Galéria (13) Zdroj: Martin Matula

Rekonštrukcia rodinného domu do A0: Od zateplenia obvodových stien až po vykurovanie

Architekt Martin Doršic odporúča v súčasnej energetickej situácii aj pri rekonštrukciách aplikovať energeticky úsporné opatrenia, ktoré sú však technicky a ekonomicky realizovateľné.

Vykurovanie a vetranie

Pripravené s odbornou spoluprácou: Ing. Juraj Malík

Na zníženie energetickej náročnosti staršieho rodinného domu má okrem stavebných úprav významný vplyv aj výber efektívneho vykurovania. Výber toho správneho variantu však určite vložte do rúk odborníka.

Čo urobiť ako prvé?

Ak ste už v rámci rekonštrukcie domu realizovali zmeny ako výmenu okien, radiátorov, zateplenie obvodového plášťa, rekonštrukciu strechy, zateplenie základov či napríklad rozšírenie domu o prístavbu, bude nevyhnutné prepočítať tepelné straty domu. Návrh rekonštrukcie vykurovania totiž závisí v prvom rade od tepelných strát domu. Treba však povedať, že najmä trend zateplenia starších domov (ich obvodových múrov, základov či striech) a použitia kvalitných okien razantne znížil tepelné straty domov. Tie už následne po rekonštrukcii nepotrebujú toľko energie na vykurovanie ako predtým.

Nasleduje rekonštrukcia vykurovania

Na výber máte viaceré možnosti. Pozrime sa bližšie na tepelné čerpadlo, najmodernejší plynový kondenzačný kotol a elektrokotol.

Tepelné čerpadlo

Výrobcovia pri konkrétnych tepelných čerpadlách vzduch/voda uvádzajú výstupnú teplotu, ktorú sú zariadenia schopné dosiahnuť (max. teplota vykurovacej vody). Ak ide o systém s radiátormi, bude v určitých prípadoch potrebná vyššia teplota, napr. až do 65° C. Tepelné čerpadlá dokážu až 75 % energie zabezpečiť z prírody, len zhruba 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie. Monoblokové tepelné čerpadlá typu vzduch/voda (s hermeticky uzavretým chladivovým okruhom z výroby) sa vyznačujú najjednoduchšou inštaláciou spomedzi všetkých typov tepelných čerpadiel. Splitové tepelné čerpadlá typu vzduch/voda disponujú technológiou oddeleného chladivového okruhu, čo znamená že medzi vonkajšou jednotkou, teda tepelným čerpadlom a vnútornou jednotkou je chladivový okruh. Inštaláciu prepojenia chladivového okruhu medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou musí urobiť odborník s certifikovaným oprávnením na prácu s chladivami.

Najmodernejší plynový kotol

Riešením, ako mesačne a každoročne minúť v dome menej zemného plynu, môže byť aj najmodernejší kondenzačný kotol. V porovnaní so starým 20-ročným nekondenzačným plynovým kotlom v niektorých prípadoch dokáže znížiť spotrebu plynu takmer o štvrtinu. Výmena veľmi starého plynového kotla za nový preto nemusí byť až taký zlý nápad. „Nové kotly disponujú najmodernejšou kondenzačnou technológiou, čím dosahujú úspory plynu aj nižšie emisie. Napríklad najmodernejšie kondenzačné kotly znižujú emisie o viac ako 30 %. Je teda celkom prekvapivé nielen to, koľko plynu, ale aj koľko emisií sa dá ušetriť,“ opisuje výhody Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant.

Elektrický kotol

Pri výbere elektrického kotla je potrebné sa detailne poradiť s odborníkom, lebo všetko závisí od konkrétnych podmienok na mieste inštalácie. Vďaka novej technológii elektrokotlov sú tieto vykurovacie zariadenia v súčasnosti šetrnejšie než staršie kotly tohto druhu. „Majiteľov nehnuteľností môže tento druh vykurovania osloviť spoľahlivým fungovaním a úplne tichou prevádzkou, ale najmä nenáročnou montážou a ľahkým uvedením do prevádzky. Elektrická energia je pre domácnosti na Slovensku stále najdostupnejším energetickým zdrojom. Pri veľmi starých a nezrenovovaných rodinných domoch s veľkými tepelnými stratami však nemusí byť elektrický kotol vhodnou voľbou,“ upozorňuje Juraj Malík.

Solárne panely na streche
Predtým, ako sa rozhodnete pre solárny systém, si overte u výrobcu, či je kotol alebo tepelné čerpadlo možné s takýmto riešením kombinovať. | Zdroj: VAILLANT

Energeticky hospodárne kombinácie

Existujúce vykurovanie je vhodné doplniť o:

Fotovoltika

Na zabezpečenie elektrickej energie na prevádzku domu. Efektívne využitie takto získanej energie dnes umožňujú inteligentné systémy kombinované s batériovým úložiskom.

Solárna zostava ku kotlu

Solárna zostava slúžiaca na prípravu teplej vody je vhodným doplnkovým zdrojom energie k plynovému alebo elektrickému kotlu. S ňou môžete ušetriť až 70 % ročných nákladov na prípravu teplej vody. Vo všeobecnosti možno povedať, že kombinácia kotla so solárnym systémom sa oplatí najmä väčším domácnostiam s vyššími nárokmi na teplú vodu. Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť solárny systém ku kotlu, teda do existujúcej vykurovacej sústavy. Musíte sa však poradiť s odborníkom, či to bude možné, nie všetci výrobcovia kotlov pri ich produktoch rátali s týmito možnosťami.

Centrálny vetrací systém s rekuperáciou

Ten ochráni interiér domu či bytu pred vlhkosťou, hlukom a plesňami a pomôže znížiť vaše náklady na vykurovanie. S ňou budete efektívne vetrať tým spôsobom, že si nevyvetráte teplo získané vykurovaním ako pri bežnom spôsobe vetrania s využitím okien.

„S požiadavkou dodatočnej montáže riadeného vetrania s rekuperáciou tepla do staršieho rodinného domu sa v poslednom období stretávame častejšie. Centrálny vetrací systém je možné namontovať aj do staršieho domu, ale vyžaduje si to väčšiu dávku kompromisu od užívateľa, najmä pri rozmiestnení a uložení rozvodov. Napríklad na umiestnenie rozvodov vzduchu je potrebné znížiť podhľady v miestnostiach, prípadne robiť prierazy na povalu. Prívody vzduchu je potrebné realizovať do všetkých obytných priestorov okrem komory. Odvody vzduchu sú nevyhnutné najmä z kuchyne, kúpeľne a z toalety. Centrálna ventilačná jednotka sa zvykne inštalovať do technickej miestnosti,“ vysvetľuje Juraj Malík.

Lokálny vetrací systém s rekuperáciou

Okrem centrálnych vetracích jednotiek existujú aj lokálne vetracie jednotky s rekuperáciou (teda so spätným získavaním tepla). „Lokálny vetrací systém v niektorých miestnostiach domu je určite jednoduchšia voľba než ten centrálny. Inštaluje sa jednoduchšie, do obvodovej steny domu. Nie je potrebná technická miestnosť ani potrubné rozvody. Nevyhnutné je vyvŕtanie otvoru v stene. Slúži však iba na vetranie jednotlivých izieb v rodinnom dome. Ide teda o decentralizovaný systém, ktorý sa môže nainštalovať aj dodatočne, v rámci rekonštrukcie, a to do jednej alebo do viacerých miestností,“ uzatvára Juraj Malík.

Text: Andrea Dingová v odbornej spolupráci s Arch. Martin Doršic, Ing. Vladimír Balent, Ing. Jozef Horváth, Ing. Tomáš Lebeda, Michal Dobrovodský, Ing. Michal Buzna, Marek Petrík a Ing. Juraj Malík
Foto: shutterstock.com, Martin Matula, VELUX, INCON, VAILLANT
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.