť si nohy na stôl. Jeseň je pre zeleninové záhradníctvo mimoriadne dôležitou sezónou. S trochou snahy sa vám podarí pripraviť kvalitnú pôdu na jarný výsev a eliminovať budúce problémy so škodcami, chorobami, burinou.

Nakreslite si, kde čo rástlo

Jednou z najjednoduchších a pritom najužitočnejších jesenných úloh je urobiť si pár obrázkov záhrady alebo ešte lepšie – nakresliť si plán, do ktorého presne vpíšete, aké plodiny ste pestovali v konkrétnej časti záhrady. Zaznačte si aj to, čomu sa na danom mieste darilo a čomu nie. Prečo je to také dôležité? Jedným z najlepších spôsobov, ako udržať záhradu stále zdravú a produktívnu, je striedanie plodín. Vďaka nemu rastliny budú mať vždy čerstvé živiny, ktoré potrebujú na rast. Striedanie tiež zabraňuje škodcom, aby sa usadili v rovnakom priestore. Nikdy teda nesaďte rovnakú plodinu na rovnaké
miesto – plán vám pomôže v tom, aby ste nedopatrením neurobili chybu.

Odstráňte všetky zvyšky rastlín

Teraz je čas pustiť sa do práce a odstrániť všetky odumierajúce a rozkladajúce sa rastliny. Čím dlhšie ich necháte v pôde, tým viac problémov spôsobia. Nezabudnite pravidelne čistiť záhradu aj od opadaného lístia, zhnitých plodov a iného odpadu. Ak to nespravíte, zvyšky rastlín sa stanú rajom pre škodcov a choroby. Okrem toho, hnijúce plody zanechávajú v pôde tisíce semien, ktoré môžu na budúci rok konkurovať zasiatym plodinám.

Jesenné práce v záhrade
Zdroj: iStock

Pripravte si kvalitný kompost

Jeseň je ideálny čas na prípravu kompostu, pretože máte k dispozícii množstvo listov a rastlinných zvyškov. Ak začnete teraz, budete mať skvelý kompost na budúcoročnú výsadbu. Skúsení záhradkári vedia, že kompost je hnacou silou zdravých a úrodných záhrad. Obsahuje všetky druhy prospešných mikróbov a organizmov, ktoré pomáhajú vytvárať rovnováhu a dobrú štruktúru v pôde. Čo radšej do kompostu nedávať? Z kompostovania vynechajte rastliny a zvyšky paradajok a papriky, pretože prispievajú k šíreniu plesní a iných chorôb. Ak chcete urýchliť rozklad, nasekajte listy a zvyšky rastlín nadrobno a až potom ich pridajte do kompostu. 

Pôdu neobrábajte, ale vysaďte kryciu plodinu

Výsadba krycích plodín je najlepší spôsob, ako oživiť záhradu na jeseň a počas zimy a udržať ju rok čo rok produktívnu a zdravú. Krycie plodiny zastavia eróziu pôdy, doplnia cenné živiny a zabránia tomu, aby sa v pôde usadili semená buriny, čo na jar určite oceníte. A čo je najlepšie, nie je potrebné pôdu obrábať ani teraz, ani na jar. 

Mulčujte

Voľné priestranstvo, chodníčky a cestičky pokryte hrubou vrstvou mulča (15 cm), na jar nebudete mať veľa práce s odstraňovaním buriny. Dobrým materiálom sú drevené štiepky, kôra, celé listy a slama.

Jesenné práce v záhrade
Zdroj: iStock

Vyčistite a dezinfikujte náradie, treláže a podpery

A v neposlednom rade – vyčistite všetky záhradné nástroje, mreže, treláže a kolíky. Prostredníctvom nich sa totiž ľahko prenášajú choroby. Predtým, ako ich odložíte, vyčistite ich jemným roztokom vody a bielidla. Stačí polovica šálky bielidla do 3,8 l vody. Očistite a bezpečne uložte aj všetko záhradné náradie, aby bolo na jar pripravené na použitie.

Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.