palivové drevo
Galéria (8)

4 tipy, ako pripraviť palivové drevo na zimu

Kúrenie drevom zažíva boom. Okrem toho, že pohľad do plameňov je fascinujúci a nikdy neprestane baviť, ide o ekologicky čisté získavanie energie z obnoviteľného zdroja. Stále väčší počet ľudí preto pristupuje na tento spôsob vykurovania. V menších domoch ide o hlavný zdroj tepla, vo väčších je kombinované s inými zdrojmi, solárnymi panelmi, tepelnými čerpadlami. Vyzerá to na prvý pohľad jednoducho, ale nie nadarmo sa hovorí, že palivové drevo vás zahreje dvakrát.

Urobte si zásoby na rok dopredu

Na predzásobenie je najlepšie myslieť už z jari a najlepšie ešte rok dopredu. Kto ešte nepoužíva kotol na drevené pelety, musí si objednať palivové drevo. Drevo možno zakúpiť už naštiepané a presušené, pripravené na spálenie. Na kúrenie je najlepšie využívať drevo tvrdé. Mäkké drevo príliš rýchlo horí a mnoho tepla nevydá. Drevo tiež musí byť vyschnuté. Mokré drevo zle horí a čadí. Odpadové drevo alebo drevotriesky a preglejky patria do spaľovne.

palivové drevo
FOTO HORNBACH |

Drevo včas spracujte

Ak si objednáte palivové drevo, zvyčajne ide o nevyužiteľné kusy kmeňov z polomov a prierezov. Jedného dňa príde nákladiak a vyklopia vám to na dvor. Čo ďalej?

Čerstvé drevo je potrebné čo najrýchlejšie spracovať. Keď vyschne, je rezanie a štiepanie ďaleko ťažšie. Veľké kusy kmeňov musíte narezať na kratšie, najlepšie tak, aby sa vošli do krbu alebo kachlí. Naštiepané drevo sa lepšie ukladá a tiež rýchlejšie a lepšie vyschne.

Na to je najlepším pomocníkom motorová píla. Na porcovanie kmeňov a konárov je možné použiť aj okružnú pílu s kolískou. Samozrejme môžete drevo rezať aj ručnou oblúkovou pílou, najlepšie s korunkovým zubom na vlhké drevo na plátku. Bežné cirkuláre s rovným stolom nie sú vhodné a rovnako tak napríklad nápad, využiť pokosovú pílu, nie je najlepší.

Na rezanie ručnou alebo motorovou pílou je veľmi vhodné vlastniť stojan, ľudovo nazývaný „koza“.

štiepanie dreva na zimu
FOTO HORNBACH |

Režte a štiepajte

Práve štiepanie je tou najnamáhavejšou fázou celej prípravy. Ale aj to sa dá veľmi uľahčiť. Veľké kusy kmeňa sa skôr štiepali pomocou zatĺkacích klinov. Tiež bol na hriadeľ silnej cirkulárky pripevňovaný kužeľ so závitom. Ten pritlačený kus dreva na seba závitom natiahol a rozštiepil ho. Kus dreva ste museli stále držať v rukách a na kužeľ ho tlačiť.

Dnes sú v predaji výkonné elektrohydraulické štiepačky dreva v niekoľkých veľkostiach a s rôznym štiepacím tlakom. Sú buď vertikálne alebo horizontálne. Elektromotor poháňa hydraulické čerpadlo a z neho je tlak prenášaný do piesta, ktorý kus dreva tlačí na klin. Poleno na neho položíte alebo postavíte a štiepačka ho rozštiepi.

Ide o prístroje účinné a pomerne jednoduché. Pre svoju dobrú funkciu potrebujú len kontrolu hladiny a občasnú výmenu hydraulického oleja. Možno ich len odporučiť. Ušetria vám veľa práce.

Pre viac športovo založených sú ku štiepanie dreva vhodné špeciálne sekery. Ako podložku je dobré mať stabilný, dobre preschnutý (to aby ste ho nerozštiepali spoločne so spracovávaným drevom), dostatočne široký a správne vysoký klát z tvrdého dreva. Jeho výška musí byť „tak akurát“, rovnako ako je to s pracovným stolom (klát zvyčajne okolo výšky 70 cm).

Sekery pre štiepanie dreva sú jednoúčelové nástroje špeciálne klinového tvaru na dlhej násade. Hovorí sa im „kálače“. Na inú prácu s drevom sa nehodia. Je to vlastne klin na porisku. Veľmi známe a rozšírené sú tieto sekery od značky Fiskars. Odporúčame mať takú sekeru s poriskom z kompozitného materiálu. Takéto porisko je veľmi odolné. Obyčajné drevené sa môže, pri troche nešikovnosti, veľmi ľahko zlomiť. So sekerou obyčajného tvaru sa pri štiepaní klátov budete veľmi namáhať. Tá je vhodná až na neskoršie drobnejšie práce, na štiepanie triesok na podpálenie.

príprava palivového dreva na zimu
FOTO HORNBACH |

Palivové drevo dobre uskladnite

Naštiepané drevo uložte pod prístrešok alebo do krechtov (kužeľových hromád) pod nepremokavú plachtu. Pri krechtoch nezabudnite na otvory pre vetranie. Drevo sa tiež ukladá pod presah strechy okolo domu. Jednak je po ruke na kúrenie, neprší na neho a vrstva dreva zvyšuje tepelnú izoláciu.

Galéria

príprava palivového dreva na zimu
príprava palivového dreva na zimu
príprava palivového dreva na zimu
príprava palivového dreva na zimu
palivové drevo
štiepanie dreva na zimu
palivové drevo

PR článok spoločnosti HORNBACH

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje