Na kvalite tepelnej izolácie nešetrite

Na kvalite tepelnej izolácie nešetrite

Tepelnú stratu domu je dobré mať pod kontrolou. Vyriešiť ju však môže kvalitná izolácia. Nie každý tepelnoizolačný materiál je ale vhodný do akýchkoľvek podmienok. Na trhu je široký výber produktov, no zvoliť ten správny, nie je jednoduchá úloha. Odborníci z Hornbachu pripravili prehľad aktuálnych tepelnoizolačných materiálov a ich výhod.

Kľúčom ku kvalitnej izolácii je výber správnych materiálov a dostatočná hrúbka izolačnej vrstvy ,,Tepelná izolácia nielen znižuje spotrebu energie, ale zabraňuje aj zatekaniu do obvodového plášťa budovy, zabezpečuje jeho požiarnu ochranu a v letnom období bráni prehrievaniu domu,“ vysvetľuje Richard Klička, odborník na stavby z projektového marketu Hornbach.

Penové tepelné izolačné materiály

Vyznačujú sa špeciálnou štruktúrou, pretože vzduch je v nich uzavretý v malých komorách. Prúdenie vzduchu v nich takmer vôbec neprenáša teplo. ,,Sú charakteristické nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti a sú preto veľmi obľúbeným materiálom na zatepľovanie,“ prezrádza odborník z Hornbachu.

Najčastejšie používaným je penový polystyrén, ktorý má priaznivú cenu. Práca s ňou je jednoduchá, a to vďaka nízkej hmotnosti a dobrej spracovateľnosti. Jeho negatívom je, že nejde o vyslovene ekologický materiál a jeho rizikom je menšia odolnosť proti vlhkosti a tlaku. O 25% lepšími izolačnými vlastnosťami sa vyznačuje tzv. šedý polystyrén. Na miesta, ktoré sú pravidelne v kontakte s vodou, je vhodný extrudovaný polystyrén. Vďaka uzavretým pórom pri ňom nehrozí nasiaknutie vodou. Má dlhú životnosť a veľmi dobre odoláva tlaku.

Na zoznam penových izolačných materiálov patrí tiež penový polyuretán, ktorého tepelnoizolačné vlastnosti sú veľmi dobré. Jeho neodmysliteľnou výhodou je vysoká odolnosť proti nízkym i vysokým teplotám. Na trhu je dostupný v dvoch prevedeniach. V podobe peny alebo tuhých dosiek.

Škálu penových materiálov uzatvára penové sklo, ktoré má ekologický pôvod. Vyrába sa napeňovaním recyklovaného skla, ktoré sa vyznačuje špičkovými vlastnosťami. Je parotesné, nehorľavé, nenasiakavé a má vysokú tlakovú únosnosť. Je preto využiteľný pri izolácii základov, plochých striech, podláh, ale aj občianskych stavieb či obchodných domov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteVláknité materiály

Do tejto kategórie spadá sklená vlna, minerálna vlna i drevovláknitá izolácia. Sklená vlna sa získava tavením kremíka, ku ktorému sa pridávajú prímesi. Je vysoko paropriepustná, čo zabezpečí, že sa vlhkosť zo stien domu môže odparovať. Využíva sa na zateplenie fasád či striech. ,,Je nevhodná na použitie do vlhkých miest, pretože má vysokú nasiakavosť. Nevýhodou sklenej vlny je aj potreba ochrany pri manipulácii, pretože jej vlákna môžu spôsobiť poranenia kože,“ upozorňuje Klička. Podobnými vlastnosťami sa vyznačuje aj minerálna vlna, ktorá sa však vyrába z čadiča. Jej pozitívom je malá tepelná rozťažnosť, a teda zmeny teploty nespôsobia popraskanie fasády domu.

Drevovláknité dosky patria medzi obľúbené izolačné materiály, a to najmä svojmu ekologickému pôvodu. Prepúšťajú vodnú paru, dobre izolujú zvuk a sú vhodné na izoláciu drevostavieb.

Rastlinné materiály

Z vlákien konope sa vyrábajú dosky a rúno, ktoré sa vyznačujú dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Sú tiež vhodnou náhradou minerálnej vlny, majú pevnú a odolnú štruktúru, odolávajú vlhkosti a nehrozí im napadnutie škodcami či hnilobou. Pohlcujú vlhkosť a sú paropriepustné.

Medzi prírodné tepelnoizolačné materiály patrí aj celulóza, ktorá sa vyrába z recyklovaného papiera. Podobne ako konope sa správa ako pijavý papier a pohlcuje vlhkosť.

ZDROJ: PR článok společnosti Hornbach​​

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.