Je kúrenie krbom alebo kachľami naozaj ekologické?

Ultramoderný interiér domu so sálajúcim krbom
Zdroj: Romotop

Pri posudzovaní energetickej triedy budov sa akékoľvek vykurovanie drevom hodnotí ako ekologické, v poslednom čase sa však ozývajú hlasy, ktoré sa snažia poukázať na neekologickosť spaľovania dreva v krbových kachliach a krbových vložkách. Aká je teda skutočnosť?

Aby budova dosiahla energetickú triedu A0, ktorú dnes naša legislatíva požaduje pri všetkých novostavbách, musí sa na kúrenie aspoň sčasti využívať „dobre hodnotená“ ekologická energia, teda energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov. Zdrojov tepla, ktoré sú z tohto pohľadu vhodné, je, samozrejme, viacero, a patria k nim aj moderné krbové vložky a krbové kachle na drevo.

Parametre pod dohľadom

Dnešné krbové kachle a krbové vložky musia spĺňať celú škálu požiadaviek na prevádzku a sú pod prísnym dohľadom – pred uvedením na trh absolvuje každý takýto výrobok kontrolné meranie v štátnej skúšobni, kde musí vyhovieť podmienkam pre ekologickú a bezpečnú prevádzku, ktoré vychádzajú z legislatívy EÚ. Limity emisií sa navyše posudzujú samostatne. Výsledkom úspešného procesu je certifikovaný produkt, pri ktorom sú aj pri opakovanej výrobe zaručené vždy rovnaké hodnoty a bezpečnosť. (Samozrejme, podmienkou je jeho správne používanie.) Týmto postupom sa pri moderných krbových kachliach a krbových vložkách zabezpečí, že sa na ich technické parametre aj spomínané emisné limity dá spoľahnúť.

Moderný interiér domu so sálajúcim krbom
Krbová vložka Romotop IMPRESSION 2g. | Zdroj: Romotop

Náročná cesta na trh

Aby produkt, odborne označovaný ako lokálne vykurovacie teleso na vykurovanie obytných priestorov, splnil prísne legislatívne požiadavky, prechádza pri vývoji náročnou cestou. Všetko sa začína prvotnou myšlienkou a zadaním základných parametrov, ktoré treba dosiahnuť. Ide najmä o výkon, účinnosť, veľkosť a dizajn, zároveň je však nutné zohľadňovať aj ekologické požiadavky, ktoré úzko súvisia s technickými parametrami. Každý novovyvíjaný produkt – či už ide o krbovú vložku, alebo kachle, preto priebežne prechádza u výrobcu testovaním, pri ktorom sa v ňom mnohokrát zakuruje a výrobok sa zaťažuje rôznymi metódami. Až keď sa dosiahnu potrebné výsledky, prichádza na rad certifikácia v štátnej skúšobni, ktorá je akousi maturitnou skúškou pred komisiou. Výrobcovia sa teda nezaobídu bez vlastnej špičkovej meracej techniky a ďalšieho moderného vybavenia, pomocou ktorého dokážu analyzovať a vyhodnocovať údaje získané počas spaľovania paliva pri testovaní.

Pri správnom spôsobe kúrenia správnym palivom vo vhodnom krbe alebo kachliach získate príjemné sálavé teplo za priaznivú cenu.

Kachle musia mať správny výkon

Samozrejme, pri každom vykurovacom telese je dôležitá funkčnosť. Na to je potrebné stanoviť jeho presný celkový výkon, aby sa dalo správne dimenzovať. Napríklad stará klasická chalupa má totiž podstatne vyššiu energetickú náročnosť než moderný nízkoenergetický dom a rozdiel v potrebe energie na ich vykúrenie môže byť aj niekoľko kilowattov. Pri priemyselne vyrábaných krbových kachliach a krbových vložkách je výkon vždy presne určený a jasne daný, takže je jednoduché zvoliť si produkt s vhodnými parametrami. Samozrejme, nejde len o výkon. Každý chce mať predsa doma kachle alebo krb, ktoré sa mu páčia a štýlom sa hodia do konkrétneho interiéru. Preto ponúkajú výrobcovia produktové rady s určitým dizajnom, v rámci ktorých si môžete zvoliť produkt s vhodným výkonom.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePrečo je dôležitá účinnosť?

Čo znamená ďalší často skloňovaný pojem – účinnosť? Udáva sa v percentách a zjednodušene povedané vyjadruje to, koľko energie dokáže spaľovacie zariadenie získať z paliva a odovzdať do vykurovaného interiéru. Čím vyššie percento tepelnej energie z paliva dokáže zariadenie zužitkovať, tým lepšie. Dnešné moderné krbové kachle a krbové vložky majú účinnosť až 80 či 85 % i viac. Vďaka takýmto hodnotám spotrebujú veľmi málo paliva, čo je príjemné ako pri prikladaní, tak aj pri platení účtov za drevo. Účinnosť sa dá ešte o niečo zvýšiť pomocou rôznych akumulačných systémov, ktoré sa môžu vkladať priamo do spalinovej cesty, alebo sa zavesia na korpus vykurovacieho telesa. Dokážu totiž absorbovať pomerne veľkú časť tepelnej energie, ktorá by inak unikla komínom takmer bez úžitku.

Moderný interiér bytu so sálajúcim krbom
Krbové kachle Romotop RIANO 03. | Zdroj: Romotop
NÁŠ TIP
Krbové kachle by mali mať vhodné technické parametre. V tomto prípade však nejde len o zdroj tepla, ale aj o výrazný interiérový prvok, takže je pochopiteľné, že by sa vám mali aj páčiť a štýlom by sa mali hodiť do daného priestoru. Výhodou preto je, ak výrobca ponúka produktové rady, v ktorých nájdete zariadenia s jednotným dizajnom a rôznymi výkonmi. Môžete si tak jednoducho vybrať vhodný typ z hľadiska vzhľadu aj technických parametrov.

K ekologickosti kúrenia prispievate aj vy sami

Ako môže k ekologickému kúreniu krbovými kachľami alebo krbom (teda krbovou vložkou) prispieť ich používateľ? Vhodným palivom a správnym spôsobom kúrenia. Drevo by malo byť suché, s vlhkosťou pod 20 %, čo možno bez problémov dosiahnuť prirodzeným vysušením. Na kúrenie sa má používať len odporúčané palivo a pri prevádzke spotrebiča treba dodržiavať zopár jednoduchých inštrukcií, ktoré sú uvedené v návode na obsluhu. Netreba zabúdať ani na pravidelnú údržbu vykurovacieho telesa a spalinových ciest, ktorú určite zverte odborníkovi. Pri takomto prístupe vám krbové kachle či súčasný krb prinesú do domácnosti tepelnú pohodu za priaznivú cenu. Nízke prevádzkové náklady budú navyše spojené s príjemným sálavým teplom a pohľadom na oheň, ktorý bezpečne blkoce za sklom.

Pripravila: Erika Kuhnová v spolupráci s firmou Romotop
Foto: Romotop
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Pripomína mi to situáciu pred 20 rokmi. Výrobcovia prezentovali diesel ako ekologický produkt s nízkým CO2. Co už že z výfuku padali brikety.

  2. “ údržbu vykurovacieho telesa a spalinových ciest, ktorú určite zverte odborníkovi.“ prečo? veď komín a spotrebič si ľahko vyčistí každý gazda aj sám. a zákon to umožňuje.

  3. Skutočne náučný článok. Úplne od veci ako o tom, či je kúrenie krbom alebo kachľami ekologické. Tak isto ma dorazila aj tá 80 až 85 %-ná účinnosť krbových kachieľ a krbových vložiek. Takúto účinnosť nedosahujú ani najmodernejšie pece pre ústredné kúrenie na tuhé palivo.

  4. odpoveď ku komentáru „tom“, diesel agregáty, áno môžu z výfuku vychádzať čierne kudoly, ale hlavná príčina je zanedbaná údržba palivovej sústavy, t.j. vstrekovače, palivové čerpadlá, PDF filtre.
    Všetko je o peniazoch hlavne u starších aut 10 a viac rokov. Moderné diesel motory produkujú z vyfuku čistejší vzduch ako okolie prašnej cesty. Spotreba týchto motorov pri rovnakom výkone ako benzínových motorov je podstatne nižšia a tým produkujú menej spalín. Súčasným riešením sú nízko-objemové motory s turbami u ktorých je životnosť a poruchovosť diskutabilná. U umelo preferovaných elektro-motorov alebo Plugin hybridov nikoho nezaujíma akým spôsobom je vyrobená el. energia (elektrárne na hnedé uhlie), ale máme plné ústa obnoviteľných zdrojov a pritom zatvárame atómové elektrárne.
    Podobne je to aj s kozubom, kachľami a pod. ak tam spaľujemé mokré drevo, resp. drevené pelety
    vyrobené zo štiepky štiepkovaním guľatiny (rentabilnejšie ako štiepkovať drevený odpad a konáre.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.