Prečo nakupovať certifikované výrobky?
Vysvetlíme si aký je rozdiel medzi certifikovaným a necertifikovaným výrobkom, ako ich rozlíšiť a vymenujeme aj klady certifikovaných výrobkov.
Každý výrobca krbových kachlí alebo krbov, ak to samozrejme myslí aspoň troška vážne sa začne zaoberať aj certifikáciou svojich výrobkov. Označenie CE (of franc. Conformité Européenne) vyjadruje, že výrobok spĺňa technické požiadavky stanovené vo všetkých nariadeniach vlády, ktoré sa na neho vzťahujú a ktoré toto označenie stanovujú alebo umožňujú, a že bol pri posúdení jeho zhody dodržaný stanovený postup.
Pri výrobkoch, ktoré sú v harmonizovanej sfére, nie je nutné zákazníkovi okrem návodu na použitie odovzdávať ďalšie dokumenty. Výrobca alebo dovozca určeného výrobku môže uviesť na trh len taký výrobok, ktorý spĺňa všetky technické požiadavky, ktoré sa naňho vzťahujú. Pred uvedením určeného výrobku na trh je povinný vydať písomné vyhlásenie o zhode s technickými predpismi a označiť výrobok značkou CE. Čiže laicky povedané, všetky výrobky bez tohto označenia sa nesmú predávať na trhoch EHP (Európsky hospodársky priestor).
Toto označenie sa musí uviesť na výrobok alebo štítok viditeľne, nezmazateľne a čitateľne. Ak to povaha výrobku neumožňuje alebo nezaručuje, označenie CE sa umiestni na obale a v príslušnej dokumentácii.
Za označením CE nasleduje identifikačné číslo notifikovaného orgánu ak bol takýto orgán zapojený do fázy kontroly výroby.
Označenie CE znamená, že výrobca preberá zodpovednosť za svoj výrobok a spĺňa všetky platné požiadavky. Ak toto označenie chýba na výrobku alebo na obale a príslušnej dokumentácii, výrobca neručí za správnu funkčnosť a nepreberá zodpovednosť za ním vyrobený tovar.
Medzi výhody certifikovaných výrobkov patria tepelná účinnosť, tepelný výkon, obsah emisií, bezpečnosť pri prevádzke, opakovaná kvalita, záruka a servis.
Pozastavil by som sa hlavne pri tepelnej účinnosti a výkone. Myslím, že každého zaujíma koľko dreva bude musieť spotrebovať aby dosiahol želaný efekt. Nezabúdajme na to čím vyšší výkon tým aj spotreba paliva bude vyššia. Sú predajcovia ktorý Vám ako klientom len aby predali budú tvrdiť že ten či onen 2000 € krb alebo krbové kachle dokážu na jedno priloženie horieť aj 12 hodín. Hoc je to pravda ale výkon tohto telesa ktorý budú deklarovať pri takomto horení nebude adekvátny. Výpočet ktorý nás nepustí pri spotrebe paliva ktorý je deklarovaný ako výkon v kw je veľmi jednoduchý. Drevná hmota má priemerom využiteľný výkon s 1 kg 4 kw samozrejme že záleží aj na tom či sa jedná o tvrdé alebo mäkké drevo, a to pri 100% účinnosti čo nemajú žiadne krby ani krbové kachle. Tepelná účinnosť krbov a krbových kachlí sa pohybuje okolo 75-85%, a preto pri účinnosti napríklad 80% je využiteľnosť 1 kg drevnej hmoty 3,2 kw čo je pri 14 kw krbe spotreba 4,4 kg drevnej hmoty za hodinu. Takže spotreba ak chceme mať výkon kozubu 14 kw neustále je 4,4 kg dreva na hodinu. Je to matematika ktorá nepustí a tak nechceme aby sme dvoma klátikmi kúrili 12 hodín a mali teplo v dome lebo je to nemožné.
Čoraz viac sa na náš trh tlačia výrobcovia krbov a krbových kachlí zo zahraničia z menej vyspelých krajín. Niektorý s kvalitnými výrobkami a niektorý s menej kvalitnými výrobkami so slabším zázemím. Lákajú nás predovšetkým na priaznivú cenu. Ponúkajú síce 24 mesačnú záruku na svoje výrobky ale tá vyplýva zo zákona ale čo ak budete potrebovať vymeniť niektorú časť výrobku keď už bude po záručnej dobe? To je problém, na ktorý myslí len málokto. Pred kúpou krbu odporúčam popremýšľať práve nad dostupnosťou náhradných dielov daného výrobcu a ponúkaným servisom. A určite si vyberajte krb či kachle so sekundárnym spaľovaním, ktoré vám dokonale vyčistí sklo. Načo by vám bol krb s presklenými dvierkami a čiernym zadymeným sklom, pri ktorom by ste nevideli plameň? Odporúčam nakupovať výrobky od kvalitných domácich výrobcov u ktorých nebudete mať problém so záručným a pozáručným servisom.
Zdroj: PR článok THORMA Výroba, k.s.
Komentáre