Galéria (10) Zdroj: URSA

Pravidlá správneho zateplenia: šetrite prírodu i svoju peňaženku

Chystáte sa práve na rekonštrukciu alebo výstavbu nového domu? Želáte si znížiť energetickú náročnosť vášho bývania? Dôležité je myslieť na správny výber izolácie a premyslený postup pri jej aplikovaní. Ideálnym riešením je siahnuť po kvalitnej izolácii od spoločnosti URSA, ktorá vám pomôže nielen ušetriť náklady na energiu, ale je aj šetrná k životnému prostrediu. A tak šetríte nielen svoju peňaženku, ale aj prírodu.

Galéria

Na začiatku je nutné si uvedomiť, či budeme izoláciu využívať pri rekonštrukcii alebo výstavbe nového objektu. V obidvoch prípadoch je dôležité myslieť na komplexnosť a dobrú prípravu. Odlišuje sa však postup a výber zateplenia. „Pred rekonštrukciou musíme zhodnotiť celkový stav a rozsah objektu, ktorý sa bude zatepľovať – od toho sa potom budú odvíjať potrebné úpravy. Ak staviame nový objekt, máme tú výhodu, že o izolácii môžeme komplexne uvažovať už na samom začiatku, teda už pri štúdii a projekte. Svoju úlohu hrá aj orientácia domu, obvyklý smer poryvov vetra či okolitá zeleň. Čo sa týka materiálu, môžete vybrať v obidvoch prípadoch ten istý,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA.

Ako zatepľovať minerálnou izoláciou URSA

Aby zateplenie fungovalo správne, treba dodržať postup a dbať na správne zásady. Vhodný typ izolácie vyberáme podľa toho, čo chceme zaizolovať. Ak sa teda rozhodneme zatepliť podkrovie či šikmé strechy, vyberieme napríklad URSA PLATINUM 32 – jednu z najúčinnejších minerálnych izolácií na trhu.

A ako na to:

  • rolu minerálnej izolácie si pripravíme k aplikačnému miestu a umiestnime na vodorovnú a dostatočne veľkú plochu
  • na mieste ukončenia návinu roly narežeme fóliu po celej dĺžke a necháme ju, aby sa sama rozvinula
  • po vybalení z fólie ju necháme 5 minút voľne ležať v priestore a potom ju natrasieme, aby dosiahla svoju nominálnu hrúbku
  • zmeriame si šírku krokvy a pričítame k nej 1 cm, aby bola zaistená lepšia fixácia izolácie medzi krokvami
  • odrežeme nameranú časť, režeme pozdĺž prítlačnej lišty špeciálnym nožom URSA určeným na rezanie izolácie
  • pripravenú izoláciu postupne vkladáme ľahkým vtlačením po oboch stranách jej výšky, až kým zaplníme krokvové pole
  • po dokončení izolácie medzi krokvami si prichystáme konštrukciu, do ktorej budeme vkladať druhú vrstvu minerálnej izolácie
  • nakoniec inštalujeme parotesnú vrstvu
Zdroj: URSA
Zdroj: URSA
Zdroj: URSA
Zdroj: URSA
Zdroj: URSA
Zdroj: URSA

Pred samotným zatepľovaním je určite dôležité nepodceniť prípravu a zistiť si maximum o momentálnom stave konštrukcie. Ak budeme rekonštruovať len časť objektu, premýšľame nad ním ako nad celkom, komplexne. „Je dôležité, aby bola skladba zateplenia správne navrhnutá čo sa týka skladby súvrstvia, tak aby mala dostatočnú hrúbku,“ upozorňuje Tereza Vojancová.

URSA PLATINUM 32
URSA PLATINUM 32 | Zdroj: Ursa

Šetríme životné prostredie, peňaženky, ale aj ušné bubienky

Väčšina z nás sa rozhodne aplikovať minerálnu izoláciu najmä kvôli obmedzeniu úniku tepla z budovy. Tá môže naozaj pomôcť znížiť náklady za energiu až o 80 %, čo je výrazná úspora nielen pre naše peňaženky, ale aj pre životné prostredie. Minerálne izolácie URSA sú vyrobené z viac ako 90 % z obnoviteľných zdrojov. Hlavnú zložku minerálnej sklenej izolácie tvoria zo 70 % sklenené črepy, ktoré pochádzajú z recyklovaného skla, viac ako 20 % tvorí piesok.

Nie všetci však vedia i to, že izolácia sa používa aj na redukciu prenosu hluku, či už medzi miestnosťami, tak aj z ulice dovnútra. Vďaka akustickej predstene s hrúbkou len 4,25 cm je možné v panelovom dome zlepšiť vzduchovú nepriezvučnosť až o 6 dB, a to už je výrazná úľava pre naše uši. Okrem tepelnoizolačných a akustických vlastností sa produkty URSA vyznačujú aj tým, že znižujú požiarne riziko, pretože sú klasifikované najlepšou triedou reakcie na oheň – A1 – nehorľavé.

Zdroj: URSA

Zdroj: PR článok URSA

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje